کد خبر: 11328
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۹/ آبان/ ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۵

    خوزستان سرافراز: صنعت نفت ایران با تکیه بر نیروهای متخصص و کارآمد به عنوان پیشران اقتصاد کشور در تمام عرصه های مختلف نفتی پیشتاز است. بدون تردید خاموش کردن چاههای نفتی کشور کویت در جریان جنگ بزرگ خلیج فارس برگ زرین دیگری بود که بر قامت سرو قامتان بی ادعای  شرکت ملی حفاری ایران نشست و نشانگر آن است که که افزون بر این که این تلاشگران در سخت ترین و طاقت فرسا ترین شرائط کاری در حال فعالیت هستند اما به دلیل کاری سترگ، شهرتی جهانی نیز یافته اند.  صنعت نفت ایران بیش از یکصدسال است که با وجود چالشهای مختلف در مسیر فعالیت خود توانسته است نیکنامی خود را همچنان در عرصه های مختلف حفظ کند و  صنایع نفت،گاز،پالایش و پتروشیمی ایران در عرصه های مختلف بین المللی با افتخار حضوری چشم افسا دارند. امروز و در شانزدهمین روز آبانماه،  خبری منتشر شد مبنی بر این که در آیینی که به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد خاموش کردن آخرین حلقه چاه نفتی درکویت برگزار شد، از نقش متخصصان ایرانی و خارجی در کنترل و مهار آتش بزرگترین فاجعه زیست محیطی تاریخ تجلیل به عمل آمد ، در این آیین که با حضور سفیران و نمایندگان کشورهای…


 

 

خوزستان سرافراز:

صنعت نفت ایران با تکیه بر نیروهای متخصص و کارآمد به عنوان پیشران اقتصاد کشور در تمام عرصه های مختلف نفتی پیشتاز است.

بدون تردید خاموش کردن چاههای نفتی کشور کویت در جریان جنگ بزرگ خلیج فارس برگ زرین دیگری بود که بر قامت سرو قامتان بی ادعای  شرکت ملی حفاری ایران نشست و نشانگر آن است که که افزون بر این که این تلاشگران در سخت ترین و طاقت فرسا ترین شرائط کاری در حال فعالیت هستند اما به دلیل کاری سترگ، شهرتی جهانی نیز یافته اند.


 صنعت نفت ایران بیش از یکصدسال است که با وجود چالشهای مختلف در مسیر فعالیت خود توانسته است نیکنامی خود را همچنان در عرصه های مختلف حفظ کند و  صنایع نفت،گاز،پالایش و پتروشیمی ایران در عرصه های مختلف بین المللی با افتخار حضوری چشم افسا دارند.


امروز و در شانزدهمین روز آبانماه،  خبری منتشر شد مبنی بر این که در آیینی که به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد خاموش کردن آخرین حلقه چاه نفتی درکویت برگزار شد، از نقش متخصصان ایرانی و خارجی در کنترل و مهار آتش بزرگترین فاجعه زیست محیطی تاریخ تجلیل به عمل آمد ، در این آیین که با حضور سفیران و نمایندگان کشورهای شرکت کننده در مهار آتش ٧٢٧ حلقه چاه نفت کویت برگزار شد، نزار العدسانی مدیرعامل شرکت نفت کویت(کی.پی.سی) با تشکر از کارشناسان ایران و دیگر کشورهای جهان که در این جریان حضور داشتند گفت : رژیم سابق عراق با به آتش کشیدن ٧٢٧ حلقه چاه نفت در میدانهای کویت بزرگترین فاجعه زیست محیطی تاریخ را رقم زد به گونه ای که ١١ شرکت متخصص بین المللی   ٨ ماه طول کشید تا توانستند شعله های آتش را مهار کنند.


کویت در سال ١٩٩٠ و در کمترین زمان ممکن به اشغال ارتش عراق درآمد و پس از چند ماه عراقی که ظرف چند ساعت توانسته بود کویت را به اشغال خود درآورد پس از حمله ائتلاف بین المللی، مجبور به عقب نشینی به خاک خود شد اما این پایان کار نبود چون عراقیها هنگام ترک کویت در سال ١٩٩١اقدام به آتش زدن چاههای نفتی این کشور نفتخیز منطقه خلیج فارس کردند.


عراق به مدت ٧ ماه کویت را در اشغال خود داشت و سرانجام با واکنش جامعۀ بین المللی و اقدام نظامی آمریکا و متحدانش خروج نیروهای عراقی و آزادسازی کویت آغاز شد.


 اواخر فوریه سال ۱۹۹۱ که نخستین چاه آتش گرفت تا ۶ نوامبر که آخرین چاه نفتی کویت خاموش شد، آسمان در منطقه خلیج فارس تیره و تار بود و  افزون بر خسارتهای مالی ، خسارتهای زیست محیطی فراوانی را بر جای گذاشت.


بیست وپنج سال پیش در چنین روزی، فوران و آتش سوزی چاه ١٣٧ میدان نفتی بورگان کویت به عنوان بیستمین چاه از سوی متخصصان و کارشناسان صنعت نفت جمهوری اسلامی ایران مهار شد و این اقدام سبب شد تا بار دیگر نام ایران و ایرانی بویژه زحمتکشان بی ادعای صنعت نفت ایران در سراسر جهان طنین انداز شود.


پس از این اقدام و حضور گسترده شرکتهای بزرگ نفتی جهان برای مهار آتش چاههای نفت که با شتاب در حال سوختن بود تیمهای متخصص و مهارگر آتش نیز وارد کویت شدند تا از تجربه های گرانبهای خود استفاده کنند.


زبانه‌های سرکش و شعله ور ٧٢٧ حلقه چاه نفت که در حال سوختن بود نگاه جهانیان را بر کویت متمرکز کرده بود و در این مسیر، سرعت  تیمهای ایرانی مهارکننده آتش سبب شد تا بزرگان صنعت نفت جهان دلاورمردان صنعت نفت ایران را تحسین کنند.


براساس اطلاعات منتشر شده  درباره  سوختن چاههای نفت کویت ، ارتفاع ستون دود ناشی از سوختن این چاهها به اندازه ارتفاع  قلل مرتفع  رشته کوههای هیمالایا بوده و تنها آلودگی تاریخ تا به امروز محسوب می‌شود که حجم دود ناشی از آن از فضا با چشم غیر مسلح نیز  قابل رویت بوده است و همچنین سیاه شدن زمین و زمان در اثر نشت نفت، شکل گیری ۳۰۰ دریاچه نفتی در محوطه اطراف چاههای نفت را سبب شده بود که در اثر کوچکترین جرقه‌ای شلعه‌ور می‌ شدند .


آتش سوزی در چاههای نفت کویت ضربه های  جبران ناپذیری را بر محیط زیست وارد کرد،  به طوری که سوختن روزانه میلیونها بشکه نفت خام فقط کشورهای منطقه خلیج فارس و کشورهای منطقه را در بر نگرفت بلکه دود حاصل از سوختن صدها حلقه چاه نفت ، باعث آلودگی شدید هوا ، بارش باران سیاه، جلوگیری از تابش نور خورشید، خسارت به مزارع و بیماریهای تنفسی شد.


یکی از مهمترین دستاوردهای خاموش کردن چاههای نفت کویت توسط متخصصان ایرانی، شکستن ابهت شرکتهای غربی بود زیرا متخصصان شرکت نفت کویت با بهره‌گیری از دانش فنی، مهارتها ، پشتیبانی و آموزش مهارگران ایرانی بود که سرانجام جرات یافتند تا نخستین بار به چاههای مشتعل نزدیک و عملیات کنترل فوران را تجربه کنند.


مهارگران و کارکنان صنعت نفت با توجه به تجارب دوران دفاع مقدس، با  برنامه ریزیهای دقیق ، سرعت و دقت را در دستور کار خود قرار دادند تا بتوانند با جلوگیری از سوختن منابع انرژی کشور کویت از آلودگیهای زیست محیطی نیز جلوگیری کنند و امروز شاهد هستیم پس از ٢۵ سال هنوز هم جهان این رشادتها را فراموش نکرده است و بزرگان صنعت نفت از آن روزها به نیکی یاد می کنند.


در این میان، نباید فراموش کرد که صنعت نفت ایران با پیشینه ای ١٠٧ ساله قدرتی بزرگ نفتی در سطح منطقه و جهان است و نگاه جهانیان به این صنعت بزرگ و قدیمی کشورمان همواره با این رویکرد همراه بوده که منابع انسانی کارآمد و پویا ضامن توسعه صنعت نفت ایران بوده و هست و از این ظرفیتهای موجود باید به بهترین شکل ممکن بهره برد .


 
FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک