کد خبر: 11838
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱/ آذر/ ۱۳۹۴ - ۸:۱۲

خوزستان سرافراز:    آیت الله سیستانی در پاسخ به سئوالی حکم خرید و فروش ماشین به صورت قسطی را بیان کردند. متن استفتاء وپاسخ این مرجع تقلید در ادامه می آید. پرسش: حکم خریدن ماشین به صورت قسطی چیست، بسیاری از شرکتهای اتومبیل و نمایندگی های رسمی شرکتها که اتومبیل های جدید و کارکرده را به صورت قسطی به مشتریان می فروشند، هنگامی که مشتری اقدام به خرید قسطی می کند این شرکت ها یا نمایندگی ها درخواست او را به وام دهندگانی که با آنها داد و ستد دارند می دهند که غالب وام دهنده ها بانک ها و شرکت های بیمه هستند واین شرکت ها به نوبه خود بر اساس مدت زمان بازپرداخت وام، نسبتی از سود بر این وام ها می گیرند، و به صورت طبیعی در صورت عدم بازپرداخت اقساط در مدت زمان تعیین شده، دیرکرد بابت تأخیر از مشتریان می گیرند. مقدار سود را بر اساس عوامل مهمی تعیین می شود مانند گردش مالی مشتری یا مقدار درآمد او و یا تأخیر نداشتن در پرداخت اقساط، به صورت طبیعی مقدار سودی که کارمندی که حقوق معینی دارد می پردازد ۴% ، ۳.۵%، و یا ۵% است، و یا بیشتر یا کمتر از این مقدار، خریدن…

خوزستان سرافراز:

 

 آیت الله سیستانی در پاسخ به سئوالی حکم خرید و فروش ماشین به صورت قسطی را بیان کردند.

متن استفتاء وپاسخ این مرجع تقلید در ادامه می آید.

پرسش: حکم خریدن ماشین به صورت قسطی چیست، بسیاری از شرکتهای اتومبیل و نمایندگی های رسمی شرکتها که اتومبیل های جدید و کارکرده را به صورت قسطی به مشتریان می فروشند، هنگامی که مشتری اقدام به خرید قسطی می کند این شرکت ها یا نمایندگی ها درخواست او را به وام دهندگانی که با آنها داد و ستد دارند می دهند که غالب وام دهنده ها بانک ها و شرکت های بیمه هستند واین شرکت ها به نوبه خود بر اساس مدت زمان بازپرداخت وام، نسبتی از سود بر این وام ها می گیرند، و به صورت طبیعی در صورت عدم بازپرداخت اقساط در مدت زمان تعیین شده، دیرکرد بابت تأخیر از مشتریان می گیرند.

مقدار سود را بر اساس عوامل مهمی تعیین می شود مانند گردش مالی مشتری یا مقدار درآمد او و یا تأخیر نداشتن در پرداخت اقساط، به صورت طبیعی مقدار سودی که کارمندی که حقوق معینی دارد می پردازد ۴% ، ۳.۵%، و یا ۵% است، و یا بیشتر یا کمتر از این مقدار، خریدن ماشین با کیفیت ذکر شده چه حکمی دارد؟

پاسخ: اگر مقصود این است که وام دهندگان ابتدا ماشین را از نمایندگی ها می خرند و سپس آن را به صورت قسطی به مشتری می فروشند و نسبت سود را جزئی از ثمن معامله قرار می دهند این خرید و فروش صحیح است، بله قراردادن جریمه دیرکرد به ازای تأخیر در پراخت اقساط حرام می باشد.

و اگر مقصود این است که شرکت ها یا نمایندگی های خودرو، خود اقدام به فروش ماشین به مشتری می کنند و در مقابل، وام دهندگان قیمت ماشین را به سازندگان خودرو یا نمایندگی های آن می پردازند، و از مشتری ماشین به طور اقساط پول بیشتری می گیرند حرام است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سیستانی

 

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک