کد خبر: 11617
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۶/ آبان/ ۱۳۹۴ - ۵:۳۰

  خوزستان سرافراز: محمدباقر نوبخت سه شنبه در نشست خبری که در سرسرای شهید رجایی استانداری خوزستان در اهواز برگزار شد، با بیان اینکه در وزارت کشور به دستور رئیس جمهوری کارگروه مقابله با ریزگردها تشکیل شده افزود: بر اساس ابلاغیه رئیس جمهوری، برای استمرار منابع مالی مقابله با ریزگردها در برنامه ششم توسعه کشور برنامه ریزی می شود. وی با اشاره به مصوبات شورای عالی آب درباره ساماندهی رودخانه کارون، تاکید کرد: ساماندهی کارون جزو اولویت های مصوب دولت است که در برنامه ششم توسعه اعتبار مورد نیاز آن تامین می شود. *آب کارون بدون مجوز منتقل می شود رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور همچنین با اشاره به انجام مطالعات علاج بخشی سد گتوند توسط این سازمان اظهار کرد: بر همین اساس یک تیم پژوهشی و دانشگاهی و صنعتی برای بررسی وضعیت سد تعیین و قرار شد حذف سد یا کاهش شوری آب پشت سد را بررسی کند. وی افزود: گزارش نهایی هم اکنون ارائه شده که بر اساس توصیه ها ، نسبت به آینده سد گتوند تصمیم گیری می شود. نوبخت همچنین درباره اختصاص اعتبار و اجرایی شدن طرح های انتقال آب از سرشاخه های کارون که بدون مجوز زیست محیطی انجام شده، اظهار کرد: پروژه…

 

خوزستان سرافراز: محمدباقر نوبخت سه شنبه در نشست خبری که در سرسرای شهید رجایی استانداری خوزستان در اهواز برگزار شد، با بیان اینکه در وزارت کشور به دستور رئیس جمهوری کارگروه مقابله با ریزگردها تشکیل شده افزود: بر اساس ابلاغیه رئیس جمهوری، برای استمرار منابع مالی مقابله با ریزگردها در برنامه ششم توسعه کشور برنامه ریزی می شود.

وی با اشاره به مصوبات شورای عالی آب درباره ساماندهی رودخانه کارون، تاکید کرد: ساماندهی کارون جزو اولویت های مصوب دولت است که در برنامه ششم توسعه اعتبار مورد نیاز آن تامین می شود.

*آب کارون بدون مجوز منتقل می شود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور همچنین با اشاره به انجام مطالعات علاج بخشی سد گتوند توسط این سازمان اظهار کرد: بر همین اساس یک تیم پژوهشی و دانشگاهی و صنعتی برای بررسی وضعیت سد تعیین و قرار شد حذف سد یا کاهش شوری آب پشت سد را بررسی کند.
وی افزود: گزارش نهایی هم اکنون ارائه شده که بر اساس توصیه ها ، نسبت به آینده سد گتوند تصمیم گیری می شود.
نوبخت همچنین درباره اختصاص اعتبار و اجرایی شدن طرح های انتقال آب از سرشاخه های کارون که بدون مجوز زیست محیطی انجام شده، اظهار کرد: پروژه هایی که فاقد توجیه زیست محیطی هستند نباید اجرایی شوند.
وی مشکل ریزگردها و خشک شدن تالاب ها را از تبعات بی توجهی به محیط زیست دانست و گفت:این مشکلات که در طولانی مدت ظاهر می شوند، نشان می دهد که باید نهایت دقت در مباحث زیست محیطی داشته باشیم.

*بررسی سهم خوزستان از نفت

نوبخت درباره افزایش سهم خوزستان از دو درصد درآمد نفت به سه درصد گفت: این پیشنهاد به دفعات در حضور رئیس جمهوری مطرح شده و وی پاسخ داده که این مساله نیاز به کار کارشناسی دارد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با اشاره به اینکه نخستین سفر استانی رئیس جمهوری به خوزستان بوده، افزود: در راستای پیگیری مسائل استان شورای راهبری خوزستان تشکیل شد و در همین راستا استاندار خوزستان در هیات دولت گزارش مفصلی به ویژه در زمینه پیگیری تعهدات سفر استانی هیات دولت انجام داده، که اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی رهبر معظم انقلاب از آن جمله است.

* تهدید احتمالی داعش برای کشور

سخنگوی دولت در ادامه گفت: دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی نهایت دقت و مراقبت را برای جلوگیری از اقدام داعش در کشور انجام می دهند.

وی با اشاره به وقوع حوادث تروریستی در لبنان و فرانسه و تهدید داعش، اظهار کرد: جمهوری اسلامی و سوریه از ابتدا نسبت به این گروهک تروریستی و ناامنی هایی که ایجاد می کردند نگران بوده و آن را بطور رسمی اعلام کرده بودند اما تعدادی از کشورها برای سوء استفاده ابزاری به آنها میدان داده بودند، البته اکنون همه متوجه ماهیت این گروهک شده اند.
نوبخت با بیان اینکه داعش چهره مخدوشی از اسلام مهربان به دنیا عرضه کرده ، افزود: دولت جمهوری اسلامی به طور رسمی اعلام کرده که برای مقابله با تروریسم عزم جدی دارد.

وی داعش را یک خطر برای همه کشورها از جمله ایران دانست و گفت: به همین جهت، دقت و بالا بودن ضریب امنیتی ما در داخل کشور باعث خنثی شدن توطئه های آنها می شود.

* بسته صرفا اقتصادی

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور درباره برنامه کوتاه مدت دولت برای خروج از رکود، اظهار کرد: این برنامه همانطور که از نامش پیداست برای کوتاه مدت است و نمی خواهیم به وسیله آن کشور را به توسعه برسانیم زیرا قرار است برنامه ششم که برای شرایط پس از تحریم نوشته شده توسعه را محقق کند.

وی رشد اقتصادی کشور در شش ماه نخست امسال را یک درصد عنوان کرد و افزود: این رقم اگر چه نسبت به پارسال که سه درصد بوده کاهش دارد اما نسبت به سال های ۹۱ و ۹۲ که رشد اقتصادی به ترتیب ۶٫۸- درصد و ۱٫۹- درصد بوده بهتر است؛ البته باید در نظر داشت که این رشد اقتصادی برای کشور ما مناسب نیست.

نوبخت اظهار کرد: براساس گزارش بانک جهانی، انتظار می رود کشور در سال آینده رشد پنج تا شش درصدی در اقتصاد داشته باشد.

وی اضافه کرد: در این فاصله تلاش کردیم ‘تحریک تقاضا’ و ‘سرمایه گذاری’ را انجام دهیم و برای آن از ابزار مالی دولت و ابزار تسهیلات استفاده کنیم.

نوبخت گفت:در زمینه ابزار مالی دولت موظف شدیم که هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به طرح های عمرانی تزریق کنیم که همه آن انجام شد و هم اکنون این رقم به بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان رسیده که با احتساب دیگر پرداخت ها به ۲۱ هزار میلیارد تومان می رسد.

وی اظهار کرد: درباره سیاست های پولی قرار بود با تحریک تقاضا، اجناس و تولیدات داخلی که به دلیل نبود تقاضا در انبارها هستند مانند خودرو و وسایل خانگی به فروش برسد.

به گفته وی، اکنون همه تسهیلات خودرو جذب شده، البته قرار نبود همه پول خود را به صنعت خودرو برای تحریک تقاضا بدهیم و برای سایر محصولات هنوز پرداخت تسهیلات انجام می شود.

نوبخت گفت: قرار است تا سقف ۱۰ میلیون تومان به کارمندان دولت تسهیلات داده شود.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به بحث هایی که درباره برداشت از حساب کارمندان مطرح شده، اظهار کرد: بر اساس بخشنامه سازمان مدیریت و برنامه ریزی، از حساب افرادی که حقوق دریافت می کنند در قبال پرداخت تسهیلات، پول برداشت می شود که این مساله برای اطمینان بخشی به بانک هاست و یک مزیت به شمار می آید.

وی با بیان اینکه این پول از ابتدا قرار نبود برای مسائل فرهنگی اجتماعی باشد گفت: این یک بسته اقتصادی بود که صرفا برای شوک به بازار و رونق صنایع است و بسته فرهنگی اجتماعی نبوده که مثلا وام ازدواج از آن پرداخت شود.

نوبخت همچنین تاکید کرد: رشد هشت درصدی اقتصادی که مد نظر ماست، فقط با جذب سرمایه جدید محقق نمی شود بلکه بهره وری و تولید دانش بنیان نیز باید در دستورکار قرار گیرد.

وی افزود: در برنامه ششم توسعه و بودجه سال آینده سه درصد بودجه سالانه را برای دانش بنیان کردن تولیدات اختصاص می دهیم.
معاون رئیس جمهوری همچنین با بیان اینکه با برداشته شدن تحریم ها پیش بینی می شود بیش از ۵۰ میلیارد دلار برای سرمایه گذاری به کشور سرازیر شود، گفت: در روزهای اخیر برای اجرای چهار طرح نیروگاه سیکل ترکیبی شش میلیارد دلار قرارداد با بلژیکی ها امضا شد و وقتی برجام به فرجام مطلوبی برسد و تحریم ها برداشته شود، شرایط سرمایه گذاری بهتر می شود.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور صبح سه شنبه برای شرکت در نخستین همایش ملی بررسی ابعاد فنی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی طرح احیای ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی خوزستان و ایلام، وارد اهواز شد. وی نشست خبری معمول این روز را با اصحاب رسانه خوزستان برگزار کرد.

 

 

ایرنا/

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک