کد خبر: 8050
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۵/ مرداد/ ۱۳۹۴ - ۷:۴۸

       علی نصری، وکیل دادگستری   رئیس جمهور سابق و رئیس دفتر وی از برخی مقامات دولت یازدهم از جمله معاون اول رئیس جمهور،وزیر دادگستری و رییس هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری شکایت کرده اند. با توجه به این منازعه، مسئولیت ها و برخی وظایف رئیس جمهور و دولت مرتبط با موضوع که قانون اساسی بر دوش آن نهاده است، جهت یاد آوری به صورت فهرست وار ذکر می گردد. ۱- به کار گیری همه استعدادها و صلاحیت ها در دراه ایفای مسئولیت های قانونی. ۲- پشتیبانی از حق و گسترش عدالت. ۳- حمایت از آزادی و حرمت اشخاص و حقوق قانونی آن ها. ۴- پاسخگو بودن در برابر ملت، رهبری و نمایندگان مجلس. ۵- جلوگیری از تصویب و اجرای هرگونه قانون و مقرارتی که بر اساس موازین اسلامی نباشد. ۶- به کار گرفتن همه امکانات برای ایجاد محیطی مساعد برای رشد فضائل اخلاقی براساس ایمان، تقوا و مبارزه با کلیه مظاهر فساد و تباهی. ۷- جلوگیری از رباخواری،غصب، رشوه، اختلاس، سرقت، قمار، سوء استفاده از موقوفات، سوء استفاده از مقاطعه کاری ها و معاملات دولتی، فروش زمین های موات، دائرکردن اماکن فساد و سایر موارد غیر مشروع و بازگرداندن ثروت های ناشی از…

 

 

 

 علی نصری، وکیل دادگستری

 

رئیس جمهور سابق و رئیس دفتر وی از برخی مقامات دولت یازدهم از جمله معاون اول رئیس جمهور،وزیر دادگستری و رییس هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری شکایت کرده اند.

با توجه به این منازعه، مسئولیت ها و برخی وظایف رئیس جمهور و دولت مرتبط با موضوع که قانون اساسی بر دوش آن نهاده است، جهت یاد آوری به صورت فهرست وار ذکر می گردد.

۱- به کار گیری همه استعدادها و صلاحیت ها در دراه ایفای مسئولیت های قانونی.

۲- پشتیبانی از حق و گسترش عدالت.

۳- حمایت از آزادی و حرمت اشخاص و حقوق قانونی آن ها.

۴- پاسخگو بودن در برابر ملت، رهبری و نمایندگان مجلس.

۵- جلوگیری از تصویب و اجرای هرگونه قانون و مقرارتی که بر اساس موازین اسلامی نباشد.

۶- به کار گرفتن همه امکانات برای ایجاد محیطی مساعد برای رشد فضائل اخلاقی براساس ایمان، تقوا و مبارزه با کلیه مظاهر فساد و تباهی.

۷- جلوگیری از رباخواری،غصب، رشوه، اختلاس، سرقت، قمار، سوء استفاده از موقوفات، سوء استفاده از مقاطعه کاری ها و معاملات دولتی، فروش زمین های موات، دائرکردن اماکن فساد و سایر موارد غیر مشروع و بازگرداندن ثروت های ناشی از امور فوق به صاحبان حق و بیت المال در صورت ناشناخته بودن صاحبان آن.

۸- دعوت به خیر و امر به معروف و نهی از منکر به عنوان  یک وظیفه متقابل ملت و دولت.

۹- گرد آوری و بهره برداری و نظارت بر انفال و توزیع عادلانه ثروت های عمومی.

۱۰- رعایت قانون در کلیه دریافت ها و پرداخت های دولتی.

لازم به ذکر است که این فهرست تنها شامل وظایفی است که در یک مرور سریع از قانون اساسی کنونی کشور مصوب ششم مردادماه ۱۳۶۸ هجری شمسی استخراج شده است.

 نکات فوق بخش مهمی از وظایف رئیس دولت و همه دولت مردان نظام اسلامی است که از دیدگاه حقوقی و با توجه به قسم شرعی برعهده  رئیس جمهور است.

حال؛ در خصوص شکایت رئیس جمهور سابق از اعضای دولت فعلی این نکات نیز قابل توجه است که اعلام تخلفات دولت گذشته و پیگیری آن، عین عدالت و از وظایف دولت به شمار می رود. همچنین در صورتی که دولت به وجود فساد یا تخلف آگاهی یابد و نسبت به آن واکنشی نشان ندهد و از طریق مراجع قضایی پیگیری ننماید خود مرتکب جرم شده است.

با این حال؛ باید از رئیس جمهور سابق (محمود احمدی نژاد) سئوال نمود که طی دوره ریاست جمهوری به کرات از جمله طی مناظره های تلویزیونی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ از فساد و تخلفات مالی و غیره داد سخن دادید  اما آیا سخنان شما در خصوص تخلفات و فساد اشخاص صحت داشت؟ اگر صحت داشت چرا آن ها را به مراجع قضایی اعلام نکردید؟

در پایان از دولت تدبیر و امید انتظار می رود با توجه به پایان یافتن عصر” بگم بگم” با کوبیده شدن میخ آرای ملت در انتخابات ۹۲ بر تابوت آن عصر و ورود به عصر ” آنچه ناگفتنی است، آن گفتن” در صورت مشاهده هرگونه فساد و تخلف، آن را اعلام و از طرق قانونی نسبت به پیگیری و احقاق حقوق حقه بیت المال اقدام نماید.

 

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد مسئولان در برگزاری انتخابات شورای شهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک