کد خبر: 13870
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۴/ دی/ ۱۳۹۴ - ۳:۲۲

این روزها نگرانی‌هایی از شیوع استفاده از داروی ترامادول در بین فوتبالیست‌ها ایجاد شده که آماری غیررسمی نیز بعضاً از طریق رسانه‌ها اعلام شده است.

 

خوزستان سرافراز:این روزها نگرانی‌هایی از شیوع استفاده از داروی ترامادول در بین فوتبالیست‌ها ایجاد شده که آماری غیررسمی نیز بعضاً از طریق رسانه‌ها اعلام شده است.

به گزارش فوتبال آنلاین و بنا بر نوشته زهره هراتیان رییس مرکز پزشکی سازمان لیگ، اعضای خانواده فوتبال باید به این نکات توجه داشته باشند:

۱- مصرف ترامادول به دلیل ایجاد اثرات وابستگی و ایجاد اعتیاد مگر در موارد نادر و به تجویز پزشک متخصص پزشکی ورزشی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. علت لزوم مشاوره با متخصصین پزشکی ورزشی به دلیل آشنایی کامل آنان به لیست داروهای ممنوعه است
مواد ممنوعه و موضوع دوپینگ در سیلابس آموزشی سایر پزشکان عمومی و تخصصی و فوق تخصصی در دانشگاهها قرار نگرفته است لذا توصیه می‌شود حتماً با متخصصی پزشکی ورزشی مشاوره شود

۲- ترامادول مانند کافئین در لیست داروهای نظارتی قرار گرفته است. یعنی تا امروز هنوز در لیست داروهای ممنوعه و دوپینگ نیست ولی با توجه به خطرات این دارو برای سلامتی و احتمال شیوع مصرف آن هر لحظه ممکن است در لیست قرار گیرد.

۳- گاهی برخی مسئولین و رسانه‌ها متادون و ترامادول را در یک کفه قرار می‌دهند، از دید معضل اجتماعی و اثرات زیان بار و اعتیاد این فرض درست است ولی متادون داروی مخدری است که هم اکنون در لیست داروهای ممنوعه در حین رقابتها قرار دارد و دوپینگ است.

۴- توصیه می‌شود در کنار هر تیم پزشک دوره دیده‌ای حضور داشته باشد، و فرهنگ ارتباط مناسب کادر پزشکی با بازیکنان توسط مربی تقویت و آموزش داده شود

*مربیان نیز همواره باید با قوانین مصادیق تخلف دوپینگ آشنا باشند.

*هرگونه توصیه مربیان به استفاده از داروهای ممنوعه برای ایشان محرومیت و مجازات به دنبال خواهد داشت.

۵- یکی از مهمترین راه‌های پیشگیری از شیوع استفاده از ترامادول برگزاری دوره‌های آموزشی چهره به چهره با بازیکنان است که باید از سوی باشگاه‌ها این مهم پیگیری شود.

۶- در صورت عدم دسترسی بازیکنان و باشگاه‌ها به پزشکان آگاه و متخصص در این زمینه مرکز پزشکی منتخب فیفا (ایفمارک) هر روز از ساعت ۲-۴ پاسخگوی سؤالات در این زمینه خواهد بود.

 

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک