کد خبر: 5199
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۷/ تیر/ ۱۳۹۴ - ۴:۱۸

  در ۲۴ ساعته گذشته رسانه‌ها به نقل از منابع آگاه خود چه اروپایی و چه روس‌ها و چه آمریکایی‌ها از بگو مگوها و فریادهایی صحبت کرده‌اند که در جلسه دوشنبه شب ایران و ۱+۵ میان ظریف و وزیران خارجه طرف مقابل و نیز موگرینی صورت گرفته است. ‎به گزارش خبرنگار  (ایسنا) اعزامی به وین زیاده‌خواهی‌ها همچنان ادامه دارد و کشورهای ۱+۵ هر لحظه و هر جا که بتوانند از خواست‌ها و امتیازات باربط و بی‌ربط به موضوع هسته‌ای دست بر نمی‌دارند. مذاکرات هسته‌ای به جایی رسیده است که دو طرف بر روی برخی مسایل فنی و سیاسی مهم در حال چانه زنی هستند هر چند که به گفته دیپلمات های عمده مسایل بررسی و تکمیل شده است. تلاش ۱+۵ برای وارد کردن موضوعات دفاعی و نظامی به توافق جامع هسته ای و در این چارچوب تاکیدشان به حفظ تحریم های تسلیحاتی موضوعی است که از ابتدای مذاکرات طرف مقابل به ویژه آمریکایی‌ها بر روی آن مانور داده‌اند و همواره نیز این مساله به طور جدی از سوی ایران رد شده است. مقامات و دیپلمات های کشورمان در مذاکرات هیچ وقت زیر بار زورگویی طرف مقابل و وارد کردن موضوعات دفاعی به بحث ها نشدند و این مقاومت در لحظات…

1436257885070_UQ1A5726.JPG

در ۲۴ ساعته گذشته رسانه‌ها به نقل از منابع آگاه خود چه اروپایی و چه روس‌ها و چه آمریکایی‌ها از بگو مگوها و فریادهایی صحبت کرده‌اند که در جلسه دوشنبه شب ایران و ۱+۵ میان ظریف و وزیران خارجه طرف مقابل و نیز موگرینی صورت گرفته است.

‎به گزارش خبرنگار  (ایسنا) اعزامی به وین زیاده‌خواهی‌ها همچنان ادامه دارد و کشورهای ۱+۵ هر لحظه و هر جا که بتوانند از خواست‌ها و امتیازات باربط و بی‌ربط به موضوع هسته‌ای دست بر نمی‌دارند.

مذاکرات هسته‌ای به جایی رسیده است که دو طرف بر روی برخی مسایل فنی و سیاسی مهم در حال چانه زنی هستند هر چند که به گفته دیپلمات های عمده مسایل بررسی و تکمیل شده است.

تلاش ۱+۵ برای وارد کردن موضوعات دفاعی و نظامی به توافق جامع هسته ای و در این چارچوب تاکیدشان به حفظ تحریم های تسلیحاتی موضوعی است که از ابتدای مذاکرات طرف مقابل به ویژه آمریکایی‌ها بر روی آن مانور داده‌اند و همواره نیز این مساله به طور جدی از سوی ایران رد شده است.

مقامات و دیپلمات های کشورمان در مذاکرات هیچ وقت زیر بار زورگویی طرف مقابل و وارد کردن موضوعات دفاعی به بحث ها نشدند و این مقاومت در لحظات حساس پایانی کار هم چنان با جدیت ادامه دارد.

نشست مشترک وزیران خارجه ایران و ۱+۵ در دوشنبه شب که دومین نشست وزیران بود با حاشیه‌هایی همراه بوده است که شاید برای اولین بار در مذاکرات اتفاق افتاده است. تاکنون بسیار شنیده‌ایم که ظریف بر سر دفاع از مواضع ایران بر سر همتای آمریکایی خود فریاد کشیده است به نحوی که محافظان در بیرون از اتاق نگران شده و به داخل رفته‌اند، اما این بار در نشست وزیران خارجه که تمامی معاونان و کارشناسان هیات ها در آن حضور داشتند و به گفته برخی منابع روسی، اروپایی و ایرانی موضوع بحث تحریم‌های تسلیحاتی بوده است، ظریف از موضع این کشورها در مقابله با رفع تحریم های تسلیحاتی به شدت عصبانی شده و با فریادهای بلند با آنها صحبت می‌کند.

ظاهرا وزیران خارجه اروپایی و آمریکا مخالفت خود را با برداشتن تحریم‌های تسلیحاتی در جلسه مطرح می‌کنند در حالی که یکی از اصول مهم توافق ژنو و بیانیه لوزان لغو کلیه تحریم های مرتبط با موضوع هسته ای است و کشورهای غربی به ناحق فروش تسلیحات نظامی را در چارچوب قطعنامه های ۱۷۴۷ و ۱۹۲۹ تحریم و خرید را به تعداد از اقلام دفاعی محدود کردند. آنها برای نگه داشتن تحریم های تسلیحاتی ایران را متهم به برهم زدن امنیت منطقه می کنند و وزیر خارجه کشورمان با ترسیم تحولات گذشته و حمایت این کشورهای در جنگ تحمیلی از صدام و حمایت و فروش تجهیزات نظامی به گروه های افراطی و برخی کشورهای تندرو در منطقه، این کشورها را تهدید منطقه می خواند.

ظریف در واکنش به تهدید برخی مقامات در نشست که سعی دارند توافق را به برنداشته شدن تحریم ها گره بزنند می‌گوید، «هیچ وقت یک ایرانی را تهدید نکنید!» که در این لحظه سرگی لاوروف نیز با اشاره دست می‌گوید، «و یک روس را!»

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک