کد خبر: 752
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۹/ اردیبهشت/ ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۷

خلبان هواپیمای امداد رسان ایرانی جزئیات مواجهه جنگنده های سعودی، بمباران فرودگاه صنعا و بازگشت هواپیما به کشور را تشریح کرد.

 خوزستان سرافراز، کاپیتان صداقت نیا پس از رسیدن به فرودگاه امام خمینی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا وسیما گفت: جنگنده های سعودی در آسمان یمن در فاصله بسیار نزدیک به هواپیمای ایرانی اقدامات خطرناک صورت دادند.

وی افزود: طبق مجوزهای گرفته شده ساعت ۱۲ ظهر امروز با یک  فروند هواپیمای ایرباس ۳۱۰ حامل تعدادی از پزشکان ایرانی، دارو و تجهیزات پزشکی و همچنین مصدومان یمن از فرودگاه امام خمینی به سمت  فرودگاه صنعا پرواز کردیم .

وی افزود: همه مراحل قانونی و عرف  بین الملل پرواز از جمله اخذ مجوز عبور از مسیر ها  گرفته شد و رادار، ایستگاه را نیز  شناسایی کرد تا اینکه به فضای عمان رسیدیم چرا که  قصد داشتیم از فضای عمان وارد یمن شویم .

خلبان صداقت نیا  افزود: بدون هیچ مشکلی آسمان عمان را ترک کردیم و وارد آسمان یمن شدیم، این درحالیست که فاصله  مرز یمن از سمت عمان تا فرودگاه صنعا  ۱۳۰ دقیقه طول می کشد .

وی افزود: ۲۰ دقیقه در فضای یمن بودیم که از طریق مسئولان فرودگاهی یمن به ما اطلاع دادند که عربستان  اجازه فرود شما را به صنعا نمی دهد و ما علت را جویا شدیم که پاسخ دادند عربستانی ها نمی خواهند شما وارد فرودگاه صنعا  شوید.

کاپیتان صداقت نیا افزود: ما اعتنا نکردیم و به پرواز ادامه و پاسخ دادیم که هواپیمای ما شامل مواد دارویی و تجهیزات پزشکی است و همه مجوزهای بین المللی و قانونی آن وجود دارد و اگر غیر از این بود می توانید در فرودگاه صنعا، ما را بازخواست کنید.

وی افزود: کمتر از یک دقیقه از پاسخ ما به این درخواست نگذشته بود که اطلاع دادند جنگنده های سعودی برای مقابله با شما به پرواز درآمده اند و اجازه  فرود نخواهند داد بنابراین منطقه را ترک کنید و برگردید.

کاپیتان صداقت نیا  گفت: درحالی که  متوجه تهدید مستمر عربستان شده بودیم باز با توجه به قانونی بودن پرواز اصرار کردیم که پرواز ما قابل شناسایی و با کد مشخص است، بلافاصله متوجه شدیم که دو جنگنده اف ۱۵ سعودی به دو طرف هواپیمای ما نزدیک شده اند و پیغام می دهند که برگردید.

وی افزود: طبق قانون هوانوردی فاصله هواپیماها در آسمان ده مایل است این در حالیست که این جنگنده ها بسیار به بالهای هواپیما نزدیک شدند و اقدام به حرکت های خطرناک در جلو و بال هواپیما می کردند.

وی افزود: جنگنده های سعودی به قدری به ایرباس ۳۱۰ نزدیک شده بودند که حتی دست تکان دادن آنها به نشانه تهدید قابل رویت بود و ما از این  اقدام آنان عکس گرفتیم.

خلبان صداقت نیا افزود: پس از اینکه دو جنگنده متوجه تصمیم ما برای ادامه پرواز به سمت صنعا شدند، تهدید کردند  که  بدنبال آنان برویم، اما توجهی نکردیم و مسیر را به سمت فرودگاه صنعا ادامه دادیم و از برج مراقبت صنعا اجازه گرفتیم تا فرود بیائیم .

وی افزود: فرودگاه صنعا پاسخ داد که جنگنده هایی در آسمان صنعا، فرودگاه را در صورت فرود شما تهدید به بمباران می کنند که در این لحظه با چشم خود دیدیم که در اقدامی بی شرمانه فرودگاه را بمباران  کردند که بخشی از برج مراقبت و باند  مورد حمله قرار گرفت.

کاپیتان صداقت نیا افزود: در عین حال در خواست کردیم اگر شرایط را مهیا کنند دوباره خواهیم نشست به همین منظور ارتفاع را کم کردیم، اما  مشاهده کردیم که بمباران ادامه یافت بنابراین از برج مراقبت  اطلاع دادند که دیگر امکان  نشستن  نیست، در این شرایط متوجه اقدامات کاملاً غیر قانونی و مغایر با عرف بین الملل و تهدید عملی جنگنده های سعودی شدیم و مجبور به بازگشت شدیم .

خلبان صداقت نیا افزود: طبق قانون  هوانوردی زمانی که هواپیمایی در شرایط اضطراری قرار دارد هیچ چیزی نمی تواند مانع فرود هواپیما باشد، در حالیکه آنان دست به اقدامات خطرناک مستمری زدند که برای جهانیان مایه شرمساری است.

بر اساس گفته های کاپیتان صداقت نیا، هواپیمای امداد رسان ایرانی که به منظور ارسال دارو و تجهیزات پزشکی به یمن اعزام شده بود پس از نزدیک به ۱۰ ساعت پرواز به کشور بازگشت.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک