کد خبر: 11135
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۳/ آبان/ ۱۳۹۴ - ۵:۲۸

 خوزستان سرافراز:   پیکره جامعه ما سال هاست که با درد ها و رنج های زیادی دست به گریبان است که در حساسیت ترین وجه از موقعیت ، درگیر با تحولی است که ضرورت دوران ماست و این خود زایش دردناک معضلات از دل موقعیتی فرساینده و از پای درآورنده است. بیکاری، اعتیاد ، خشونت… دردهایی ست که جامعه کنونی ما را فراگرفته و از این رو جا دارد که عملکرد ، چشم انداز و دستاوردهای دستگاه های ذیربط در این نوخوانی و نوآوری، بهتر ادراک شود و چاره اندیشی در این درگیری و گرفتاری، چاره اندیشی ای برای بحرانی است که اکنون از همه سو به حل آن امید بسته ایم. جامعه کنونی ما به یکباره مواجه شد با فوران فضایی از بیکاری که مارا احاطه کرده . اینجاست که باید علت ها را دید، بررسی کرد و راه حل و پیشنهاد داد و در گرو همتی والا و همه گیر در قالب عرصه معین راه حل هارا نهادینه کرد. بیش از آن که به علت ها بپردازیم فرآیندی تحلیلی از ساخت جامعه ای با بیکاری فزاینده ای ارائه می دهیم. نگرش اجتماعی ما برای اشتغال پایدار در وحله اول آموزش های رسمی ( دانش آموزی و دانشگاهی )…

 خوزستان سرافراز:

 

پیکره جامعه ما سال هاست که با درد ها و رنج های زیادی دست به گریبان است که در حساسیت ترین وجه از موقعیت ، درگیر با تحولی است که ضرورت دوران ماست و این خود زایش دردناک معضلات از دل موقعیتی فرساینده و از پای درآورنده است.

بیکاری، اعتیاد ، خشونت… دردهایی ست که جامعه کنونی ما را فراگرفته و از این رو جا دارد که عملکرد ، چشم انداز و دستاوردهای دستگاه های ذیربط در این نوخوانی و نوآوری، بهتر ادراک شود و چاره اندیشی در این درگیری و گرفتاری، چاره اندیشی ای برای بحرانی است که اکنون از همه سو به حل آن امید بسته ایم.

جامعه کنونی ما به یکباره مواجه شد با فوران فضایی از بیکاری که مارا احاطه کرده . اینجاست که باید علت ها را دید، بررسی کرد و راه حل و پیشنهاد داد و در گرو همتی والا و همه گیر در قالب عرصه معین راه حل هارا نهادینه کرد.

بیش از آن که به علت ها بپردازیم فرآیندی تحلیلی از ساخت جامعه ای با بیکاری فزاینده ای ارائه می دهیم. نگرش اجتماعی ما برای اشتغال پایدار در وحله اول آموزش های رسمی ( دانش آموزی و دانشگاهی ) است که باعث هجوم فزاینده ای از متقاضیان به سمت چنین آموزش هایی شده است. تحلیل هایی که برای ساخت جامعه کنونی از سوی گروه های مختلف ارائه می شود خود گویاترین نشانه این نگرش غیر متعارف است.

قصد نگارنده از طرح موضوع، مخالفت با چنین نگرشی نیست بلکه موضوعی که به دنبال آن هستیم راه حل هایی است که بتواند مارا از چالشی بزرگ به نام بیکاری نجات دهد پس مشکل همچنان آن است که چگونه می شود به این معما راه گشود.

 

در ابتدایی ترین بازخوانی این موضوع برای رسیدن به حل این معما باید:

  • عنوان “آموزش و پرورش” را به” پرورش و آموزش” تغییر داد.

  • آموزش های فنی و حرفه ای را در راستای آموزش های رسمی کشور قرار داد.

هر وقت در این بازخوانی به فرجام عنوان ها ایجاب کردیم می توان بررسی راهکارهای حل مشکل بیکاری را شروع کنیم. پس ازاینجا شروع می کنیم که چرا نگرش اجتماعی ما برای اشتغال پایدار معطوف به آموزش های رسمی است. برای پاسخ به چنین سئوالی موارد ذیل را ارائه می دهیم:

  • به کارگیری نیروی انسانی عمدتابا مدارک آموزش های رسمی.

  • کافی نبودن حجم برنامه های پرورشی” وزارت آموزش و پرورش” به منظور تغییر نگرش اجتماعی و ارتقاء فرهنگ مهارت آموزی .

  • عدم حمایت کافی رسانه های گروهی ازآموزش های غیر رسمی ( بالاخص سیما).

  • عدم حمایت رسانه های گروهی اعم از دولتی و غیر دولتی در زمینه اشاعه فرهنگ مهارت آموزی.

  • عدم حمایت صنایع و صنوف از آموزش های مهارتی جهت شناسایی و معرفی شغل ها به منظور هم راستایی آموزش و اجرا.

  • همراستا نبودن آموزش های رسمی و غیر رسمی.

 

عواملی که در بالا اشاره شد کلیتی از یک تفکر نهادینه شده است که در جامعه کنونی مارسوخ کرده و اگر کمر همت به اصلاح آن نبندیم ناگزیر باید منتظر هجوم ویرانگر چالش های اجتماعی باشیم.

 

یادداشتی از پورشب/

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک