کد خبر: 13809
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۲/ دی/ ۱۳۹۴ - ۴:۲۱

به طور یقین مسئله اقتصادی، مهم‌ترین دلیل حضور مردان و زنان دستفروش در مترو است که در زندگی روزمره بامشکلات عدیده‌ای مالی مواجه‌اند.

خوزستان سرافراز:دستفروشی در متروی تهران به یکی از مشکلات اصلی پایتخت تبدیل شده و روی آوردن روز افزون به این شغل کاذب معضلی است با لایه های پنهان که باید به دقت مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد چراکه بارها طرح‌هایی برای ساماندهی این موضوع ارائه شده است اما همچنان تعداد روز افزون این دستفروشان در واگن های مترو بیشتر به چشم میخورد که موجب آزردگی بسیاری از شهروندان تهرانی شده است.

به طور یقین مسئله اقتصادی، مهم‌ترین دلیل حضور مردان و زنان دستفروش در مترو است که در زندگی روزمره بامشکلات عدیده‌ای مالی مواجه‌اند. دستفروشی در مترو از زمره مشاغل کاذبی است که مردان و زنان در هنگام بحران هایی از قبیل فوت شوهر و همسر ، جدایی از همسر و یا آسیب های ناشی از مسائل اقتصادی ، بیکاری و … به دلیل برخوردار نبودن از سواد و مهارت های لازم نمی توانند در بازار کار مشارکت داشته باشند و دست آخر به مشاغل کاذب تن می دهند.

اما نکته قابل تاملی که وجود دارد این است که برخی سود‌‌‌‌جویان نیز با راه اند‌‌‌‌اختن شبکه‌های د‌‌‌‌ستفروشی د‌‌‌‌ر مترو و با توجه به د‌‌‌‌رآمد‌‌‌‌های زیاد‌‌‌‌، افراد‌‌‌‌ی را استخد‌‌‌‌ام کرد‌‌‌‌ه تا د‌‌‌‌ستفروشی کنند‌‌‌ و یا باندهای توزیع مواد مخدر تشکیل دهند.

طی چند ماه گذشته حجت‌الاسلام امرودی معاون اجتماعی شهرداری تهران در جلسه شورای اجتماعی کشور با بیان اینکه ناجا گفته است؛ کسی حق ندارد با متکدیان و دستفروشان در مترو برخورد کند، گفت: در حال حاضر برای ۱۵ نفر از کارکنان مترو به دلیل برخورد با دستفروشان قرار صادر شده‌ است.

وی افزود: پیشنهاد می‌شود که در این جلسه مصوب شود که هرگونه خرید و فروش و عرضه محصول بدون مجوز در مترو، تصرف محسوب شده و برخورد قضایی و انتظامی با آن صورت گیرد.

معاون اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه در حال حاضر ۱۷۰۰ دستفروش در متروی تهران وجود دارد، از فروش مواد مخدر در حاشیه این دستفروشی‌ها و کشف ۱۰ کیلوگرم مواد مخدر از یکی از دستفروشان در مترو خبر داد.

خبرنگار الف، مصاحبه ای با حجت الاسلام امرودی انجام داده بود که وی به دلایلی نامشخص مانع از انتشار این گفتگو شد.

همچنین اخیرا سردار محمدرضا علیپور، فرمانده یگان حافظت شهرداری تهران از اجرای طرح ممنوعیت تردد دست فروشان در مترو خبر داد و گفت: اقدامات اولیه در راستای اجرای این طرح، طی چند هفته گذشته آغاز و از نیمه دوم آذر ماه عملیاتی شد؛ به گونه‌ای که هیچ دست فروشی اجازه فعالیت در متروی تهران را ندارد.

وی با اشاره به فعالیت روزانه بالغ بر ۴۰۰۰ دست فروش در متروی تهران، افزود: مترو محل خرید و فروش و فعالیت دستفروشان نیست، ایستگاه‌های مترو دارای غرفه های غذایی، پوشاک و خدمات مطلوبی است.

فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران با اشاره به تردد روزانه بیش از ۳ میلیون مسافر از طریق مترو، بیان کرد: ممانعت از فعالیت دست فروشان در مترو در راستای ایجاد امنیت و آسایش برای مسافران مترو صورت می گیرد.برخورد با دست فروشان مترو سلبی نیست، بلکه ایجابی و این طرح در راستای ارتقای انضباط شهری اجرا می‌شود.

از سوی دیگر چند ماه گذشته هادی زند، قائم مقام معاونت فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره برداری مترو تهران با تأکید بر کنترل رشد قارچ گونه معضل دستفروشی در مترو هشدار داده و طی اظهار نظری گفته بود که در فضایی مانند مترو با روزانه بیش از دو و نیم میلیون سفر به عنوان بزرگترین سازه اجتماعی شهر تهران که جمعیت قابل ملاحظه‌ای هم در آن رفت و آمد دارد برخی به دنبال کسب منافع شخصی و دستفروشی بوده و معضلی به این نام را در مترو ایجاد کرده اند.اقداماتی در مواجهه با این امر صورت گرفته بود ولی با توجه به مشکلاتی که این افراد ایجاد می‌کنند ضرورت دارد معضل حضور دستفروشان بطور کامل حل شود.

غربالگری و شناسایی دستفروشان مترو باید هرچه سریع تر انجام شود

مجتبی شاکری، عضو شورای اسلامی تهران،در مورد ساماندهی دستفروشان مترو تهران اظهار داشت: بخش ساماندهی دستفروشان مترو تهران ابعاد مختلف دارد، دستفروشی شغلی پردرآمد محسوب میشود که برخی برای امرار معاش و کمک به زندگی به این کار روی آورده اند، اما برخی از طریق دستفروشی اقدام به توزیع مواد مخدر میکنند که این موضوع باید هرچه سریع تر پیگیری شود. از سوی دیگر متاسفانه وضعیت پوشش و حجاب دستفروش‌های خانم نامناسب بوده که همین موضوع منجر به اشاعه فحشاء می‌شود. در حال حاضر در شورای شهر تهران در حال ساماندهی به این موضوع است.

وی تصریح کرد: شورای شهر تهران به مجموعه شهرداری، دستگاه قضایی و انتظامی دستور داده تا لایحه ای را در این خصوص ارائه کنند تا در این مورد تکلیف و تعیین جدی صورت گیرد. ما اعتقاد داریم غربالگری و شناسایی دستفروشان مترو باید هرچه سریع تر انجام شود.

این عضو شورای شهر تهران افزود: بنده بارها در این خصوص به شورای شهر تذکر دادم و همچنان قرار است ساماندهی در این خصوص انجام شود تا زمانیکه شهرداری لایحه ای را در این خصوص به شورای شهر ارائه نکند، نیروی انتظامی وظیفه قانونی ندارد تا این دستفروشان را بازداشت کند.

شاکری خاطرنشان کرد: موضوع دستفروشان متروی تهران، منجر به نارضایتی بسیار از مردم شده است چراکه همانطور که گفتیم متاسفانه اصل کار برخی از این دستفروشان توزیع مواد مخدر ماست که باید حتما رسیدگی و پیگیری شود.

 

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک