کد خبر: 8977
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۰/ شهریور/ ۱۳۹۴ - ۲:۳۸

خوزستان سرافراز: تصور کنید برخی از آن آتش هایی که به جان جنگل های غرب کشور افتاده و هر بار چند صد هکتار از جنگل های بی نظیر بلوط را می‌بلعید و خاکستر می‌کرد،چند نفر روشن کرده‌اند تا بعد از بایر شدن زمین ها، مالک آنها شوند؛ حالا اگر بدانید این تصور شما ریشه در واقعیت دارد، چه حالی پیدا خواهید کرد و چه توقعی دارید؟ به گزارش تابناک، بعد از آنکه مناطق وسیعی از جنگل های غرب کشور بر اثر آتش سوزی سوخت و از بین رفت، یکی دو هفته است که خبری از آتش سوزی درختان در این مناطق مخابره نشده اما اکنون خبری به گوش می‌رسد که به شدت دردناک تر است و حکایت از عمدی بودن برخی از این آتش سوزی ها دارد. این را محمدعلی پورمختار، نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی می‌گوید که ریاست کمیسیون اصل ۹۰ مجلس را عهده دار است و از زمان وقوع آتش سوزی ها در غرب کشور، گزارش های فراوانی درباره عمدی بودن این حوادث دریافت کرده است. او در این باره به فارس گفت: متاسفانه اینگونه گزارش‌ها بسیار زیاد است. عمده حوادث آتش‌سوزی در جنگل‌های غربی، طبق بررسی سازمان‌های ذیربط اتفاقی بوده و تنها بخشی…

81719987-70095645

خوزستان سرافراز:

تصور کنید برخی از آن آتش هایی که به جان جنگل های غرب کشور افتاده و هر بار چند صد هکتار از جنگل های بی نظیر بلوط را می‌بلعید و خاکستر می‌کرد،چند نفر روشن کرده‌اند تا بعد از بایر شدن زمین ها، مالک آنها شوند؛ حالا اگر بدانید این تصور شما ریشه در واقعیت دارد، چه حالی پیدا خواهید کرد و چه توقعی دارید؟

به گزارش تابناک، بعد از آنکه مناطق وسیعی از جنگل های غرب کشور بر اثر آتش سوزی سوخت و از بین رفت، یکی دو هفته است که خبری از آتش سوزی درختان در این مناطق مخابره نشده اما اکنون خبری به گوش می‌رسد که به شدت دردناک تر است و حکایت از عمدی بودن برخی از این آتش سوزی ها دارد.

این را محمدعلی پورمختار، نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی می‌گوید که ریاست کمیسیون اصل ۹۰ مجلس را عهده دار است و از زمان وقوع آتش سوزی ها در غرب کشور، گزارش های فراوانی درباره عمدی بودن این حوادث دریافت کرده است.

او در این باره به فارس گفت: متاسفانه اینگونه گزارش‌ها بسیار زیاد است. عمده حوادث آتش‌سوزی در جنگل‌های غربی، طبق بررسی سازمان‌های ذیربط اتفاقی بوده و تنها بخشی از آنها تعمدی است؛ برخی اخبار غیر موثق حکایت از آن دارد که اشخاصی تعمدا با آتش زدن جنگل‌ها به دنبال تغییر شرایط جنگل‌ها به زمین بایر هستند تا از این طریق بتوانند در آن مناطق ساخت و ساز داشته باشند.

رئیس کمیسون اصل ۹۰ در ادامه از پیگیری نشدن این گزارش ها در این کمیسیون خبر می‌دهد و بی آنکه چرایی ماجرا را توضیح دهد، افزود: در حال حاضر پرونده‌ای مبنی بر حوادث آتش‌سوزی در جنگل‌های غربی کشور در کمیسیون اصل ۹۰ وجود ندارد و این موارد در حد گزارش ارسال شده است.

این در حالی است که پیشتر گزارش های متعددی درباره عمدی بودن برخی آتش سوزی ها در برخی رسانه ها منتشر شده بود ولی نه آن گزارش ها و نه گزارش هایی که رئیس کمیسیون اصل ۹۰ از وصولشان خبر می‌دهد و با تائید عمدی بودن برخی آتش سوزی های رخ داده، بر آنها مهر تایید می‌زند هم موجب نشده که رسیدگی به این پرونده ها در دستور کار قرار گرفته و مشخص شود که این ادعاها تا چه اندازه صحت دارند.

این بی تفاوتی در حالی رخ می‌دهد که به گفته پورمختار، هدف نهایی آن دسته که عامدانه جنگل های ارزشمند غرب کشور را به آتش می‌کشند، بایر کردن این مناطق جنگلی و ساخت و ساز در آنها اعلام شده است؛ یعنی زمین خواری که از قضا تب مقابله با آن مدتی است خیلی داغ شده چراکه رهبر انقلاب نسبت به شدت گرفتن آن در کشور هشدارهای اکیدی داده‌اند.

اکنون اگر از این زاویه به ماجرا نگاه کنیم، با ابهامات فراوانی مواجه خواهیم شد که اهمیت ماجرا را بسیار فراتر از سوختن جنگل ها جلوه خواهد داد؛ از سوختن دردناک درختان ارزشمندی که نسل برخی گونه هایشان در برخی مناطق در حال ور افتادن است، تاثیر فراوانی در آب و هوای مناطق غربی کشور و نقش چشمگیری در مقابله با پدیده شوم گرد و غبار دارند و علاوه بر آنها، تازه دریافته‌ایم که مانعی بزرگ بر سر راه زمین خواران هم هستند!

اینجاست که درخواهیم یافت اگر خرید تجهیزات پیش رفته مهار آتش سوزی جنگل ها مانند بالگرد و هواپیمای ویژه، کاری هزینه بر است که زمان زیادی هم طلب می‌کند، می‌توان با پیگیری سریع و قاطع گزارش های رسیده درباره عمدی بودن برخی آتش سوزی های رخ داده در جنگل های غرب کشور، هم مانع از وقوع زمین خواری در این مناطق شد و هم از وقع آتش سوزی های عمدی که هر بار چندین هکتار را می‌سوزانند و نابود می‌کنند، جلوگیری کرد.

با یک تیر دو نشان زدنی که نه نیاز به خرید بالگرد و هواپیمای ویژه دارد و نه لازم است برایش تحقیق و تفحص گسترده انجام داد چراکه می‌دانیم گزارش های متعددی درباره عمدی بودن برخی آتش سوزی ها در کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی وجود دارد که می‌توان سرنخ های درج شده در آنها را پیگیری کرد و صحت ادعاهای طرح شده در آنها را مورد ارزیابی و بررسی قرار داد؛ به شرط آنکه اگر در محافظت از جنگ ها عزممان جزم نباشد، در پیگیری پرونده های زمین خواری، مصمم باشیم!

 

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد مسئولان در برگزاری انتخابات شورای شهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک