کد خبر: 318
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲/ اردیبهشت/ ۱۳۹۴ - ۲:۳۴

بیلبوردها می‌گویند “مرگ بر آمریکا”؛ مقامات دولتی می‌گویند “معامله با آمریکا”

پایگاه خبری تحلیلی خوزستان سرافراز”

نیویورک تایمز در گزارشی، از سفر عده‌ای سرمایه‌گذار آمریکایی به ایران و دیدار با معاونین وزرا و مسئولین دولتی خبر داد و نوشت: در شهر قم هم این گروه به دیدار یک آیت‌الله اصلاح طلب رفتند که به آن‌ها گفت که ایران در آستانه تغییر بزرگی است، از او پرسیده شد پس شعار مرگ بر آمریکا چه؟ و او پاسخ داد این شعار به دوران دیگری تعلق داشته؛ الان ایران تغییر کرده است.

“توماس ادبرینک”، خبرنگار نیویورک تایمز در ایران، در گزارشی با “عنوان بیلبورد‌ها در تهران می‌گویند مرگ بر آمریکا و مقامات دولتی می‌گویند بیاید توافق کنیم”، سفر اخیر جمعی از آمریکایی‌ها به ایران را بررسی کرده و نتیجه می‌گیرد ایران آماده گذار از خصومت با آمریکا و مشتاق پذیرش رابطه با ایالات متحده است.

مردی آمریکایی که کت و شلوار اداری و کتانی پوشیده و مدیر اجرائی است، به همراه یک راهنمای جوان در پیاده‌روهای باریک پایتخت ایران، که روزی آمریکا آن را بخشی از “محور شرارت” می‌خواند، قدم می‌زند. مقصدشان یکی از رستوران‌های مجلل تهران است، جائی که مقامات و مشاوران اقتصادی با آغوش باز از میهمانان استقبال می‌کنند و سیستم صوتی رستوران هم شعر “هپی” با صدای “فرل ویلیامز” را پخش می‌کند. “ند لمونت”، که پیش‌تر سیاست‌مدار بوده و امروز موسس شرکت خدمات دیجیتالی است در حالی که یک لیوان آب هویج در دست دارد می‌گوید: همه اینجا ما را دوست دارند.

درست هفته گذشته، زمانی که دولت اوباما و کنگره در خصوص جزئیات یک توافق هسته‌ای با ایران مشاجره می‌کردند، گروهی از ۲۴ مدیر اجرائی برای انجام ماموریت وضعیت سنجی از ایران بازدید می‌کردند. البته برگزار کنندگان این دیدار هم بلافاصله توضیح دادند که این افراد، هیات تجاری نیستند.

“دیک سایمون”، یکی ازموسسان گروه مدیران جوان، که شبکه‌ای از روسای شرکت‌‌هاست تاکید کرد: ما توریست هستیم اما طبیعی است که بسیاری در گروه ما، توان ارتباط‌گیری دارند و معامله‌های خوبی هم انجام داده‌اند.

شرکت‌های آمریکایی از تجارت با ایران منع شده‌اند. تحریم‌ها که شامل تجارت مالی و میزبانی شرکت‌هایی نفتی و دریایی است، بر اقتصاد ایران سایه انداخته، اقتصادی که خود درگیر تورم و کمبود مواد غذایی و مصرفی است. آمریکا و ایران در حال حاضر درباره یک توافق هسته‌ای که طی آن تحریم‌ها در ‌‌نهایت لغو شود مذاکره می‌کنند و برخی شرکت‌های آمریکایی اکنون امیدوارند که فرصت‌های تجاری جدیدی در کشوری بیابند که مدت هاست درگیر محدودیت‌ها بوده است.

دیدار این گروه آمریکایی که متشکل از سرمایه داران کار آفرین، مدیران اجرائی چند شرکت ساختمانی، درمانی و بیمه‌ای از ایران، توسط گروه مدیران جوان (Young Presidents’ Organization) برگزار شد که دیدار هفته گذشته، سومین برنامه دیدار این گروه از جمهوری اسلامی بوده است.

سایمون می‌گوید: لیست انتظاری تشکیل شده و چشم انداز ایرانی که به سوی تغییر می‌رود جذاب است.

در برنامه پنجشنبه گذشته، این هیات دور میزهایی نشسته‌اند که کارت موضوع هر مبحث روی آن قرار گرفته بود: املاک و مستغلات، دیپلماسی، تکنولوژی‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی (ICT).

لمونت که شرکتش خدمات ویدئویی و دیتا به دانشگاه‌ها ارائه می‌کند، گفت: فکر می‌کنم جای من در میزی است که تکنولوژی‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی رویش نوشته شده است اما میز دیپلماسی هم الان برای من جالب است.

لمونت و هم گروهی‌هایش هفته گذشته بعد از بازدید از مکان‌های تاریخی نزدیک شیراز تحت نظارت مراقبین دولتی، به تهران آمدند.

وی که مثل بقیه همسفرانش، با شعف درباره مهمانوازی ایرانی‌ها حرف می‌زد، گفت: نمی‌خواستند ما به مشکل بر بخوریم یا حادثه‌ای برای ما پیش بیاید اما برای رفتن به اطراف، ازاد بودیم.

در شهر قم هم این گروه به دیدار یک آیت‌الله اصلاح طلب رفتند که به آن‌ها گفته بود ایران در آستانه تغییر بزرگی است.

لمونت با اشاره به عبارتی که در سراسر کشور روی بنر‌ها دیده می‌شود و مدتهاست در تظاهرات‌ها فریاد می‌شود، گفت: از او پرسیدم پس شعار مرگ بر آمریکا چه؟ و او به ما گفت که این شعار به دوران دیگری تعلق داشته، الان ایران تغییر کرده است. این حرف او امیدوار کننده و متفاوت بود.

پنجشنبه هم در رستوران، “سیروس رزاقی”، یکی از مشاوران مشهور ایرانی و سایر سخنرانان با اغراق در خصوص پتانسیل اقتصاد ایران برای سرمایه گذاران ماجراجوی آمریکایی صحبت کردند.

رزاقی گفت: قطعا این افراد توریست معمولی نیستند، این افراد پولدار، قدرتمند و بانفوذند و فکر می‌کنم علاوه بر چشیدن طعم فرهنگ ایرانی، به بازار ایران هم علاقه مندند.

“نصر الله جهانگرد”، معاون وزیر ارتباطات هم آمار و اراقام ارائه کرد و به انگلیسی گفت: تعداد تلفن‌های هوشمند برای جمعیت ۸۰ میلیونی دو برابر می‌شود و به ۴۰ میلیون خواهد رسید. شبکه‌های ۳ جی و ۴ جی در دست ساختند و با سرعت رو به جلو در حرکتیم.

سخنانش، چند نفر را علاقه‌مند کرد. “کریستوفور شروئدر”، سرمایه گذار کار افرین می‌گوید که در بخش تکنولوژی ایران، امیدهایی وجود دارد. وی افزود: من با زنان ایرانی ملاقات کردم که نسخه‌های ایرانی آمازون و گروپون را دارند. و در اینده حتما به جائی خواهند رسید.

هر چند از سوالات درباره اقتصاد و نفوذ افراطیون مشخص است که موانع بسیاری باقی می‌ماند.

“ریچارد کوهن”، فردی از اهالی نیویورک که در بخش مسکن فعالیت دارد به دور نمای تهران اشاره می‌کند و می‌گوید: من ۱۸ جرثقیل می‌بینم که فقط یکی‌شان کار می‌کند، تا به حال در همه عمرم این همه برج نیمه کاره ندیده بودم، این مساله بیانگر چیست؟

از سال ۱۹۹۵، تحریم‌ها، آمریکایی‌ها را از تجارت با ایران منع کرده است. امید می‌رود که چهارچوب توافق هسته‌ای به دست آمده در دوم آوریل، به توافق نهایی منجر شود و بازار ایران باز شود. هر چند اغلب کمپانی‌ها، پیش از بررسی جدی سرمایه گذاری در ایران، در انتظار توافق نهایی هستند.

اعضای گروه می‌گویند که از استقبال گرمی که ازشان شده است، تعجب کرده‌اند. “جنیفر آدمز بالداک” می‌گوید: به نظرم ایرانی‌ها واقعا خواهان ارتباط با جهان هستند و می‌خواهند از (وضعیت قبلی) عبور کنند.

 

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک