کد خبر: 9099
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۳/ شهریور/ ۱۳۹۴ - ۴:۵۵

  رئیس سازمان لیگ به شایعه وجود باند اصفهانی در فدراسیون فوتبال و همچنین غیرقانونی بودن سازمان لیگ واکنش نشان داد. به گزارش خوزستان سرافراز مهدی تاج درباره مسائل مهمی مانند شایعه حضور باند اصفهانی در فدراسیون، خصوصی‌سازی نافرجام دو باشگاه بزرگ پایتخت، حق پخش تلویزیونی مسابقات لیگ برتر و غیر قانونی بودن سازمان لیگ پاسخ داد: *ابتدا در خصوص بحث گسترده فساد در فوتبال صحبت کنید. موضوعی که به مجلس شورای اسلامی هم کشیده شد و وزیر ورزش و جوانان و رئیس فدراسیون فوتبال مجبور به توضیح درباره آن شدند. ما همین‌جا از عموم مردم می‌خواهیم که اگر راجع به موضوع فساد، چیزی می‌دانند به صورت ناشناس، اطلاعات خود را از طریق شماره تلفن‌هایی که اعلام و حتی در ورزشگاه‌ها نصب کردیم به مسئولان ذی‌ربط انتقال دهند تا پیگیری شود. برای ریشه‌کن کردن فساد در ورزش و به خصوص فوتبال باید با چراغ روشن جلو رفت و نمی‌توان مانند تیراندازی در تاریکی عمل کرد. باید شفاف‌سازی صورت گیرد و کار کارشناسی شده انجام شود. مطمئنم که همه علاقه‌مند هستند با هر نوع فسادی برخورد شود. * به نظر شما راه‌حل کاربردی برای برخورد با فساد چیست؟ ابتدا جا دارد از دادستانی تهران تشکر کنیم که شعبه‌ای را برای رسیدگی…

مهدی تاج

 

رئیس سازمان لیگ به شایعه وجود باند اصفهانی در فدراسیون فوتبال و همچنین غیرقانونی بودن سازمان لیگ واکنش نشان داد.

به گزارش خوزستان سرافراز مهدی تاج درباره مسائل مهمی مانند شایعه حضور باند اصفهانی در فدراسیون، خصوصی‌سازی نافرجام دو باشگاه بزرگ پایتخت، حق پخش تلویزیونی مسابقات لیگ برتر و غیر قانونی بودن سازمان لیگ پاسخ داد:

*ابتدا در خصوص بحث گسترده فساد در فوتبال صحبت کنید. موضوعی که به مجلس شورای اسلامی هم کشیده شد و وزیر ورزش و جوانان و رئیس فدراسیون فوتبال مجبور به توضیح درباره آن شدند.

ما همین‌جا از عموم مردم می‌خواهیم که اگر راجع به موضوع فساد، چیزی می‌دانند به صورت ناشناس، اطلاعات خود را از طریق شماره تلفن‌هایی که اعلام و حتی در ورزشگاه‌ها نصب کردیم به مسئولان ذی‌ربط انتقال دهند تا پیگیری شود. برای ریشه‌کن کردن فساد در ورزش و به خصوص فوتبال باید با چراغ روشن جلو رفت و نمی‌توان مانند تیراندازی در تاریکی عمل کرد. باید شفاف‌سازی صورت گیرد و کار کارشناسی شده انجام شود. مطمئنم که همه علاقه‌مند هستند با هر نوع فسادی برخورد شود.

* به نظر شما راه‌حل کاربردی برای برخورد با فساد چیست؟

ابتدا جا دارد از دادستانی تهران تشکر کنیم که شعبه‌ای را برای رسیدگی به تخلفات در حوزه ورزش در نظر گرفته است. خود جناب آقای دادستان نیز در مصاحبه‌های متعدد تلویزیونی و مطبوعاتی، آمادگی کامل خود را برای مبارزه با فساد اعلام کردند. این بدان معناست که دغدغه جلوگیری از ضایع شدن حق و برخورد با فسادهای جاری و ساری در فوتبال و کل ورزش وجود دارد. بنابراین اگر شخصی اطلاعاتی در این خصوص دارد وظیفه شرعی و قانونی اوست که آن را در اختیار دادسرا بگذارد. وقتی دادستانی، آغوش خود را برای برخورد با این مسئله باز کرده، دیگر قابل قبول نیست که فردی چیزی بداند اما سکوت کند.

* در حال حاضر دادسراهایی تخصصی برای رسیدگی به جرائم پزشکی، نفتی، پولی و بانکی و غیره از سوی قوه قضائیه تأسیس شده است. فکر می‌کنید یک دادسرای ویژه جرائم ورزشی می‌تواند به کاهش فساد در فوتبال کمک کند؟

دادستان تهران جناب آقای جعفری دولت‌آبادی، خودشان اعلام آمادگی کردند و گفتند که اگر ساختمانش تأمین شود، دادسرای ویژه ورزش را تأسیس می‌کنند که اتفاق خیلی خوبی خواهد بود. بالاتر از قوه قضائیه که نداریم پس هر کسی که تهمت می‌زند باید در قبال صحبت‌های خود به این دستگاه  پاسخگو باشد. چه من به فردی بیرون از مجموعه و چه هر کسی به فوتبال تهمت بزنیم باید مسئول کردار خودمان باشیم. بخش سومی هم به نام کمیته اخلاق در فدراسیون فوتبال وجود دارد که هر روز از صبح تا بعدازظهر آمادگی شنیدن صحبت‌ها در خصوص هر مفسده‌ای در فوتبال را دارند. کمیته صیانت از لیگ به ریاست حجت‌الاسلام علیپور نیز مسائل مربوط به لیگ را زیر نظر دارند. در واقع دیگر کسی نمی‌تواند بگوید من از فساد اطلاع دارم اما اراده‌ای برای پیگیری دیده نمی‌شود. امیدوارم شرایط به گونه‌ای پیش برود که مسئولان بگویند هر صحبتی که مطرح شده را پیگیری کردیم.

 

 تاج: برای ریاست فدراسیون فوتبال کاندید نمی‌شوم/ طرح بحث باند اصفهانی، اخلاقی نیست/ غیر قانونی بودن سازمان لیگ، حرف بی‌مزه‌ای بود/ هر کس از فساد اطلاعی دارد، گزارش بدهد

 

* نادر قاضی‌پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی مدعی شد شما به اشتباهات تعمدی داوران اعتراف کردید. چنین موضوعی صحت دارد؟

من اشتباهات داوری در چندین بازی را تأثیرگزار دیدم اما نگفتم که این اتفاق عمدی رخ داده است. بعضی باشگاه‌ها به شدت از این موضوع متضرر و برخی نیز منتفع شدند. هر هفته هم ممکن است جای این تیم‌ها با یکدیگر عوض شود. دپارتمان داوری زیر نظر دبیر کل فدراسیون فوتبال، مسئولیت چیدمان داوران را بر عهده دارد. امیدوارم دقت‌های لازم اعمال شود تا دیگر شاهد اشتباهات تأثیرگزار داوران نباشیم. ببینید سازمان لیگ کار خود را به نحو احسن انجام می‌دهد. از برگزاری دیدارها سر ساعت اعلام شده تا پرداختن به مناسبت‌ها مانند روز جانباز و پزشک و غیره ولی وقتی داور با چند اشتباه، بازی را از مسیر خود خارج کند و سکوها شروع به ناسزا گفتن کنند، کل عملکرد زیر سؤال می‌رود. البته داوری در همه جای دنیا مستقل است و زیر مجموعه یک بخش اجرایی نیست. این استقلال همیشه باید حفظ شود.

* برخی از کارشناسان داوری و فوتبال معتقدند جرائم تعیین شده برای داوران متخلف بازدارنده نیست. با این حرف موافقید؟

بدون در نظر گرفتن جریمه امکان ندارد یک مسیر به درستی طی شود. به طور مثال چند درصد مردم به خاطر خطری که خود و دیگران را تهدید می‌کند پشت چراغ قرمز می‌ایستند؟ این جریمه است که همه را پشت خط عابر پیاده نگه می‌دارد.

* شما در ابتدای فصل بر روی حذف تیم‌های بدهکار از لیگ و جام حذفی تأکید داشتید. این مسئله شامل استقلال و پرسپولیس نیز می‌شود؟

۱۳ تیم بدهکار از جام حذفی کنار گذاشته شدند. سرخابی‌ها بدهکار عمده محسوب می‌شوند ولی این مسئله مربوط به مدیران فعلی استقلال و پرسپولیس نیست و از سال‌ها پیش باقی مانده است. برخی تیم‌ها هم مانند راه‌آهن، سایپا، فولاد خوزستان، سپاهان و ذوب‌آهن بودند که اصلا بدهی نداشتند. 

* مسائل مالی بین فدراسیون و سازمان لیگ با اسپانسر حق پخش تلویزیونی بازی‌های لیگ برتر حل شد؟

سال گذشته اسپانسر، پول توافقی را به صورت کامل پرداخت کرد. البته اعتراضاتی هم داشت که هیأت رئیسه آن را بررسی و کارشناس رسمی دادگستری، صحبت ما را تأیید کرد. من همان پارسال اعلام کردم که اگر اسپانسر مبلغ مورد نظر را پرداخت نکند، شکایت می‌کنیم چون با کسی رودربایستی نداریم. امسال هم اگر پول را به موقع پرداخت کرد که هیچ وگرنه طبق قرار سال گذشته، شکایت خواهیم کرد.

* تکلیف حق پخش تلویزیونی و چالش میان فدراسیون فوتبال  و سازمان صدا و سیما چه شد؟

این موضوعی نیست که سازمان لیگ و باشگاه‌ها بتوانند به تنهایی آن را حل کنند. ما به کمک مجلس شورای اسلامی، وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال نیاز داریم. اگر قرارداد IPTV به سرانجام برسد، عالی خواهد شد. به هر حال یک خلأ قانونی در این میان وجود دارد که صدا و سیما بر اساس آن می‌گوید که نمی‌تواند پول مد نظر ما را بدهد.

* با مدیریت جدید سازمان نیز بر سر مبلغ اختلاف دارید؟

این مسئله مربوط به مدیریت جدید سازمان صدا و سیما نیست. ما با آقای ضرغامی بر سر عدد، اختلاف داشتیم اما با آقای سرافراز و همکاران‌شان در مسائل کلی مشکل داریم. 

* مدتی است بحثی تحت عنوان وجود “باند اصفهانی” در فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ به راه افتاده است. اشاره این افراد به شما، محمود اسلامیان، محمدرضا ساکت، بهرام افشارزاده و علیرضا رحیمی و غیره است. واکنش شما به این موضوع چیست؟

چنین مسئله‌ای اصلا درست نیست. فردی مثل ساکت سال‌هاست در فوتبال است و افشارزاده هم که از اوایل انقلاب، سمت‌های مدیریتی را بر عهده دارد. فکر نمی‌کنم طرح جنین صحبت‌هایی اصلا اخلاقی باشد.

* به لیگ برتر برگردیم. ورزشگاه “پاس قوامین” که تیم سایپا در لیگ برتر پانزدهم، بازی‌های خود را در آن برگزار می‌کند دو بار در سه دیدار خانگی این تیم دچار قطعی برق شده است. سازمان لیگ چه طور به چنین استادیومی مجوز برگزار بازی داد؟

به هر حال این مشکل به وجود آمده و قرار شده سایپا از این پس بازی‌های خانگی خود را در ورزشگاه اسلامشهر برگزار کند. خود مسئولان تیم سایپا گفتند دیگر در استادیوم “پاس قوامین” به میدان نمی‌روند. من هم یک تیم را برای رسیدگی به این مشکل، مأمور کردم.

* بعضی از باشگاه‌های لیگ برتری زمانی که با جریمه از سوی کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال مواجه می‌شوند در پاسخ می‌گویند “سازمان لیگ این مبلغ را از بدهی خود به ما کسر کند.” حساب مالی شما با باشگاه‌های لیگ برتری به چه صورت است؟

تمامی حساب‌های ما با باشگاه‌ها تسویه شده است. مدیران تیم‌ها هیچ اعتراضی به این مسئله ندارند چون در جریان امور هستند اما اگر فردی معترض است می‌تواند به سازمان لیگ بیاید و همه حساب‌های مالی را ببیند. سازمان لیگ، خانه باشگاه‌ها است و مدیران در هر زمانی می‌توانند به ما مراجعه کنند.

* خصوصی‌سازی دو باشگاه بزرگ پایتخت نیز پس از چهار مزایده نافرجام با این توضیح که استقلال و پرسپولیس “بنگاه فرهنگی” هستند در کل منتفی شد. در این باره چه نظری دارید؟

خصوصی‌سازی، مؤلفه‌های خود را می‌خواهد و باید قواعد فوتبال در واگذاری استقلال و پرسپولیس رعایت شود. درست است که باشگاه‌های ما لغت فرهنگی را یدک می‌کشند اما کار فرهنگی بسیار سخت و زیربنایی است. خیلی خوشحال می‌شوم دولت، مردم و همه حاکمیت وقت صرف کنند تا این دو باشگاه را احیا کنند. زیرا اگر استقلال و پرسپولیس جان نگیرند، فوتبال ما جانی نخواهد داشت. به عنوان کسی که ۲۵ سال روی این موضوع کار کردم، این حرف را می‌زنم. ما قبلا فکر می‌کردیم اگر دو قطبی بودن فوتبال را بشکنیم و تیم‌های شهرستانی قدرتمند شوند فوتبال ما رشد خواهد کرد ولی من معتقدم باید دو قطب فوتبال کشورمان را حفط کنیم.

* صحبت‌هایی در خصوص غیرقانونی بودن سازمان لیگ مطرح شده است. البته علی کفاشیان این موضوع را تکذیب کرد ولی می‌خواهیم نظر شما را به عنوان رئیس این سازمان بدانیم.

این بحث بی‌مزه‌ای بود که بعضی آن را مطرح کردند. سازمان لیگ سال‌ها است که تأسیس شده و کاملا مطابق بر اساسنامه شکل گرفته است. رئیس فدراسیون فوتبال، رئیس مجمع سازمان لیگ نیز به حساب می‌آید ولی این سازمان کاملا مستقل اداره می‌شود. بعضی از موارد مانند تعداد تیم‌های حاضر در لیگ برتر باید به تصویب هیأت رئیسه فدراسیون برسد. هیأت رئیسه سازمان لیگ نیز به صورت انتخابی روی کار می‌آیند که در همین شهریور ماه سه نفر از اعضا باید در دور جدید انتخاب شوند.

 

تاج: برای ریاست فدراسیون فوتبال کاندید نمی‌شوم/ طرح بحث باند اصفهانی، اخلاقی نیست/ غیر قانونی بودن سازمان لیگ، حرف بی‌مزه‌ای بود/ هر کس از فساد اطلاعی دارد، گزارش بدهد

* مجمع عمومی فدراسیون فوتبال نیز قرار است در اسفندماه امسال برگزار شود. شخصا قصد ندارید برای ریاست فدراسیون فوتبال نامزد شوید؟

من چهار سال پیش هم اعلام کردم که در هیچ پستی کاندیدا نمی‌شوم و همه دیدند که نامزد هم نشدم. بعدا آقای کفاشیان به سراغ من آمد و درخواست کرد که به سازمان لیگ برگردم. به نظر من هر کسی که فکر می‌کند می‌تواند به فوتبال کمک کند و خود را مستعد می‌داند قدم پیش بگذارد. من فعلا قصدی برای ورود ندارم.

منبع:میزان

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد دولت روحانی و سیاست هایش راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک