کد خبر: 13742
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۰/ دی/ ۱۳۹۴ - ۴:۴۳

کارشناسان بی تجربگی و ناپختگی سران عربستان سعودی را مسبب اصلی اقدامات تحریک آمیز این دولت در منطقه می دانند.

خوزستان سرافراز:پس از اتفاقات فرودگاه جده و تعرض به دو نوجوان ایرانی، سقوط جرثقیل در کنار مسجد الحرام و جان باختن ۱۱ ایرانی و همچنین بروز فاجعه منا و شهادت ۴۶۴ زائر ایرانی، اعدام مجاهد انقلابی آیت الله شیخ نمر روحانی برجسته شیعه توسط رژیم آل سعود، آغاز مجدد کشمکش های ایران و عربستان بود؛ آغاز مجددی که این بار با تنش های بیشتری نسبت به دفعات گذشته همراه بود. از برگزاری تجمعات مردم ایران در محکومیت به شهادت رساندن شیخ نمر و حمله برخی از افراد به سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد که در نتیجه آن نیروهای انتظامی بیش از ۵۰ نفر از عوامل آن را دستگیر کردند تا قطع رابطه یک طرفه عربستان با ایران و حمله موشکی به سفارت ایران در صنعای یمن و همچنین موضع گیری های متوهمانه عادل الجبیر وزیر خارجه دولت سعودی که ایران را به حمایت از تروریسم در منطقه متهم کرده بود.

در این میان اما برخی از رسانه ها بویژه شبکه های خبری فارسی زبان خارج از کشور سعی داشتند حقیقتی وارونه از اتفاقات اخیر را به تصویر بکشند. این رسانه ها جدای از آنکه ایران را به دخالت در مسائل داخلی عربستان متهم می کردند، مدام بر طبل آغاز جنگ میان ایران و عربستان می کوبیدند و فضا را به گونه ای مدیریت می کدند که گویا درگیری نظامی ایران و عربستان بسیار قریب الوقوع است. 

در پاسخ به همین خبرسازی ها طلال بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس نیوز که در آلمان انجام شده بود ضمن اعتراف به قدرت نظامی برتر ایران گفته بود: ما به هم‌پیمانان خود اعلام کرده‌ایم که با تهدید و تحریک ایران قمار نخواهیم کرد چون تمایل نداریم که درب‌های آتش جهنم را به‌روی خود باز کنیم چون ایران یمن نیست و نیروهای ایرانی می‌توانند طی ۲۴ ساعت زیرساخت‌ها و نیروی نظامی عربستان را نابود کنند.

همچنین محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و فرزند پادشاه این کشور در مصاحبه با هفته نامه انگلیسی اکونومیست گفته بود: جنگ با ایران آغاز یک فاجعه بزرگ است و هیچ‌وقت اجازه رخ دادن آن را نمی‌دهیم.

بعید است مقامات عربستانی بخواهند با ایران زورآزمایی کنند

در همین رابطه سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس مبنی بر اینکه برخی از پایگاه های خبری در خارج از کشور از وقوع جنگ قریب الوقوع میان ایران و عربستان خبر می دهند، اظهار داشت: جنگ ایران و عربستان در شرایط فعلی بیشتر شبیه به یک جوک است.

وی افزود: بعید می دانم که مقامات عربستانی بخواهند که با ایران زورآزمایی کنند چرا که خود می دانند از پیش شکست خورده خواهند بود.

خطاهای مضحک سعودی ها را نمی تابیم

همچنین سردار مسعود جزایری سخنگوی ارشد نیروهای مسلح در حاشیه مراسم ختم برادر سرلشکر صفوی در جمع خبرنگاران در مورد حمله به سفارت ایران در یمن توسط رژیم سعودی گفت: اینگونه خطاهای مضحک را نمیتابیم.

اقدامات خصمانه آل سعود به ضرر آنها تمام خواهد شد

سردار احمد وحیدی وزیر سابق دفاع نیز در حاشیه مراسم ختم برادر سرلشکر صفوی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی پیرامون اقدامات خصمانه رژیم سعودی اظهار کرد: عربستان در مدت اخیر تحرکات دیوانه واری را در سطح منطقه انجام داده و ضرورت دارد که اقدامات این رژیم به دقت مورد رصد و ارزیابی قرار گیرد.

وزیر سابق دفاع خاطر نشان کرد: اقدامات خصمانه رژیم آل سعود هیچ گونه فایده ای برای آنها نخواهد داشت و به ضرر آنها تمام خواهد داشت.

نباید نگران خبر پراکنی های بیگانگان درباره وقوع جنگ میان ایران و عربستان بود

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد علی آل هاشم مسئول عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: نباید نگران خبر پراکنی های بیگانگان درباره وقوع جنگ میان ایران و عربستان بود.

قد رژیم آل‌سعود برای آبشار زدن در میدان قدرت‌نمایی با ایران بسیار کوتاه است

حمید‌رضا مقدم‌فر مشاور فرمانده کل سپاه در افتتاحیه ششمین همایش هم‌اندیشی مداحان اهل‌بیت (ع)، با اشاره به اعدام شیخ شهید نمر باقر النمر توسط دستگاه آل‌سعود و حوادث مابعد آن از جمله بروز تنش در رابطه میان ایران و رژیم آل‌سعود تاکید کرد: فایده اقدامات اخیر حکام بی‌عقل سعودی تنها در جیب یکی از وحشی‌ترین گروه‌های تاریخ یعنی رژیم جعلی صهیونیستی می‌رود.
وی همچنین با اشاره به سلسله رخدادهای اخیر اعم از حمله به شیخ ابراهیم زکزاکی در نیجریه، اعدام شیخ نمر در عربستان، حمله پلیس آذربایجان به شیعیان نارداران و حمله وهابی‌ها به اهل تشیع در پاکستان، همگی از حضور یک دست برنامه‌ریز و هدایت‌گر در پشت صحنه ماجرا‌ها حکایت می‌کند، خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین اهداف سامان‌دهی به چنین جنایات سازمان‌دهی‌شده‌‌ای،‌ افروختن و دامن‌زدن به آتش اختلاف میان شیعه و سنی در منطقه و جهان است.
مشاور فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاکید بر‌اینکه شعله‌ور شدن آتش اختلاف میان شیعه و سنی فقط رژیم خونخوار صهیونیستی را در حاشیه امن قرار می‌دهد، اظهار داشت: دست صهیونیست‌ها در پشت پرده تحولات اخیر برای هر انسان آگاهی عیان و مبرهن است و رژیم آل‌سعود نیز در این میان حیثیت و شانی جز نوکری صهیونیست‌ها ندارد.
مقدم‌فر در بخش دیگری از اظهارات خود ضمن تقبیح ورود به سفارت عربستان در تهران، تاکید کرد: این اقدام مشکوک، قطعاً غلط و محکوم است، با این حال همه باید مراقبت کنیم که جای متن و حاشیه عوض نشود. مسئله اصلی اعدام شیخ شجاع و آزاده‌ای به نام نمر توسط دستگاه مزدور آل‌سعود است و حوادث پیامد آن، همچون مسئله سفارت عربستان، در ذیل چنین جنایتی رخداده است.
معاون فرهنگی مجمع جهانی بیداری اسلامی با بیان اینکه هجمه به سفارت عربستان قطعاً کار نیروهای انقلابی نبوده و اتهام‌زنی به فرزندان انقلاب که توسط رسانه‌های بیگانه هدایت و مهندسی می‌شود، کاملاً نابجاست، گفت: بدون شک باید با بررسی دقیق این حادثه، عوامل اصلی شناسایی و معرفی شوند.
وی همچنین با اشاره به تعرض جنگنده‌های رژیم آل‌سعود به سفارت ایران در صنعا پایتخت یمن، گفت: قد رژیم آل‌سعود برای آبشار زدن در میدان قدرت‌نمایی با ایران بسیار کوتاه است و حکام جوان، ناپخته و تازه وارد آل‌سعود به خوبی می‌دانند که اگر ایران درصدد پاسخگویی به این اقدامات آن‌ها برآید، حتی زیر قبای روسای صهیونیست‌شان نیز امنیت نخواهند داشت.

عربستانی ها جرات و جسارت حمله به ایران را ندارند

اسماعیل کوثری نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی،با اشاره به اخبار منتشر شده در شبکه های خبری فارسی زبان خارج از کشور نظیر بی بی سی فارسی و صدای آمریکا در خصوص احتمال قوی وقوع جنگ میان ایران و عربستان در آینده ای نزدیک اظهار داشت: این رسانه ها طبق روال همیشگی خود جز نفاق و انشقاق، هیچ هدف دیگری ندارند و اصلا راجع به صحت خبر آنها نیز نباید فکر کرد.

وی با بیان اینکه خود عربستانی ها هم می دانند که جرات، جسارت و توانایی اقدام نظامی علیه ایران را ندارند، عنوان کرد: بعید می دانم که تنش نظامی میان ایران و عربستان رخ دهد چرا که خود آنها می دانند که در صورت بروز هرگونه درگیری، در کوتاه ترین زمان ممکن ساقط خواهند شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه حکام سعودی باید ابتدا خود را از منجلابی که در یمن برای خود ساخته و در آن گرفتار شده اند برهانند گفت: جمهوری اسلامی ایران با در نظر گرفتن دکترین دفاعی و بازدارندگی خود در حوزه نظامی، هیچ گاه شروع کننده یک جنگ نخواهد بود.

کوثری همچنین با اشاره به صحبتهای یکی از شاهزادگان سعودی در خصوص آنکه نمی شود ایران را همچون یمن تصور کرد و براحتی به آن حمله کرد اظهار داشت: برخی از مسئولان و شاهزادگان عاقل سعودی به خوبی می دانند که ایران کشوری است که متجاوز را تا آخرین قدم دنبال می کند و به همین دلیل است که پس از جنگ هشت ساله علی رغم تهدیدات فراوان هیچ کشوری جرات حمله به ایران را پیدا نکرد.

مقابل گاو بی عقل باید هوشیارانه عمل کرد

سردار رسول سنایی راد معاون سیاسی سپاه با اشاره به حمله موشکی عربستان به سفارت ایران در شهر صنعای یمن اظهار داشت: سعودی ها برای جبران شکستهای منطقه ای و انسجام بخشی در درون کشورشان، سعی می کنند تحرکات تنش زا را با ریسک بالا در بیرون از مرزهایشان انجام دهند.

وی با بیان اینکه این تحرکات با هیچ معیار منطقی و معمول سازگاری ندارد، عنوان کرد: با توجه به آنکه تیم جدید حاکم بر عربستان به هیچ معیاری پایبند نیستند و این را در حمله به سفارت ایران در یمن نیز نشان دادند، باید در وهله اول منتظر تصمیم مسئولان دولت و وزارت خارجه باشیم و پس از آن حتما باید سعودی ها این پیام را از ما دریافت کنند که این اقدامات خودسرانه از طرف ایران بی جواب نخواهد ماند.

معاون سیاسی سپاه حمله سعودی ها به سفارت ایران در یمن را مشابه هدف قرار دادن هواپیمای سوخوی روسیه در خاک سوریه توسط ترکیه دانست و افزود: این اقدام سعودی ها قبل از آنکه اقدامی راهبردی باشد اقدامی نمادین برای نشان دادن به اصطلاح قدرت آنهاست.

سردار سنایی راد ادامه داد: در این ماجرا جمهوری اسلامی ایران باید هوشمندانه و قاطع برخورد کند و البته باید مراقب این نکته باشیم که مبادا در پازلی که بیگانگان برای راه اندازی جنگ های نیابتی در منطقه به راه انداخته اند قرار بگیریم.

معاون سیاسی سپاه با بیان اینکه نیروهای مسلح ایران آمادگی دارند در هر زمان ممکن و در چهارچوب تدابیر و دستورات فرمانده کل قوا و شورای عالی امنیت ملی، قدرت دفاعی خود را به منصه ظهور برسانند تاکید کرد: در شرایط ایجاد شده کنونی نباید با ادبیات تحریک آمیز و هیجانی کردن بیش از حد وقایع، آب به آسیاب دشمن بریزیم.

وی در پایان با بیان اینکه سرنوشت صدام در انتظار سران آل سعود خواهد بود این ضرب المثل را عنوان کرد: مقابل گاو باید هوشیار بود چرا که گاو تنها شاخ دارد و از نعمت عقل بی بهره مانده است.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک