کد خبر: 9256
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۷/ شهریور/ ۱۳۹۴ - ۹:۰۹

خوزستان سرافراز:  تابناک در مورد تناقض بین آمارهای ارائه شده در برنامه پایش و گزارش قیمت خودروهای صادراتی نوشت: برنامه دیشب «پایش» بعد از چند صباحی تأخیر به روی آنتن رفت و این بار با موضوع داغ روز یعنی «کمپین خرید خودروی صفر ممنوع» همراه بود؛ صرف نظر از آنکه این برنامه با حضور دو چهره ناشناس برای بررسی عوامل و ریشه های این کمپین و تأثیرات آن بر بازار خودروی کشور برگزار شده بود، نکته مهمتر در این برنامه برخی آمار ارائه شده در مورد صادرات خودروی ایران بود. در این برنامه،درباره موضوعاتی از جمله تعرفه واردات خودرو در ایران و مقایسه آن با سایر کشورها بحث شد و بحث در مورد تعرفه واردات به این جا رسید که ایران به نسبت کشورهای مشابه تعرفه کمتری دارد. نکته دیگر آنکه یکی از کارشناسان برنامه، این کمپین را فرصتی برای موج سواری وارد کنندگان خودرو و سهامداران عنوان کرد، ولی جالب ترین نکته در برنامه دیشب، مربوط به آمار و ارقام صادرات خودروی ایران به عراق بود. یکی از کارشناسان این برنامه اعلام کرد، نرخ رسمی فروش خودرو پراید در عراق، نزدیک به ۳۰ میلیون تومان است. این آمار در نوع خود بسیار جالب توجه است، زیرا تا پیش از…

خوزستان سرافراز:

 تابناک در مورد تناقض بین آمارهای ارائه شده در برنامه پایش و گزارش قیمت خودروهای صادراتی نوشت:

برنامه دیشب «پایش» بعد از چند صباحی تأخیر به روی آنتن رفت و این بار با موضوع داغ روز یعنی «کمپین خرید خودروی صفر ممنوع» همراه بود؛ صرف نظر از آنکه این برنامه با حضور دو چهره ناشناس برای بررسی عوامل و ریشه های این کمپین و تأثیرات آن بر بازار خودروی کشور برگزار شده بود، نکته مهمتر در این برنامه برخی آمار ارائه شده در مورد صادرات خودروی ایران بود.

در این برنامه،درباره موضوعاتی از جمله تعرفه واردات خودرو در ایران و مقایسه آن با سایر کشورها بحث شد و بحث در مورد تعرفه واردات به این جا رسید که ایران به نسبت کشورهای مشابه تعرفه کمتری دارد.

نکته دیگر آنکه یکی از کارشناسان برنامه، این کمپین را فرصتی برای موج سواری وارد کنندگان خودرو و سهامداران عنوان کرد، ولی جالب ترین نکته در برنامه دیشب، مربوط به آمار و ارقام صادرات خودروی ایران به عراق بود.

یکی از کارشناسان این برنامه اعلام کرد، نرخ رسمی فروش خودرو پراید در عراق، نزدیک به ۳۰ میلیون تومان است. این آمار در نوع خود بسیار جالب توجه است، زیرا تا پیش از این تصور عمومی بر آن بود که خودروی پراید در کشورهایی که این خودرو به آنها صادر می شود، بسیار ارزان تر از ایران به فروش می رسد و حتی گفته شده بود در کشور عراق، این خودرو با بهایی زیر ۱۰ میلیون تومان به دست خریداران می رسد.

البته مشخص نیست که کارشناس برنامه پایش این آمار فروش پراید در عراق را از چه طریقی به دست آورده و ارائه کرده است، ولی آنچه در این میان اهمیت دارد، این ادعاست که بهای رسمی پراید در عراق بیشتر از ایران است.

خودروی ایران با چه قیمتی به عراق صادر میشود؟

اما صرف نظر از این موضوع، امروز ایسنا آمار جالب توجهی از وضعیت صادرات خودروی ایران به عراق منتشر کرده که در تعارض کامل با آمار ارائه شده در برنامه پایش است.

بر اساس گزارش ایسنا در بین آمار خودروهایی که ایران عمدتا به عراق می‌فروشد، پژو پارس و پراید بیشترین میزان صادرات را دارد، به گونه ای که در پنج ماه آغاز امسال، از مجموع ۶۰۰۰ دستگاه خودروی صادره، بیش از ۵۸۰۰ دستگاه پراید و پژو به قیمت۵۵۰۰ تا ۵۶۰۰ دلار به عراق بوده است.

ایسنا گزارش داده که مجموعا طی پنج ماه نخست سال، حدود ۴۷۰۰ دستگاه خودروی پژو پارس به ارزش حدود ۵۶۰۰ دلار به عراق صادر و همچنین در این پنج‌ ماهه حدود ۱۱۰۰ دستگاه پراید به ارزش حدود ۵۵۰۰ دلار به عراق فروخته شد.

با یک محاسبه ساده می توان گفت با در نظر گرفتن نرخ ۳۴۰۰ تومانی برای دلار داخلی، ارزش گمرکی صادرات پراید به عراق برابر با ۱۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و ارزش گمرکی صادرات پژو پارس حدود ۱۹ میلیون تومان خواهد بود. با فرض عوارض و تعرفه ۵ درصدی واردات خودرو به عراق، باز هم این رقم به ۳۰ میلیون نزدیک نخواهد شد.

دو نکته در این میان قابل توجه است؛ نکته نخست اینکه نرخ برابری دینار عراق با دلار آمریکا برابر با ۱۱۴۰ دینار است؛ به عبارتی، هر دلار آمریکا ۱۱۴۰ دینار عراق است که عملا مشتریان عراقی برای پراید حدود ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار دینار پرداخت می کنند.

هر دینار عراق در بازار بین المللی برابر با حدود ۲۶ ریال ایران است. در نتیجه بهای فروش پراید به عراق با محاسبه نرخ برابری دینار و ریال ایران برابر با حدود ۱۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خواهد بود که هنوز کمتر از نرخ رسمی فروش پراید در ایران است.

نکته دوم، تفاوت قیمت ۱۰۰ دلاری گمرکی در صادرات پراید و پژو پارس به عراق است؛ در صورتی که در بازار داخل ایران، این دو خودرو حداقل ۱۷ میلیون تومان اختلاف قیمت دارند.

با این تفاسیر، هنوز دو نکته مشخص نیست: نخست اینکه کارشناس برنامه پایش با چه آماری و بنا بر کدام مستندات، فروش خودروی پراید در عراق را برابر با ۳۰ میلیون تومان اعلام کرده و نکته دوم آنکه دلیل صادرات این دو خودرو به عراق، تنها با ۱۰۰ دلار تفاوت قیمت، در حالی که تفاوت آنها در بازار ایران به بیش از ۱۷ میلیون تومان می رسد، چیست؟

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد دولت روحانی و سیاست هایش راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک