کد خبر: 6806
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۶/ مرداد/ ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۴

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از ایجاد شوراهای مختلف در زمینه‌های گوناگون تاکیدکرد که از نظر قانونی فقط شورای عالی امنیت ملی اجازه اظهارنظر درباره‌ی توافق وین را ندارد و مجلس باید در این زمینه قانون‌گذاری کند.

خوزستان سر افراز، علی مطهری در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس گفت: بدون شک نتیجه مذاکرات وین باید در مجلس به رای گذاشته شود و این سخن که تنها شورای عالی امنیت ملی باید نظر دهد و این موضوع فراتر از مجلس است سخنی باطل است.

وی ادامه داد: به این دلیل که همه معاهدات بین‌المللی طبق اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی باید به تصویب مجلس برسد. مجلس در قانون اساسی ما جایگاه والا و اختیارات زیادی دارد و تنها نهاد قانون گذاری در کشور است.

نماینده مردم تهران در مجلس خاطر نشان کرد: ما با ایجاد شوراهای عالی متعدد در کنار آن که گاهی قانون‌گذاری نیز می‌کند جایگاه مجلس را تنزل و اختیارات آن را کاهش داده‌ایم. نمی‌شود که شورای عالی امنیت ملی گاهی کار قوه قضاییه و گاهی کار مجلس را انجام دهد و اصل ۱۷۶ قانون اساسی که سه وظیفه را برای آن مشخص کرده چنین اجازه‌ای به این شورا نمی‌دهد.

مطهری در ادامه تاکید کرد: همچنین شورای عالی انقلاب فرهنگی صرفا می‌تواند سیاست‌گذاری در حوزه‌ی فرهنگ داشته باشد و نه قانون‌گذاری؛ مطلبی که مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره کردند. همینطور شورای عالی فضای مجازی و یا مجمع تشخیص مصلحت نظام که گاهی قانون‌گذاری می‌کنند، این تداخل‌ها باید از بین برود.

وی همچنین با بیان اینکه مطلب مهم این است که مجلس در تایید یا رد نتیجه‌ی مذاکرات وین نباید عجله کند تصریح کرد: مجلس باید این اختیار خود را تا آخرین فرصت حفظ کند تا اگر بدعهدی و کارشکنی در رفتار طرف مقابل مشاهده شد بتواند آن را رد کند. بدیهی است این کار از طریق ارسال لایحه دولت قابل انجام است.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: در کسب توفیق هسته‌ای همه دولت‌های ۱۲ سال گذشته شریکند؛ اگرچه در این میان هنر دیپلماسی دولت فعلی نقش بیشتری داشته است. حتی آقای احمدی‌نژاد که با اعتماد به نفس و جسارت صنعت هسته‌ای را پیش برد در این موفقیت شریک است. اگرچه می‌توانست به گونه‌ای رفتار کند که تحریم‌ها به راحتی به ما تحمیل نشود.

مطهری خاطرنشان کرد: در رفتار با غربی‌ها زمانی درشتی لازم بوده و زمانی نرمی. پس از توافق هسته‌یی باید فرهنگ کار و تلاش و تولید در کشور نهادینه شود چنانچه اسلام کار را مقدس و عامل سعادت ملت‌ها می‌داند. مبادا رسانه‌ها انتظارات کاذبی مانند افتتاح مک دونالد و فرهنگ آسایش و خور و خواب را ترویج کنند.

وی در ادامه بیان کرد:‌ در این میان مدیریت دولت و اولویت‌های اقتصادی و اقدام برای کارهای زیر بنایی مطابق با استانداردهای کشورهای پیشرفته از اهمیت فراوانی برخوردار است.

این نماینده مجلس افزود: عده‌ای به حق نگرانند که توافق هسته‌ای و بهبود روابط با دنیای غرب موجب استهاله و تغییر ماهیت انقلاب اسلامی شود اما این طور نیست، بهبود روابط با دنیا حتی می‌تواند ما را در نیل به آرمانهای انقلاب اسلامی کمک کند. هر گاه ما در مساله آزادی فلسطین و حمایت از حزب‌الله و حماس و یا در صدور انقلاب اسلامی و داعیه جهانی اسلام و یا درامور فرهنگی و اجرای احکام اسلام کوتاه آمده‌ایم آنگاه باید برای آینده انقلاب اسلامی نگران باشیم.

مطهری همچنین در بخشی از سخنان خود از برگزاری دادگاه حمله کنندگان به وی در شیراز خبر داد و گفت: از قوه قضاییه انتظار دارم بیش از آنکه به اتهام چند جوان نادان که ابزار دست منافقان زیرک واقع شدند رسیدگی می‌کنند، اتهام آمران و دستوردهندگان و طراحان آن ماجرا را مورد بررسی قرار دهد و اگر از کنار جرم آنها بگذرد عدالت را رعایت نکرده است.

وی در ادامه اظهار کرد: اجرای غلط و تبلیغاتی قانون هدفمندی یارانه‌ها از ابتدا، امروز مشکل جانکاهی برای دولت ایجاد کرده به طوری که دولت برای اجرای آن ۱۲ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد و عقل سلیم حکم می‌کند که دولت چنانکه قانون آن را ملزم کرده است تعدادی زیادی از غیر نیازمندان را حذف کند و اگر مدعی است تشخیص عادلانه آنها عملی نیست پیشنهاد می‌کنم غیر از افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی به طور مثال سهم هر فرد را از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ۳۰ هزار تومان کاهش دهد و به مرور قطع نماید و در مقابل سهم افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی را افزایش دهد.

این نماینده اصولگرای مجلس خاطرنشان کرد:‌ دولت باید رودربایستی را کنار و واقعیت‌ را با مردم در میان بگذارد آنگاه مردم خواهند پذیرفت.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک