کد خبر: 7890
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۳/ مرداد/ ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۸

به گزارش خوزستان سرافراز:   اعضای خانواده هاشمی رفسنجانی در واکنش به برخی انتقادات از انتشار فیلم خداحافظی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و پسرش، مهدی، پیش از عزیمت به زندان اوین نامه‌ای منتشر و در آن، انتقاداتی را مطرح کردند. محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه نیز به این مسأله واکنش نشان داد.  وقتی مهدی هاشمی خودش را برای اجرای حکم حبس به زندان اوین معرفی کرد، به نظر می‌رسید غائله «م.ه» به نقطه پایان خود رسیده باشد. او به زندان می‌رفت، اصولگرایان از این قضیه راضی بودند، حکم دستگاه قضائی بدون اعتراض اجرا شده بود و یکی از ابزارهای حمله به آیت‌الله هاشمی در آستانه انتخابات خبرگان هم از دستشان خارج شده بود. اما همه‌چیز دست‌به‌دست هم داد تا ورود مهدی هاشمی به زندان اوین، نه پایان ماجرا بلکه آغاز تقابلی دیگر باشد. او هنگام ورود به زندان متنی قرائت کرد که در آن بار دیگر تأکید کرده بود: «حکم صادره را عادلانه و قانونی ندانسته بلکه اغراض سیاسی را در آن عامل اصلی می‌دانم». او با اعلام درخواست مجدد پخش کامل جلسات محاکمه‌اش از صداوسیما و پس از وداعی پرآب و تاب با خانواده‌اش سوار بر خودروی ویژه زندان به سمت بازداشتگاه اوین حرکت کرد. ساعاتی بعد هم فیلم خداحافظی…

به گزارش خوزستان سرافراز:

 

اعضای خانواده هاشمی رفسنجانی در واکنش به برخی انتقادات از انتشار فیلم خداحافظی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و پسرش، مهدی، پیش از عزیمت به زندان اوین نامه‌ای منتشر و در آن، انتقاداتی را مطرح کردند. محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه نیز به این مسأله واکنش نشان داد.

 وقتی مهدی هاشمی خودش را برای اجرای حکم حبس به زندان اوین معرفی کرد، به نظر می‌رسید غائله «م.ه» به نقطه پایان خود رسیده باشد. او به زندان می‌رفت، اصولگرایان از این قضیه راضی بودند، حکم دستگاه قضائی بدون اعتراض اجرا شده بود و یکی از ابزارهای حمله به آیت‌الله هاشمی در آستانه انتخابات خبرگان هم از دستشان خارج شده بود.

اما همه‌چیز دست‌به‌دست هم داد تا ورود مهدی هاشمی به زندان اوین، نه پایان ماجرا بلکه آغاز تقابلی دیگر باشد. او هنگام ورود به زندان متنی قرائت کرد که در آن بار دیگر تأکید کرده بود: «حکم صادره را عادلانه و قانونی ندانسته بلکه اغراض سیاسی را در آن عامل اصلی می‌دانم».

او با اعلام درخواست مجدد پخش کامل جلسات محاکمه‌اش از صداوسیما و پس از وداعی پرآب و تاب با خانواده‌اش سوار بر خودروی ویژه زندان به سمت بازداشتگاه اوین حرکت کرد.

ساعاتی بعد هم فیلم خداحافظی آیت‌الله هاشمی با فرزندش قبل از خروج او از منزل، در سایت‌ها و فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. این اتفاقات بدون واکنش نماند و در اولین گام، رئیس قوه‌قضائیه در جلسه مسئولان عالی قضائی با اشاره به فیلم منتشرشده گفت: «برخی کارهای رسانه‌ای عجیب درست می‌کنند و فیلم وداع می‌سازند که آرا را تخریب کنند و مطلبی زیر آن می‌گذارند که حکم ظالمانه بوده است. اینجا باید پرسید که این کارها به نفع چه کسی است؟»

رئیس دستگاه قضا در چند جای دیگر سخنانش هم به طور ضمنی به این موضوع اشاره کرد و جملاتی گفت که به نظر می‌رسید مخاطب آنها مشخص است: «گاهی ممکن است برخی آرا اشتباه باشد اما تخریب نهاد قضائی آن‌هم بدون دلیل و سند و صرفاً به دلیل اینکه رأی علیه بستگان ما صادر شده، کاری شرعی و قانونی نیست. نباید فضا را طوری پیش ببریم که هر کسی زمانی مسئولی بوده و حالا علیه او یا وابستگانش حکمی صادر شده، تمام قوه‌قضائیه و زمین و زمان را زیر سؤال ببرد و برای تخریب قوه‌قضائیه فیلم وداع درست کند».

اما این سخنان رئیس قوه‌قضائیه هم پایان‌بخش ماجرا نبود؛ چراکه دیروز نامه‌ای از طرف خانواده آیت‌الله هاشمی در رسانه‌ها منتشر شد. خانواده هاشمی در آغاز نامه خود علت نگارش و انتشار چنین متنی را این‌گونه بیان کرده بودند: «پس از اجرای حکم آقای مهدی هاشمی، که به صورت داوطلبانه و بدون ابلاغیه اجرا و با خویشتن‌داری کامل خانواده ایشان برای حفظ آرامش جامعه صورت گرفت، انتشار تصاویر خداحافظی آیت‌الله هاشمی با فرزند خود که توسط برخی جوانان یا همراهان خانواده در آن صحنه به‌وسیله تلفن همراه ضبط و در شبکه‌های مجازی منتشر شد، موجب انتقادات برخی مسئولان گردید. گرچه درباره این حکم و چگونگی طی مراحل دادرسی و تعیین قاضی و تعیین حکم، سخن بسیار وجود دارد اما همان‌گونه که آیت‌الله هاشمی تصریح کردند، به‌دلیل پرهیز از ایجاد تنش و حاشیه در کشور در آستانه اجرای توافق هسته‌ای، سکوت اختیار می‌کنند و خانواده آیت‌الله هاشمی نیز به تأسی از ایشان مهر سکوت بر هزاران نکته و سخن ناگفته درباره این پرونده می‌زند».

خانواده هاشمی در ادامه این نامه در ۵ بند به بیان مطالبی در رابطه با دادگاه برگزار شده، حکم صادرشده و اظهارنظرهای مسئولان درباره این پرونده پرداخته‌اند.

انتقادات هاشمی‌ها هم البته بدون پاسخ نماند و چند ساعت بعد از انتشار این نامه، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای، معاون‌اول و سخنگوی قوه‌قضائیه در حاشیه گردهمایی مدیران کل استانی و ستادی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در مشهد و در جمع خبرنگاران گفت: «اگر مهدی هاشمی مدعی است که در حق وی ظلم شده است، به‌کاربردن این حرف نیز جرم و مصداق افتراست. مجازاتی که برای وی در نظر گرفته شده براساس همان قانونی است که توسط آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در زمانی که مسئولیت در دستگاه‌های متولی داشتند، وضع شده و شورای نگهبان آن را تأیید کرده است».

اژه‌ای همچنین در جملاتی شبیه به سخنان دو روز قبل آیت‌الله آملی‌ لاریجانی افزود: «قوه‌قضائیه مصمم است برخوردش با مجرمین بدون تبعیض و بدون توجه به اینکه وابسته به چه مقامی و خانواده‌ای هستند یا چه پستی دارند، باشد».

موضع‌گیری اخیر محسنی‌ اژه‌ای را شاید بتوان صریح‌ترین پاسخ به تحرکات خانواده هاشمی بعد از آغاز دوران حبس مهدی هاشمی دانست. معاون‌ اول و سخنگوی قوه‌ قضائیه روز گذشته به صراحت از مجرمانه‌بودن سخنان مهدی هاشمی سخن گفت؛ عنوانی که نامه روز گذشته خانواده هاشمی هم می‌تواند مشمول آن بشود. هشداری که باید منتظر ماند و دید باعث پایان اظهارنظرهای هاشمی‌ها خواهد شد یا حالا که نام آیت‌الله هاشمی هم به بهانه تصویب قانون در زمان او به میان ماجرا آمده، تنور این مجادله داغ‌تر خواهد شد.

متن کامل نامه خانواده هاشمی رفسنجانی بدین شرح است:

پس از اجرای حکم آقای مهدی هاشمی، که بصورت داوطلبانه وبدون ابلاغیه اجرا، وبا خویشتن داری کامل خانواده ایشان جهت حفظ آرامش جامعه صورت گرفت، انتشار تصاویر خداحافظی آیت اله هاشمی با فرزند خود که توسط برخی جوانان یا همراهان خانواده در آن صحنه بوسیله تلفن همراه ضبط و در شبکه‌های مجازی منتشر شد، موجب انتقادات برخی مسئولان گردید.

گرچه درباره این حکم و چگونگی طی مراحل دادرسی وتعیین قاضی وتعیین حکم، سخن بسیار وجود دارد اما همانگونه که آیت‌الله هاشمی تصریح کردند بدلیل پرهیز از ایجاد تنش و حاشیه در کشور در آستانه اجرای توافق هسته ای، سکوت اختیار می کنند و خانواده آیت‌الله هاشمی نیز به تأسی از ایشان مهرسکوت بر هزاران نکته و سخن ناگفته درباره این پرونده می زند.

اما انتقادات خارج از حیطه انصاف برخی از مسئولان قضایی باعث گردید تا نکاتی را جهت تنویر افکارعمومی یادآور شویم.

۱- جای تعجب دارد که چگونه مسئولین قضایی کشور از انتشار غیررسمی ومحدود تصاویر خداحافظی پدری با فرزند خود که حق طبیعی هر انسانی است شگفت زده شده وبسرعت واکنش نشان می دهند اما در برابر ده ها مورد انتشار فیلم از صداوسیما و فضای مجازی وابسته به ارگان‌های نظام طی سال‌های اخیر که درآن برخلاف شرع، قوانین و مصالح کشور دروغ‌ها و اکاذیب آشکار طرح و به یاران انقلاب تهمت‌های شرم‌آور نسبت داده می شوند، و به رغم شکایتها سکوت اختیار کرده و می کنند.

۲- جای تعجب وجود دارد که چگونه وقتی گروهی افراطی، تمامی خطوط قرمز اخلاقی، شرعی و قانونی را زیرپا می‌گذارند، در مراسم عمومی و رسمی کشور اخلال می کنند و به یادگار امام(ره) اجازه سخن گفتن نمی دهند، گروههای فشار شبه نظامی تشکیل می دهند وفرزند برومند شهید مطهری را آماج حملات خطرناک قرار می دهند، شب نامه های رکیک وآکنده از اهانت را بعنوان روزنامه ونشریات رسمی منتشر می کنند و واکنش درخوری نشان نمی دهند.

۳- شگفتی اینجاست، که برسر پرونده ای که همه جزئیات آن سال‌هاست روشن شده، این همه جنجال می شود، اما ده‌ها پرونده فساد دانه درشت‌ها که بخش کوچکی از آن تاکنون رسانه ای شده است، مورد پیگیری جدی قرار نمی گیرد و اگر براثر فشار افکارعمومی به پرونده ای هم رسیدگی شود، بانیان و صاحبان اصلی منافع وآمران از پیگرد وبرخورد قضایی مصون می مانند وفقط با عوامل ظاهری وآشکار برخورد می شود.

۴- تعجب اینجاست که پرونده‌ای با ده‌ها هزار صفحه دروغ وتهمت بدون هیچ مشکلی اجازه انتشار از صداوسیما و خبرگزاری‌ها و روزنامه و سایت‌هایی که از بودجه دفاعی کشور تغذیه می کنند، می‌یابد، اما دفاعیات مستند متهم در دادگاه که نمی تواند بدون دلیل مدرک متقن باشد، ممنوع الانتشار می‌شود.

۵- سرانجام تعجب از این همه تبعیض در اجرای قانون است که موجب شده یاران دلسوز انقلاب و پیشکسوتان جهاد و شهادت یا خانه نشین شوند و یا آماج هتاکی ودشنام ودروغها قرار گیرند ، اما آزادی مطلقی که به مردم وعده داده شده، اما تاکنون فقط نصیب تندروها و افراطیون شده است، و این گروه با تمام توان به سوراخ کردن کشتی جمهوری اسلامی مشغولند و هیچ مسئولی متعرض آنها نمی شود.

در پایان بار دیگر یادآور می‌شود، اگرچه شیوه آیت‌الله هاشمی تاکنون گذشت از حق شخصی خود در جهت حفظ مصالح کشور بوده است، اما انتظار افکار عمومی از مسئولان آن است که به گونه‌ای رفتار نکنند که حتی هواداران نظام قادر به دفاع از این عملکرد که جامعه را به تعبیری، به “شهر مردگان” تبدیل می کند، نباشند.

والسلام علی من التبع الهدی

خانواده آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

۲۱ مرداد ۱۳۹۴»

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد دولت روحانی و سیاست هایش راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک