کد خبر: 12288
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۹/ آذر/ ۱۳۹۴ - ۲:۳۵

هفدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات بابک زنجانی متهم ردیف اول پرونده فساد نفتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

خوزستان سرافراز:نماینده دادستان تهران دراین جلسه گفت: آقای زنجانی بجای عذرخواهی از ملت، دست پیش گرفته و تهدید می‌کند مبنی بر اینکه در مراجع بین‌المللی شکایت خواهد کرد

نجفی در ادامه هفدهمین جلسه محاکمه متهمان پرونده نفتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی اظهار کرد: در سال ۹۱ مبالغ ارزی پرداخت شده به پیمانکاران، ۷.۷۸ میلیارد یورو بود و رقمی که زنجانی با اعمال مجرمانه تحصیل کرده، ۲.۶۶ میلیارد یورو است؛ یعنی یک سوم مبلغ ۷.۷۸ میلیارد یورو. آیا یک سوم این مبلغ، مخل نظم اقتصادی نیست.

نماینده دادستان تهران در ادامه با اشاره به نامه ۲۰ نهج‌البلاغه گفت: سراسر لایحه‌ای که متهم قرائت کرد، اهانت آمیز بود و مدعی شد این روزهای بازداشت از سوی دولت تدبیر و امید هدایت شده است. آقای زنجانی بجای فرافکنی بداند که قوه‌قضائیه همواره در راستای اجرای عدالت و مبارزه با فساد جدی بوده است.

نماینده دادستان افزود: متهم مدعی است منشاء وجوهش بانک‌های مالزی و تاجیکستان است و دادستانی ایران صلاحیت بررسی آن بانک‌ها را ندارد. آقای زنجانی شاید تخصصی در حقوق جزا نداشته باشد. مواد چهارم و هفتم قانون مجازات، اجازه رسیدگی به عملیات مجرمانه در داخل و خارج از کشور را به به لحاظ تبعه ایرانی بودن، می‌دهد.

نماینده دادستان ادامه داد: زنجانی ادعا دارد که بازپرس در مجموع ۴۰ بار از وی بازجویی کرده که ۲۰ مرتبه آن غیرحضوری بوده است. جالب است بدانید در این پرونده از بیش از ۲۰۰ نفر تحقیق شده است و این پرونده بیش از ۸۰ هزار برگ دارد. همچنین متهم قبل از مشخص شدن عملیات متقلبانه خود، از پاسخ به سئوالات بازپرس طفره می‌رفت.

نجفی گفت: بازپرس این پرونده چندین سال است که پرونده‌های سنگین اقتصادی را رسیدگی می‌کند اما با این حال عملیات متقلبانه زنجانی را فقط مستند به دانش قضایی خود نکرده بلکه بعد از یکسال تحقیقات، عملیات متهم را با عناوین مجرمانه در قرار نهایی ذکر کرده است.

وی ادامه داد‌: آقای زنجانی بجای عذرخواهی از ملت، دست پیش گرفته و تهدید می‌کند مبنی بر اینکه در مراجع بین‌المللی شکایت خواهد کرد. جای تعجب است که بعد از سه سال چنین طلبکارانه موضع گرفته و می‌گوید کار خیر انجام داده است. کار خیرا شما مانع از رسیدکی به جرائم نخواهد بود.

نجفی همچنین با اشاره به ایراد وکیل زنجانی مبنی بر مصاحبه کارشناسان با برخی پرسنل بابک زنجانی گفت: این موضوع به‌دستور بازپرس و تحت نظر بازپرس این اقدامات صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در این پرونده بعد از شش ماه پرسنل زنجانی اعتراف کردند؛ افراد و پرسنلی که در مجموعه زنجانی کار می‌کنند بسیار آدم‌های وفاداری هستند به‌طوری که تا شش ماه بعد از تحقیقات به هیچ‌کدام از حقایق اعتراف نمی‌کردند.

نماینده دادستان تهران افزود: بعد از اینکه بازپرس وارد مجموعه زنجانی می‌شود و از زیرزمین شرکت وی کیس‌هایی که پیام‌های بانک مالزی درون آن وجود داشت کشف می‌شود، پرسنل به حقایق اعتراف می‌کنند.

نجفی گفت: وکیل آقای زنجانی طوری وانمود می‌کنند که گویی در دادسرا عده‌ای با چماق از پرسنل موکل وی اقرار گرفته و این‌گونه اظهارات منصفانه نیست.

وی افزود: یکی از ویژگی‌های این پرونده برخلاف سایر پرونده‌ها این است که بیش از ۹۵ درصد تحقیقات توسط شخص بازپرس انجام شده است به‌جز ردیابی‌ها و برخی تحقیقات، عمده تحقیقات پرونده توسط بازپرس صورت گرفته است.

نماینده دادستان تهران تأکید کرد: مستندات کشف‌شده از رایانه‌های شرکت سورینت موجب شد که امروز پایه‌های امپراتوری پوشالی و کاغذی میلیاردر نفتی فرو بریزد.

دفاع معاون دادستان تهران از کیفرخواست و ارائه اسناد متقن صدای بابک زنجانی را در آورد.

در این لحظه قاضی صلواتی طی تذکرهای مکرری به بابک زنجانی گفت: اگر سکوت نکنید به وظیفه قانونی خود عمل می کنم و این بار بدون اجازه صحبت کنید از جلسه اخراج می شوید‎.

 

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک