کد خبر: 13763
تعداد نظرات: يك نظر
تاریخ انتشار: ۲۱/ دی/ ۱۳۹۴ - ۶:۳۷

اگر کشاورزی رونق بگیرد هیچ فارغ التحصیل کشاورزی نه تنها در استان بلکه در کشور بیکار نمی ماند / کشاورزی خوزستان دارای چنان ظرفیتی است که می تواند بخش عمده ای از فارغ التحصیلان کشاورزی را ساماندهی کند

 

به گزارش خوزستان سرافراز/ رئیس نظام صنفی کشاورزی خوزستان در جمع پرشور و صمیمی مهندسین و کارشناسان کشاورزی و منابع طبیعی تاکید کرد: اگر کشاورزی رونق بگیرد هیچ فارغ التحصیل کشاورزی نه تنها در استان بلکه در کشور بیکار نمی ماند.

مسعود اسدی، مهندسین کشاورزی را مایه فخر و مباهات بخش کشاورزی دانست و افزود: کشاورزی خوزستان دارای چنان ظرفیتی است که می تواند بخش عمده ای از فارغ التحصیلان کشاورزی را ساماندهی کند.

وی گفت: در حالی که مهندسین کشاورزی در اقصی نقاط ایران با مشکل بیکاری روبرو هستند، کارمندان جهاد کشاورزی نیز از لحاظ حقوق و مزایا دارای وضعیت مناسبی نیستند.

وی با اشاره به وضعیت نابسامان کشاورزی در کشور گفت: کشاورزی در ایران هنوز معیشتی است و در بسیاری از نقاط ایران با پیشرفت و تکنولوژی همراه نبوده است. کشاورزی پیشرفته نیاز به سرمایه گذاری کلان دولت دارد و دولت باید از بودجه عمومی کشور برای پیشرفته شدن کشاورزی هزینه کند چون کشاورز عملا توان انجام این کارها را ندارد.

رییس نظام صنفی کشاورزی خوزستان افزود: در حالی که خوزستان قطب کشاورزی است اما در صنایع تبدیلی کشاورزی مشکل دارد. اگر صنایع تبدیلی، فرآوری و بسته بندی در کشاورزی استان رونق بگیرد در دو سال آینده امکان ایجاد ۱۳۰ هزار فرصت شغلی مستقیم وجود دارد و این کار عملی است.

مسعود اسدی گفت: آرزو می کنم روزی فرا رسد تا در هر مزرعه ای حداقل یک مهندس کشاورزی بتواند تجربه اش را به کشاورز منتقل کند اگر چه هم اکنون بسیاری از کشاورزان به سختی زندگی خود را می گذرانند و بسیاری از همین کشاورزان بدلیل وضع نامناسب اقتصادی به مرکز شهر و ورودی های شهر مهاجرت کرده و بعضا از روی ناچاری دستفروشی می کنند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاظر استخدام دولتی برای مهندسین کشاورزی بسیار سخت است گفت: اگر بر اساس کشاورزی مدرن و پیشرفته حرکت کرده و تولید را چند برابر کنیم و در صادرات، بازرگانی، حمل و نقل و صنایع تبدیلی بخش کشاورزی فعال شویم قطعا می توان در تمام رشته های کشاورزی، گام های بلندی برای ورود فارغ التحصیلان کشاورزی به بخش خصوصی و اشتغالزایی برای آنان پرداخت.

وی در بخشی دیگر با اشاره به معضلات زیست محیطی در خوزستان به معظل گرد و غبار اشاره کرد و گفت: محیط زیست با کشاورزی و آب رابطه مستقیم دارد. کنترل گرد و غبار راه حل دارد و آن هم آب و ایجاد کمربند فضای سبز است. اگر آبها را حفظ کنیم و کمربند فضای سبز را ایجاد کنیم، محیط زیست هم نجات پیدا می کند. در این خصوص کافی است تا اندکی از بودجه درآمدهای نفت صرف محیط زیست خوزستان شود.

 

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
انتشار یافته: يك نظر
 • علی کرانی
  |
  |
  ۴:۰۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۹
  درود بر جناب اسدی که متاسفانه نتوانست در انتخابات حضور داشته باشد ایشان دارای دیدگاه و نظرات کارشناسانه خوبی میباشد که بابد در آینده به نمایندگان محترم استان خوزستان مشاوره بدهد .
 • نظرات بینندگان
  نام:
  ایمیل:
  * نظر:
  نظر سنجی

  آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

  Loading ... Loading ...
  تازه ترین اخبار
  آ نتورک