کد خبر: 12128
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۵/ آذر/ ۱۳۹۴ - ۸:۵۳

    به گزارش خوزستان سرافراز:غلامحسین خواجه پنجشنبه در جلسه روسای دانشگاه ها، اعضای شورای علمی بنیاد ملی نخبگان خوزستان و پارک علم و فناوری استان که با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در سالن جلسات دانشگاه شهید چمران اهواز تشکیل شد با اشاره به اینکه خوزستان قطب نفت کشور است اظهار کرد: مراکز و سازمان ها از وجود نفت بهره مند شده اند اما خوزستان و دانشگاه شهید چمران اهواز تاکنون هیچ منفعتی از نفت نداشته اند. وی با تاکید بر توسعه زیرساخت های دانشگاهی در خوزستان افزود: دانشگاه ها و مراکز علمی استان به کمک نیاز دارند و امیدواریم این مساعدت ها از خوزستان که در سال های گذشته با سختی های بسیار روبه رو بوده دریغ نشود. خواجه با اشاره به جنگ هشت ساله در خوزستان اظهار کرد: در این مدت دانشگاه شهید چمران پایگاه رزمندگان و وظیفه پشتیبانی از جنگ را بر عهده داشته و از توسعه فضای علمی و دانشگاهی عقب افتاده است که باید برای کاهش فاصله با دیگر مراکز علمی کشور به این دانشگاه کمک شود. *۶۰ میلیارد ریال برای تنگی نفس معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز نیز در این نشست، اعتبار مورد نیاز برای مطالعات مشکلات تنفسی…

 

 

به گزارش خوزستان سرافراز:غلامحسین خواجه پنجشنبه در جلسه روسای دانشگاه ها، اعضای شورای علمی بنیاد ملی نخبگان خوزستان و پارک علم و فناوری استان که با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در سالن جلسات دانشگاه شهید چمران اهواز تشکیل شد با اشاره به اینکه خوزستان قطب نفت کشور است اظهار کرد: مراکز و سازمان ها از وجود نفت بهره مند شده اند اما خوزستان و دانشگاه شهید چمران اهواز تاکنون هیچ منفعتی از نفت نداشته اند.

وی با تاکید بر توسعه زیرساخت های دانشگاهی در خوزستان افزود: دانشگاه ها و مراکز علمی استان به کمک نیاز دارند و امیدواریم این مساعدت ها از خوزستان که در سال های گذشته با سختی های بسیار روبه رو بوده دریغ نشود.

خواجه با اشاره به جنگ هشت ساله در خوزستان اظهار کرد: در این مدت دانشگاه شهید چمران پایگاه رزمندگان و وظیفه پشتیبانی از جنگ را بر عهده داشته و از توسعه فضای علمی و دانشگاهی عقب افتاده است که باید برای کاهش فاصله با دیگر مراکز علمی کشور به این دانشگاه کمک شود.

*۶۰ میلیارد ریال برای تنگی نفس

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز نیز در این نشست، اعتبار مورد نیاز برای مطالعات مشکلات تنفسی مردم خوزستان را ۶۰ میلیارد ریال عنوان کرد.
ابراهیم حاجی دولو گفت: تحقیقات در زمینه مشکلات تنفسی با همکاری دانشگاه چمران و علوم پزشکی اهواز آغاز شده و این اعتبار برای انجام تست ها و آزمایشات تخصصی مشکلات تنفسی لازم است.
وی همچنین با انتقاد از واگذاری مطالعات سد گتوند به دانشگاه تهران اضافه کرد: علیرغم تلاش دانشگاه این مطالعات به خارج از استان سپرده شد و مرکز باید از انجام مطالعات در داخل خوزستان حمایت کند.
حاجی دولو با تاکید بر اعتمادسازی در اساتید دانشگاه با هدف توسعه فعالیت های فناورانه افزود: هم اکنون بسیاری از اساتید به حضور در کلاس درس تمایل دارند و برای ورود به حوزه صنعت نیاز به فرهنگسازی است.
سه سال است که با بارش نخستین باران های پائیزی، خوزستانی ها با بحران تنگی نفس مواجه می شوند. امسال حدود ۲۲ هزار نفر به دلیل مشکلات تنفسی در زمان بارندگی به مراکز درمانی مراجعه کردند. عامل اصلی این عارضه هنوز پیدا نشده است.
ریزگردها نیز یکی دیگر از مشکلات اساسی خوزستان هستند که از سال ۱۳۸۰ در این استان را درگیر کرده و دامنه گستره آن ۲۰ استان کشور را نیز گرفته است.

*منطقه ویژه نفت و گاز در خوزستان

معاون دانشگاه چمران اهواز در ادامه از تاسیس منطقه ویژه نفت و گاز در استان خبر داد و گفت: با توجه به ظرفیت استان ارائه مدل و طراحی آن انجام شده و سیاست گذاری و کسب مجوزها نیز در حال انجام است.
وی افزود:پنج تا شش منطقه ویژه نفت و گاز در کشور همزمان در مرحله طراحی است ولی روند آنها موفقیت آمیز نبوده است.
حاجی دولو شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری خوزستان را ۴۰ واحد اعلام کرد که ۳۰ شرکت از میان آنها موفق به خروج از پارک شده اند.
وی همچنین از افزایش رقم قرادادهای دانشگاه چمران خبر داد و گفت: قراردادهای این دانشگاه از ۵۵ مورد در سال گذشته به مبلغ ۵۰ میلیارد ریال به ۴۲ مورد در سال جاری به مبلغ ۲۲۰ میلیارد رسیده که نشان می دهد با ورود دانشگاه به حوزه فناوری، روند کار به سمت قراردادهای کلان، درازمدت و تاثیرگذار رفته است.
حاجی دولو تاکید کرد:حجم قراردادهای خدمات آزمایشگاهی تقاضامحور نیز به بیش از شش میلیارد ریال رسیده که نسبت به پارسال پنج برابر شده است.
خوزستان ۲۷۰ هزار دانشجو دارد که ۱۷ هزار نفر از آنها در دانشگاه شهید چمران اهواز تحصیل می کنند.

 

 

منبع/ایرنا

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک