کد خبر: 9376
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۱/ شهریور/ ۱۳۹۴ - ۱:۲۷

خوزستان سرافراز: نسرین وزیری، ۱۹ شهریور به نام آیت الله طالقانی و پایه گذار نماز جمعه، گره خورده است. او پس از اقامه ۷ نماز جمعه دار فانی را وداع گفت و این تریبون پس از وی به آیت الله خامنه ای و آیت الله منتظری واگذار شد. آیات موسوی اردبیلی، هاشمی رفسنجانی، امامی کاشانی، ربانی املشی، یزدی، مهدوی کنی، جنتی، طاهری خرم آبادی، خاتمی، صدیقی و موحدی کرمانی نیز در سالهای پس از آن در مقاطعی تا کنون امام جمعه پایتخت بوده اند. آنگونه که اسدالله بادامچیان در نقدی که بر خاطرات مرحوم منتظری نوشته، جمعیت حاضر در نماز جمعه هایی که وی خطیب بوده به نسبت نماز جمعه های مرحوم طالقانی کمتر بوده است. در سالهای اخیر به جز نماز جمعه هایی که رهبری انقلاب خطیب آن هستند و استقبال مردمی تا بیرون از محوطه دانشگاه تهران و تا خیابان های اطراف ادامه می یابد، تنها نماز جمعه ای که با چنین استقبالی روبرو شد، بعضی خطبه های آیت الله هاشمی رفسنجانی بود . درباره نسبت میان فلسفه وجودی نماز جمعه به عنوان یک آیین سیاسی-مذهبی با آنچه در خطبه های این نماز بیان می شود و میزان استقبالی که مردم از آن می کنند تا کنون پژوهش…

خوزستان سرافراز:

نسرین وزیری، ۱۹ شهریور به نام آیت الله طالقانی و پایه گذار نماز جمعه، گره خورده است.

او پس از اقامه ۷ نماز جمعه دار فانی را وداع گفت و این تریبون پس از وی به آیت الله خامنه ای و آیت الله منتظری واگذار شد. آیات موسوی اردبیلی، هاشمی رفسنجانی، امامی کاشانی، ربانی املشی، یزدی، مهدوی کنی، جنتی، طاهری خرم آبادی، خاتمی، صدیقی و موحدی کرمانی نیز در سالهای پس از آن در مقاطعی تا کنون امام جمعه پایتخت بوده اند.

آنگونه که اسدالله بادامچیان در نقدی که بر خاطرات مرحوم منتظری نوشته، جمعیت حاضر در نماز جمعه هایی که وی خطیب بوده به نسبت نماز جمعه های مرحوم طالقانی کمتر بوده است. در سالهای اخیر به جز نماز جمعه هایی که رهبری انقلاب خطیب آن هستند و استقبال مردمی تا بیرون از محوطه دانشگاه تهران و تا خیابان های اطراف ادامه می یابد، تنها نماز جمعه ای که با چنین استقبالی روبرو شد، بعضی خطبه های آیت الله هاشمی رفسنجانی بود .

درباره نسبت میان فلسفه وجودی نماز جمعه به عنوان یک آیین سیاسی-مذهبی با آنچه در خطبه های این نماز بیان می شود و میزان استقبالی که مردم از آن می کنند تا کنون پژوهش مکتوبی صورت نگرفته است. چه بسا در چنین پژوهشی بتوان به این سوال پاسخ داد که شخص خطیب، چقدر در میزان مشارکت در چنین آیینی نقش دارد. سوال دیگر آنکه با توجه به آنکه همچنان ائمه جمعه دائم و موقت کلان شهرهایی چون تهران، از نسل اول انقلاب هستند، چه قدر در کادر سازی و تربیت نیروی انسانی برای حضور در چنین تریبون هایی موفق بوده ایم؟ سوالی که چند سال پیش از حسین مرعشی در یکی از کافه خبرهای خبرآنلاین پرسیدم و او به اسامی خطبای نماز جمعه تهران اشاره کرد و از میزان استقبال مردمی به آن سخن گفت، که روزگاری مردم مستمع سخنان چه کسانی بوده اند و الان طالب شنیدن سخنان چه کسانی هستند.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد دولت روحانی و سیاست هایش راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک