کد خبر: 8984
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۰/ شهریور/ ۱۳۹۴ - ۳:۲۳

    احمد سیاحی روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا، اظهار کرد: بحران آب در خوزستان جدی است و به دلیل شرایط اقلیمی و جوی این استان رسیدگی به وضعیت آبرسانی در خوزستان باید در اولویت قرار گیرد. وی با بیان اینکه وزارت نیرو باید برنامه مدونی برای آبرسانی داشته باشد، افزود: مشکل آب در خوزستان و برنامه های این وزارتخانه به دلیل تامین نشدن اعتبار مورد نیاز حل نشده است. سیاحی با اشاره به طرح آبرسانی غدیر به منظور تامین آب آشامیدنی تعدادی از شهرها و روستاهای خوزستان، گفت: اجرای این طرح به دلیل تامین نشدن اعتبار با کندی پیش می رود و ناتمام مانده است. وی بیان کرد: مرحله نخست آبرسانی به اهواز در قالب طرح غدیر به بهره برداری رسیده و آب از سد کرخه و از طریق روستای ام الدبس به اهواز منتقل می شود اما به دلیل فرسودگی شبکه آبرسانی، این آب ایده آل نیست و هنوز هم در انتهای شبکه و خطوط انتقال کیفیت آب شرب نامناسب است. سیاحی گفت: طرح آبرسانی غدیر به ۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد و نمی توان زمان مشخصی را برای بهره برداری این طرح اعلام کرد. به گفته وی، وزارت نیرو به دنبال تامین اعتبارات…

 

 

احمد سیاحی روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا، اظهار کرد: بحران آب در خوزستان جدی است و به دلیل شرایط اقلیمی و جوی این استان رسیدگی به وضعیت آبرسانی در خوزستان باید در اولویت قرار گیرد.
وی با بیان اینکه وزارت نیرو باید برنامه مدونی برای آبرسانی داشته باشد، افزود: مشکل آب در خوزستان و برنامه های این وزارتخانه به دلیل تامین نشدن اعتبار مورد نیاز حل نشده است.
سیاحی با اشاره به طرح آبرسانی غدیر به منظور تامین آب آشامیدنی تعدادی از شهرها و روستاهای خوزستان، گفت: اجرای این طرح به دلیل تامین نشدن اعتبار با کندی پیش می رود و ناتمام مانده است.
وی بیان کرد: مرحله نخست آبرسانی به اهواز در قالب طرح غدیر به بهره برداری رسیده و آب از سد کرخه و از طریق روستای ام الدبس به اهواز منتقل می شود اما به دلیل فرسودگی شبکه آبرسانی، این آب ایده آل نیست و هنوز هم در انتهای شبکه و خطوط انتقال کیفیت آب شرب نامناسب است.
سیاحی گفت: طرح آبرسانی غدیر به ۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد و نمی توان زمان مشخصی را برای بهره برداری این طرح اعلام کرد.
به گفته وی، وزارت نیرو به دنبال تامین اعتبارات طرح از سرمایه گذاری های داخلی و خارجی است.
وی اضافه کرد: بر اساس مطالعات اولیه قرار بود آب طرح غدیر از رودخانه دز تامین شود اما اکنون منبع تامین آب طرح رودخانه کرخه است.
وی گفت: طرح های آبرسانی جنوب شرق خوزستان و انتقال آب از سد کارون ۴ نیز به دلیل کمبود منابع اجرایی نشده است.
سیاحی اظهار کرد: ۷۲ درصد روستاهای خوزستان از شبکه آبرسانی مدرن برخوردارند و تعدادی از روستاها نیز هم اکنون به وسیله تانکر آبرسانی می شوند.
وی در ادامه با اشاره به وضعیت فاضلاب اهواز گفت: پروژه جمع آوری فاضلاب اهواز و اجرای تصفیه خانه شرق از طرح های اساسی و مهم این کلان شهر است زیرا با وجود اجرای خطوط اصلی، هنوز هم از ۲۳ نقطه فاضلاب وارد رودخانه کارون می شود.
سیاحی تاکید کرد: تصفیه خانه و شبکه جمع آوری فاضلاب اهواز ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که تامین نشده است.
وی افزود: فروش اوراق مشارکت برای تامین منابع اعتباری این طرح پیشنهاد شده است.
سیاحی معضل فاضلاب اهواز را نیز از مشکلات جدی دانست و اضافه کرد: بخشی از شبکه فاضلاب اهواز ناتمام مانده و بخشی نیز قدیمی و فرسوده و در حال تخریب است که این مشکل به ویژه در مرکز شهر بیشتر است.
طرح آبرسانی غدیر به عنوان بزرگترین طرح آبرسانی کشور قرار است در افق ۱۴۱۵ ، ۲۱شهر و یک هزار و ۲۰۰ روستای خوزستان را از آب شرب سالم و پایدار برخوردار و مشکل کمی و کیفی آب شرب چهار میلیون و ۷۰۰هزار نفر را برطرف کند.
بر اساس تحقیقات یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، تخلیه بی رویه فاضلاب صنعتی و کشاورزی و شهری در رودخانه کارون عامل مشکلات زیست محیطی این رودخانه است که یکی از مشکلات اساسی آن بالا رفتن نیترات در آب آشامیدنی است.
به گفته هادی معاضد، تخلیه فاضلاب در طول رودخانه کارون باعث افزایش انواع آلاینده ها و بوجود آمدن عواقب وخیم شده است. به طور مثال در شهر ۱٫۵ میلیون نفری اهواز فقط یک تصفیه خانه فاضلاب وجود دارد که تنها ۱۹۶ هزار نفر را پوشش می دهد.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک