کد خبر: 11789
تعداد نظرات: يك نظر
تاریخ انتشار: ۳۰/ آبان/ ۱۳۹۴ - ۳:۵۰

خوزستان سرافراز: برخی همکاران پرسیدند اگر هدف نهی از منکر بود، چرا ماجرا را رسانه ای کردی؟ برخی هم که از پشت پرده ارتباط رسانه ها با دستگاه ها اطلاع دارند، با کنایه پرسیدند آیا این اولین باری بود که از یک دستگاه دولتی هدیه می گرفتید؟! پاسخ این است که خیر. اولین بار نبود. اما همه هدایایی که جنبه مادی داشت را بی سروصدا عودت داده ایم. قصد هم نداشتیم پس دادن هدیه آقای ترکان را رسانه ای کنیم. اما با دادن جعبه سکه ها به ایشان، انتظار داشتیم ایشان از این رفتار روابط عمومی زیرمجموعه شان اظهار شرمندگی یا حداقل تاسف کنند و بفرمایند کار خیلی بدی کرده اند و با خاطی برخورد خواهد شد. نه اینکه با دیدن سکه ها بگویند «یعنی این هدیه را نمی پذیرید؟!». این جمله با لحنی ادا شد که هیچ تاسف یا محکومیتی نداشت و گویی هیچ کار زشت و شنیعی صورت نگرفته است. گاهی لازم است نهی از منکر علنی باشد بلکه از تکرار اشتباه پیشگیری شود. حقیقت این است که اغلب رسانه ها بخصوص بخش های اقتصادی آن ها، همیشه در خطر تطمیع قرار دارند. ساده انگاریست که تصور کنیم هدایایی که مدیران دستگاه ها و شرکتهای دولتی بطور معمول…

236x100xn00311579-t.jpg.pagespeed.ic.O9xsYY-0L8

خوزستان سرافراز:

برخی همکاران پرسیدند اگر هدف نهی از منکر بود، چرا ماجرا را رسانه ای کردی؟ برخی هم که از پشت پرده ارتباط رسانه ها با دستگاه ها اطلاع دارند، با کنایه پرسیدند آیا این اولین باری بود که از یک دستگاه دولتی هدیه می گرفتید؟!

پاسخ این است که خیر. اولین بار نبود. اما همه هدایایی که جنبه مادی داشت را بی سروصدا عودت داده ایم. قصد هم نداشتیم پس دادن هدیه آقای ترکان را رسانه ای کنیم. اما با دادن جعبه سکه ها به ایشان، انتظار داشتیم ایشان از این رفتار روابط عمومی زیرمجموعه شان اظهار شرمندگی یا حداقل تاسف کنند و بفرمایند کار خیلی بدی کرده اند و با خاطی برخورد خواهد شد. نه اینکه با دیدن سکه ها بگویند «یعنی این هدیه را نمی پذیرید؟!». این جمله با لحنی ادا شد که هیچ تاسف یا محکومیتی نداشت و گویی هیچ کار زشت و شنیعی صورت نگرفته است. گاهی لازم است نهی از منکر علنی باشد بلکه از تکرار اشتباه پیشگیری شود.

حقیقت این است که اغلب رسانه ها بخصوص بخش های اقتصادی آن ها، همیشه در خطر تطمیع قرار دارند. ساده انگاریست که تصور کنیم هدایایی که مدیران دستگاه ها و شرکتهای دولتی بطور معمول پس از کنفرانسهای خبری به خبرنگاران می دهند، از روی مودت و بدون چشمداشت جبران در نحوه خبررسانی است. در این میان برخی کاسب که خود را روزنامه نگار جازده اند، چنان در آلودگی فرورفته اند که رسما خبر می فروشند و حتی از طعمه شان اخبارمنفی منتشر می کنند تا قربانی شان ناچار شود به آنها آگهی یا باج بپردازد. برخی هم رکن چهارم دموکراسی را فقط برای کوبیدن بر سرنظام می خواهند و وقتش برسد، با رفتارهایشان، جامعه مطبوعاتی و رسانه ای کشور را به لجن می کشند. دوستی تعریف می کرد در یک روزنامه، حقوق خبرنگاران حوزه های نان و آبدار کمتر از بقیه است مثل حقوق کم پیشخدمتها در رستورانهای لوکس که با انعام مشتریهای پولدار جبران می شود. شرم باد بر این نگاه و این سوءاستفاده ها از جایگاه رسانه و خبرنگار.

نباید فراموش کنیم که کم نیستند رسانه هایی هم که خبرنگارانش هدیه دریافت نمی کنند و به هیچ دستگاه و مسئولی هم باج نمی دهند.

اگر برخی مسئولان دولتی و روابط عمومی های آلوده، به نمک گیر کردن خبرنگاران عادت کرده اند، بخاطر سکوت ما در قبال این بی شرمی هاست. اگر می خواهیم رسانه ها به فرایند شفافیت و مبارزه با فساد کمک کنند، خود باید شفاف و پاک باشند. چقدر بجاست اصحاب رسانه قبل از شروع بکار، میثاق نامه ای برای پرهیز از خیانت به مخاطبان خود امضا کنند. شبیه قسم نامه بقراط برای پزشکان. هنوز هم دیر نشده. هنوز هم می توان با همت خبرنگاران باشرف، پویش پاک کردن رسانه ها از تطمیع مسئولین به راه انداخت با شعار «تطمیع نه».

 

سید امیر سیاح، ۳۰ آبان ۹۴

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:انتشار یافته: يك نظر
 • مدوو
  |
  |
  ۴:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  درود بر جوانان خاک وطن راه راست یکی است !! عده ای در آبادان و خرمشهر و شلمچه راه راست و ایستادگی و آزادگی را انتخاب و به خیل مدافعان کشور پیوسته و شهید شدند !!! و عده ای قلم در دست با میثاق خون شهدا پیمان بسته و آزادگی و مردانگی خود را در راه قلم فرسایی از حقیقت و راستی و مبارزه با فساد دستگاههای دولتی به منصه ظهور میگذارند !! سلامت ، پاینده و موفق باشید
 • نظرات بینندگان
  نام:
  ایمیل:
  * نظر:
  نظر سنجی

  آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

  Loading ... Loading ...
  تازه ترین اخبار
  آ نتورک