کد خبر: 5770
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۴/ تیر/ ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۴

خبرسازشدن صداوسیما شکل دیگری گرفته است. اگر تا پیش از این کیفیت سریال‌ها، کمبود بودجه، تبلیغات گل‌درشت در یک برنامه، نوع مهمان یا انتخاب سوژه‌ها مورد بحث قرار می‌گرفت، این‌بار کنش و واکنش این رسانه و شورای نظارت بر صداوسیما مورد توجه قرار گرفته‌اند. هفته گذشته در خبری که در برخی سایت‌ها منتشر شد، آمده بود که حضور هنرمندان صداوسیما در شبکه‌های اجتماعی ممنوع شده است.

 خوزستان سرافراز، خبرسازشدن صداوسیما شکل دیگری گرفته است. اگر تا پیش از این کیفیت سریال‌ها، کمبود بودجه، تبلیغات گل‌درشت در یک برنامه، نوع مهمان یا انتخاب سوژه‌ها مورد بحث قرار می‌گرفت، این‌بار کنش و واکنش این رسانه و شورای نظارت بر صداوسیما مورد توجه قرار گرفته‌اند. هفته گذشته در خبری که در برخی  سایت‌ها منتشر شد، آمده بود که حضور هنرمندان صداوسیما در شبکه‌های اجتماعی ممنوع شده است.

اما انتشار این خبر باعث شد روابط عمومی صداوسیما، ١٧ تیر به کذب‌بودن آن اشاره کند و تنها یک روز بعد از این ماجرا، شورای نظارت برصداوسیما شامل سیدرمضان شجاعی‌کیاسری و مفید کیایی‌نژاد به‌عنوان نمایندگان قوه مققنه و رئیسی و محمدجواد لاریجانی به‌عنوان نمایندگان قوه قضائیه و حسام‌الدین آشنا و عبدالرضا رحمانی‌فضلی نمایندگان قوه مجریه، در مصوبه‌ای که بر سایت خود قرار داد، موضع رسمی خود را درباره حضور هنرمندان در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد؛ البته این خبر با اندکی تأخیر ٢٠ تیر در خبرگزاری‌ها منتشر شد و حالا چند روز بعد از این ماجرا به‌نظر می‌رسد واکنش‌ها به مصوبه شورای نظارت بر صداوسیما مبنی بر «قطع همکاری با هنرمندان هنجارشکن در فضای اجتماعی» آغاز شده است. سیدعلی طاهری، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس روز گذشته، ٢٢ تیر به ایسنا گفت که کمیسیون فرهنگی مجلس در نامه‌ای به رئیس سازمان صداوسیما خواستار اجرایی‌شدن مصوبه شورای نظارت بر این سازمان شده‌ است. رسول نجفیان، بازیگر سینما و تلویزیون نیز در گفت‌وگو با همین خبرگزاری در مورد تصویب چنین مصوبه‌ای گفته است هنرمندان را در شبکه‌های اجتماعی آزاد بگذارند. آنچه در مصوبه شورای نظارت برصداوسیما آمده است، بسیار کلی است و در مورد نوع و موارد هنجارشکنی جزئیات بیشتری ارائه نشده است. برای پیگیری این موضوع به سراغ رمضان شجاعی‌کیاسری، یکی از اعضای این شورا رفتیم.

 

 در این مصوبه آمده است، صداوسیما موظف به قطع همکاری با هنرمندان هنجارشکن است اما در مورد هنجارشکنی و جزئیاتی که مشمول این مورد می‌شود، توضیحات بیشتری داده نشده است. هدف از تدوین این مصوبه چه بود و جزئیات آن چه مواردی را شامل می‌شود؟
رسانه‌های جمهوری اسلامی، در کارکرد خود تعریفی دارند. آنها که در رسانه‌ها فعالیت می‌کنند، می‌توانند به چهره‌هایی تبدیل شوند که در میان مردم و جامعه تاثیرگذار باشند و از این قابلیت برای اهداف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بهره‌برداری کنند. چهره‌ها در سراسر دنیا، محدودیت‌هایی دارند که در راستای منافع شخصی و گروهی اعمال شده تا منجر به بهره‌برداری‌های سیاسی و اجتماعی از این موقعیت نشود. رسانه جمهوری اسلامی هم در این زمینه مستأصل نیست. تا به حال حساب و کتابی نداشته‌ایم تا بدانیم آنها که با رسانه جمهوری اسلامی همکاری می‌کنند، باید چگونه فعالیت کنند و… بنابراین هر چهره‌ای که به برکت رسانه جمهوری اسلامی به جایگاهی می‌رسید، می‌توانست به راحتی موقعیت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی به‌دست بیاورد و نظارتی هم در این زمینه نبود. یکی از دلایل تصویب این مصوبه، همین مورد بود و مورد دوم اینکه رسانه جمهوری اسلامی، تعریفی دارد و مردم از این رسانه انتظار دارند؛ اما شاهد هستیم برخی از هنرمندان و چهره‌ها در شبکه‌های مجازی جوری ظاهر می‌شوند که خلاف شئون رسانه ملی، شرع و قانون است. چرا کسانی در این رسانه‌ها فعالیت می‌کنند که به قوانین جمهوری اسلامی التزام ندارند؟ این مصوبه تصویب شد تا افرادی که شئون و رفتار اجتماعی را رعایت نمی‌کنند، با رسانه ملی همکاری نکنند هرچند این مصوبه هیچ منافاتی با حضور هنرمندان و اشخاص در فضای مجازی ندارد. عکس‌ها و فیلم‌هایی خلاف شئون و اظهارنظرهایی خلاف واقع، از سوی برخی هنرمندان در فضای مجازی مشاهده می‌شود و خیلی از آنها در شبکه‌های اجتماعی علیه رسانه ملی حرف زده‌اند. متأسفانه در همین ایام، روابط عمومی صداو‌سیما تکذیبیه‌ای صادر کرد و این درحالی است که در چنین جایگاهی قرار ندارد. این تکذیبیه نشان می‌دهد رئیس سازمان صداوسیما، اصل ١٧۵ قانون اساسی را که در مورد شورای نظارت بر صداوسیماست، قبول ندارد و اگر به موقعیت شورا باور داشت، اجازه نمی‌داد روابط عمومی صداوسیما تکذیبیه بفرستد، این کار خلاف قانون است. ما اعتقاد داریم مصوبه شورا، جدی است و رئیس صداوسیما ملزم به اجرای آن است. اگر این مصوبه اجرا نشود، مصوبات سخت‌تری تصویب می‌کنیم.

 با نمونه و مصداقی در مورد هنجارشکنی هنرمندان روبه‌رو بوده‌اید؟
بله. برخی از هنرمندانی که همین روزها در بسیاری از سریال‌های ماه مبارک رمضان همکاری می‌کنند، عکس‌هایی خلاف شئونات در شبکه‌های مجازی منتشر کرده‌اند. حتی یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در صحبتی که روز یکشنبه با او داشتم، به این موضوع اشاره کرد که در سایت صداوسیما هم نمونه‌هایی از این عکس‌ها موجود است.

 در روزهای اخیر حواشی زیادی برای صداوسیما ایجاد شده است که یکی از آنها مربوط به یکی از مهمان‌های برنامه «ماه عسل» بود. تصویب این مصوبه می‌تواند در واکنش به چنین حواشی باشد؟
بله. اصلا این مصوبه در راستای حاشیه‌هایی بود که در این برنامه اتفاق افتاد.

  شما گفتید در صورتی که صداوسیما، مصوبه شورای نظارت را اجرا نکند، مصوبه‌های سخت‌تری تصویب می‌کنید. سختی مصوبه‌های بعدی شامل چه موضوع‌هایی خواهد شد؟
به هرحال اگر این مصوبه اجرا نشود، ما هم اقدامات لازم را انجام می‌دهیم و مصوبه‌های دیگری تصویب خواهیم کرد. همان‌طور که گفتم مصوبه‌ها سخت‌تر خواهند شد.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک