کد خبر: 11623
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۶/ آبان/ ۱۳۹۴ - ۸:۰۷

  خوزستان سرافراز: تردد خودروها در مناطق آزاد محدوده مشخصی دارد، این مناطق ۷ گانه در ۶ استان مرزی کشور مستقر هستند اما وضعیت در یکی از استان‌ها تا حدی متفاوت است. خودروهای لوکس تنها در مناطق آزاد شده تردد نمی‌کنند بلکه در کل استان مشغول مانور دادن هستند. مسئله ای که تا کنون جنجال‌های فراوانی به همراه داشته است. در منطقه آزاد اروند در خوزستان، طی یک مصوبه جنجالی استاندار کل استان بهره‌مند از خرید خودروهای روز جهانی با قیمتی به مراتب پایین‌تر از بقیه نقاط کشور شد. تردد این خودروها مخالفان بسیاری دارد. علاوه بر غیرقانونی بودن این بخشنامه، امروزه تردد این خودروها که اغلب خودروهای لوکس هستند تبعات زیاد اقتصادی و اجتماعی را در جامعه ایجاد کرده است. نمایندگان دیگر استان‌ها نیز از تبعیض مقامات دولتی بین استان ها و پلیس که خود باید بر حسن انجام قوانین نظارت کنند، گله‌مند و خواستار آزاد سازی تردد خودروها مناطق آزاد خود هستند. یکشنبه شب اکبرترکان مشاور ارشد رئیس جمهور و از مخالفان ظاهری تردد این خودروها مجدداً مخالفت خود را با تردد این خودروها اعلام کرد و گفت : ماشین‌هایی که اکنون در خوزستان تردد می‌کند، متعلق به منطقه آزاد اروند است و باید در محدوده منطقه آزاد…

 

خوزستان سرافراز:

تردد خودروها در مناطق آزاد محدوده مشخصی دارد، این مناطق ۷ گانه در ۶ استان مرزی کشور مستقر هستند اما وضعیت در یکی از استان‌ها تا حدی متفاوت است. خودروهای لوکس تنها در مناطق آزاد شده تردد نمی‌کنند بلکه در کل استان مشغول مانور دادن هستند.

مسئله ای که تا کنون جنجال‌های فراوانی به همراه داشته است. در منطقه آزاد اروند در خوزستان، طی یک مصوبه جنجالی استاندار کل استان بهره‌مند از خرید خودروهای روز جهانی با قیمتی به مراتب پایین‌تر از بقیه نقاط کشور شد. تردد این خودروها مخالفان بسیاری دارد.

علاوه بر غیرقانونی بودن این بخشنامه، امروزه تردد این خودروها که اغلب خودروهای لوکس هستند تبعات زیاد اقتصادی و اجتماعی را در جامعه ایجاد کرده است. نمایندگان دیگر استان‌ها نیز از تبعیض مقامات دولتی بین استان ها و پلیس که خود باید بر حسن انجام قوانین نظارت کنند، گله‌مند و خواستار آزاد سازی تردد خودروها مناطق آزاد خود هستند.

یکشنبه شب اکبرترکان مشاور ارشد رئیس جمهور و از مخالفان ظاهری تردد این خودروها مجدداً مخالفت خود را با تردد این خودروها اعلام کرد و گفت : ماشین‌هایی که اکنون در خوزستان تردد می‌کند، متعلق به منطقه آزاد اروند است و باید در محدوده منطقه آزاد تردد کنند. اینکه این خودروها در سراسر استان خوزستان تردد می‌کنند، جزء قوانین ما نیست. قوانین ما فقط متعلق به محدوده منطقه آزاد است. من مسئول تصمیمی که استاندار خوزستان گرفته، نیستم. ژیگول بازی با ماشین‌های ۵۰۰ میلیون تومانی هدف ما در منطقه آزاد اروند نیست.

ترکان درباره تردد خودروهای اروند در کل خوزستان و فرهنگ این مصرف گرایی گفت: ما با اینکه یک سرمایه داری در منطقه بتواند یک ماشین مناسب خودش را بخرد، موافق هستیم ولی اینکه تردد خودروها به کل استان و سرزمین مادری گسترش پیدا کند، ما مخالفیم و قانون هم مخالف این کار است.

وی تصریح کرد: این ماشین‌ها می‌توانستند در محدوده منطقه آزاد تردد کنند نه در سرزمین اصلی و کل استان. نفع ما در تردد این خودروها در کل استان نیست. منطقه آزاد اروند که خود خودرو وارد نمی‌کند.

مشاور رئیس جمهور گفت: من نمی‌خواهم به وزیر کشور تعرض کنم ولی استاندار نباید این تردد را به کل استان تسری می‌داد، من اصلاً بدم نمی‌آید واردات ماشین را در مناطق آزاد لغو کنیم؛ این خودروها چیزی را در مناطق آزاد حل نمی‌کند. اصلاً به نفع ما نیست که این ماشین‌ها به فروش برسد.

احمد رستمی معاون فنی و مهندسی پلیس راهور ناجا با اشاره به اینکه تردد خودروهای پلاک اروند در سراسر استان خوزستان غیرقانونی و تخلف است به خبرنگار الف گفت : در سال‌های اخیر دولت مصوباتی برخلاف قانون تصویب کرده که شعاع تردد را خارج از محدوده قانونی مناطق آزاد گسترش داده و این برای مردم ایجاد حق شده، این مصوبه‌ها بعد از اینکه به مجلس رفته مغایرت قانونی آن اعلام شده است.

وی افزود : در مورد تردد خودروهای پلاک اروند باید علاوه بر ورود مجلس و قوه قضائیه به این موضوع، دولت نیز چاره ای برای تردد این خودروها بیاندیشد. استاندار مصوبه‌اش را ابلاغ کرده و این برای مردم ایجاد حق شد و این خودروها اجازه تردد پیدا کرده‌اند.

معاون پلیس راهور در واکنش به اظهارات ترکان می‌گوید : اگر همان‌طور که آقای ترکان می‌گویند تردد در محدوده قانونی منطقه آزاد باشد و اگر ایشان به گفته شان اعتقاد دارند و رویکردشان این است بگوید چه نیازی است که هفده هزار خودرو در اروند شماره گذاری شود؟

وی افزود : اگر آقای ترکان مخالف تردد این خودروها است چرا منطقه آزاد اروند به این خودروها اجازه صدور پروانه را می‌دهد. وقتی که پروانه ترخیص صادر می‌شود نیروی انتظامی بر اساس قانون اجازه ندارد مغایرت شماره گذاری را اعلام بکند، وقتی ایشان می‌گویند تردد فقط در محدوده منطقه آزاد است نباید اجازه بدهند واردات خودرو به هفده هزار دستگاه برسد چون سرمایه گذارهایی که در منطقه آزاد اروند وجود دارند به هفده هزار نفر نمی‌رسد.

رستمی افزود : عملاً بحثی که آقای ترکان می‌کنند برخلاف آن چیزهایی است که در عمل اتفاق می‌افتد . وقتی استاندار خوزستان بارها در مصاحبه‌ها و از طریق تلویزیون اعلام می‌کند که تردد آزاد است این برای مردم ایجاد حق می‌کند.

وی در مورد اینکه چرا این خودروها را توقیف نمی‌کنید گفت : وقتی استاندار خوزستان رسماً اعلام می‌کند که تردد آزاد است و خود مصوبه صادر می‌کنند نیروی انتظامی تحت تأثیر قرار می‌گیرد، وقتی خود استاندار صراحتاً و رسماً اعلام می‌کنند که تردد انجام بگیرد این تبعات امنیتی و اجتماعی پیدا می‌کند راهش این نیست که از طریق قوه قهریه برخورد شود که این ملاحظات امنیتی خودش را دارد. دولت باید استاندار خودش را متقاعد بکند که در راستای قانون گام بردارد.

رستمی در پاسخ به این سؤال که استاندار خوزستان بارها عنوان که در مورد خودروهای اروند با سردار مهری و سردار مؤمنی صحبت و موافقت آن‌ها را اخذ کرده گفت : اصلاً چنین چیزی صحت ندارد و سردار مهری موافق قانون گریزی نیست، اگر بناست این خودروها در کل استان خوزستان تردد کنند استاندار و نمایندگان این استان لایحه ای به مجلس ببرند و این را قانونی کنند، بر اساس بند (د) قانون مناطق آزاد تصویب مقررات امنیتی انتظامی مناطق به تایید فرماندهی معظم کل قوا لحاظ کرده است

رستمی در واکنش به این گفته ترکان که منطقه آزاد هیچ گونه عایدی از واردات خودرو ندارد گفت : این سخن آقای ترکان درست نیست مناطق آزاد به منظور اینکه درآمدزایی داشته باشد فروش خودروها برایشان مهم است چرا که عوارض و مالیات دریافت می‌کنند و بخشی از منابع درآمدی مناطق آزاد را از طریق مالیات و عوارض خودروها تأمین می‌کند.

وی گفت : ما اکنون مکاتباتمان را با وزیر کشور آغاز کرده‌ایم و علاوه بر تشریح ماوقع در خوزستان از وزیر کشور خواستیم که به استاندارها اکیداً ابلاغ کند خارج از قانونمندی هیچ گونه دستورالعملی برای افزایش محدوده تردد خودروهای مناطق آزاد را لحاظ نکنند اگر نیروی انتظامی در مورد تردد خودروهای پلاک اروند در سراسر استان خوزستان از این طریق نتیجه نگیرد از طریق مقامات بالادستی اقدام خواهد شد. ما پیگیر هستیم هرچه سریع‌تر تکلیف تردد خودروهای پلاک اروند مشخص شود و این خودروها در شعاع مربوطه تردد کنند.

 

 

الف/

 

 

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک