کد خبر: 8630
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲/ شهریور/ ۱۳۹۴ - ۳:۳۹

    بسمه تعالی    درفرهنگ بختیاری ها ضرب المثل هایی وجود دارد که وقتی آنها را با رویدادهای امروزین اطراف خود قیاس می کنیم،به تازگی،کاربردی بودن وعمق فرهنگ شفاهی قوم بختیاری پی می بریم.   یکی از این ضرب المثل ها،حکایت”خیاری”است.   در روزگاران قدیم کشاورز زیرک و مدبری زندگی می کرد که به دلیل همین توانایی ها توانسته بود،زمین های زراعی فراوانی را به تملک خود درآورد اما بدلیل نداشتن نیروی کافی برای کشت و زرع وسپس برای برداشت آن ها،همه ساله دچار مشکل می شد.   در یکی از همین سالها و موعد برداشت که گندم ها سرپا مانده و در صورت تعلل امکان نابودی شان می رفت,مالک زیرک زمیندار نیرویی برای جمع آوری محصول خود نداشت،پس دست به حیله ای زد و با شناسایی آشنایان و اقوام ساده لوح خود که توانایی کار و برداشت گندم را داشتند به نزد آنها رفت و هرکدام را جداگانه نهاری مهمان خود کرد و طی صرف نهار وعده های متعددی به آنها داد،آن ها که دیرتر فریب می خوردند را وعده ازدواج با تنها دختر خود داد و ضمن ابرازعلاقه شدید و ارجح خواندن هرکدام از آنها نسبت به دیگری, بدجور دلشان را خوش کرد.   او همچنین برای…

 

 

بسمه تعالی

 

 درفرهنگ بختیاری ها ضرب المثل هایی وجود دارد که وقتی آنها را با رویدادهای امروزین اطراف خود قیاس می کنیم،به تازگی،کاربردی بودن وعمق فرهنگ شفاهی قوم بختیاری پی می بریم.

 

یکی از این ضرب المثل ها،حکایت”خیاری”است.

 

در روزگاران قدیم کشاورز زیرک و مدبری زندگی می کرد که به دلیل همین توانایی ها توانسته بود،زمین های زراعی فراوانی را به تملک خود درآورد اما بدلیل نداشتن نیروی کافی برای کشت و زرع وسپس برای برداشت آن ها،همه ساله دچار مشکل می شد.

 

در یکی از همین سالها و موعد برداشت که گندم ها سرپا مانده و در صورت تعلل امکان نابودی شان می رفت,مالک زیرک زمیندار نیرویی برای جمع آوری محصول خود نداشت،پس دست به حیله ای زد و با شناسایی آشنایان و اقوام ساده لوح خود که توانایی کار و برداشت گندم را داشتند به نزد آنها رفت و هرکدام را جداگانه نهاری مهمان خود کرد و طی صرف نهار وعده های متعددی به آنها داد،آن ها که دیرتر فریب می خوردند را وعده ازدواج با تنها دختر خود داد و ضمن ابرازعلاقه شدید و ارجح خواندن هرکدام از آنها نسبت به دیگری, بدجور دلشان را خوش کرد.

 

او همچنین برای اثبات علاقه و وعده هایش به آنان،نشانه این علاقه را رمز و تکیه کلام”خیار”در گفتار خود نهاد.

 

اقوام و روستاییان ساده دل نیز با این ترفند مرد رند،کار و زندگی خود را رها کرده و برای رسیدن به وعده های پرطمطراق قول یاری دادند و قسم!یاد کردند و به کمک مرد دانا شتافتند.

 

روزی که قرار بود همه برزگران شروع به کار کنند به صورت جداگانه به هرکدام یک خیار داد تا این پیمان فراموش نشود،وقتی دروگرها شروع به برداشت گندم نمودند،صاحب مزرعه در زیر سایه درختی نشسته بود و هرچند گاه بلند فریاد می زد دستت درد نکنه خیاری،زنده باشی خیاری و از اینگونه تشویق ها و افراد ساده دل که از نیرنگ او خبر نداشتند هرکدام در خیال خود تصور می کردند که صاحب مزرعه او را خطاب کرده و منظورش فقط با او است.

 

بالاخره با این تشویق ها و همچنین کوشش کارگران فریب خورده،بالاخره گندم ها چیده شد و آن هنگام که آن افراد ساده دل برای استراحت دور هم جمع شدند و هرکس از درون بقچه(سفره)غذای خود را باز می کرد،هرکدام یک خیار درون سفره خود داشتند و آنگونه بود که متوجه نیرنگ صاحب مزرعه شدند،که دیگر سودی هم نداشت, گندم ها هم چیده شده بودند و مرد صاحب مزرعه هم برای برداشت سال بعد در فکر حیله ای دیگر بود.

 

شباهت وضعیت امروز شورای شهر اهواز برای انتخاب رییس شورای شهر به مانند همان “خیاری های”ضرب المثل قدیمی بختیاریهاست،که برای کسب یک امتیاز افراد زیادی تشویق شدند و در این رقابت بدون درنظر گرفتن عواقب آن , برای رسیدن به یک صندلی یک ساله حاضرند هر حرکتی را  انجام داده تا بازهم مرد زیرک به هدف نهایی خودش برسد.

 

تا امروز هفت نفر از اعضا شامل دو خانم و پنج نفر از اقا بصورت غیر رسمی اعلام حضور نموده اند

 

زمان بابادی شوراب

 

۲ شهریور ۹۴

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک