کد خبر: 464
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۴/ اردیبهشت/ ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۰

رییس‌جمهور با تاکید بر اهمیت همکاریهای جنوب – جنوب و کشورهای آسیایی و آفریقایی در شرایطی کنونی جهانی، تصریح کرد: همکاریهای کشورهای این دو قاره در برابر یکجانبه گرایی، اقدامی بسیار با اهمیت و بزرگ در عرصه جهانی است.

خوزستان سرافراز ، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی که در بازگشت از اندونزی و در فرودگاه مهرآباد با خبرنگاران صحبت می کرد، افزود: قرن کنونی، قرن آسیا نام گرفته و روز به روز پیشرفت و توسعه در آسیا بیشتر می شود و در آفریقا نیز این حرکت توسعه، رو به جلو است.

رییس جمهور در تشریح دستاوردهای اجلاس سران آسیا و آفریقا در جاکارتا ، گفت: در این اجلاس که به مناسبت شصتمین سال برگزاری اجلاس باندونگ برگزار شد ، مقام های ارشد بیش از یکصد کشور جهان شرکت داشتند و موضوعات مختلف از جمله راههای گسترش همکاری های اقتصادی میان کشورهای این دو قاره مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

روحانی افزود: با توجه به وضعیت کنونی منطقه و جهان، موضوع مبارزه با تروریسم بر همه مباحث تقریبا سایه افکنده بود و وضعیت کشورهایی که با این معضل مواجهند همانند سوریه و عراق و معضلاتی که مردم یمن با آن مواجه هستند، مورد بحث قرار گرفت.

رییس جمهور در ادامه به دیدارهای حاشیه ای که در جریان این اجلاس دو روزه انجام شد ، اشاره کرد و گفت: در حاشیه این اجلاس با روسای جمهوری چین ، ویتنام ، اندونزی و نخست وزیران ژاپن و بنگلادش ملاقات هایی داشتیم . همه آنان خواهان گسترش و توسعه روابط با ایران بودند و با تبریک به خاطر مقاومت ملت ایران ، اشاره داشتند در مسیر مذاکرات با ۱+۵ در قدم های نهایی هستید.

روحانی با تاکید بر اینکه همکاریهای اقتصادی ایران و چین در سال جاری حرکت رو به جلویی را طی خواهد کرد، اظهارداشت: مذاکرات با رییس جمهوری چین در خصوص موضوعات گسترده تری از جمله مذاکرات هسته ای ، پروژه های اقتصادی و توسعه روابط اقتصادی تهران – پکن و مسایل منطقه ای بود.

رییس جمهور همچنین به نشست خود با علما ، اساتید و فرهیختگان اندونزی اشاره کرد و گفت: در این نشست ، راجع به شرایط منطقه و نظرات ایران اسلامی در خصوص وحدت اسلام و مبارزه با تروریسم صحبت شد.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک