کد خبر: 13919
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۶/ دی/ ۱۳۹۴ - ۱:۵۰

وزیر خارجه کشورمان گفت: معتقدیم برجام انجام می شود و پیش می‌رود و از فرصت‌های اقتصادی و دیپلماسی آن استفاده خواهد شد.

 

خوزستان سرافراز: محمد جواد ظریف صبح روز شنبه در بدو ورود به وین در پاسخ به این پرسش که برداشته شدن تحریم‌ها چقدر بعد از روز اجرا تضمین شده است گفت: کسانی هستند که همیشه صلح را تهدید موجودیت‌شان می دانند و اینها همیشه مخالف بوده و به این مخالفتشان ادامه خواهند داد

وزیر خارجه کشورمان گفت: امروز روز خوبی برای مردم ایران است و تحریم‌ها امروز لغو خواهد شد.

وی افزود: همچنین امروز روز خوبی برای منطقه است. منطقه ما از سایه یک درگیری بی مورد که می توانست نگرانی ایجاد کند با برجام رها شده و می تواند بدون غبارهای خطرناک که به دلیل تبلیغات منفی علیه برنامه هسته ای شکل گرفته حرکت صلح طلبانه ایجاد کند.

وزیر خارجه گفت: امروز یک روز خوب برای دنیاست چراکه ثابت شده مشکلات مهم را می توانیم از طریق دیپلماسی حل کنیم نه تهدید و فشار و قطعا از این جهت امروز روز مهمی است.

وزیر امور خارجه گفت: امروز علاوه بر اعلام اجرای برجام گفت و گو هایی هم با آمانو ،کری و موگرینی خواهم داشت.

وزیر امور خارجه گفت: امروز با ارائه گزارش مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی برجام اجرایی خواهد شد و پس از آن یک بیانیه مشترکی برای اعلام شروع برجام منتشر می شود. گزارش مدیر کل برجام را اجرایی خواهد کرد اما برای اعلام اهمیت این واقعه بیانیه ای هم خوانده خواهد شد.

وی درباره برنامه های امروز خود گفت: دیدار با مدیر کل آژانس را دارم اعلام اجرای برجام و دیدار های دو جانبه با خانم موگرینی و احتمالا با سایر وزرای خارجه از جمله آقای کری دیدار خواهیم داشت.

ظریف گفت: این ملاقاتها برای اطمینان از اجرای صحیح برجام است مخصوصا با توجه به اقدامات وسیعی که آمریکا‌یی‌ها اعلام کردند انجام داده اند.

وی در پاسخ به این که بعد از اجرای برجام جمهوری اسلامی ایران چه اهداف و اقداماتی را در منطقه دنبال می‌کند گفت: بعد از اجرای برجام زمینه خوبی ایجاد می شود برای همکاری گسترده تر در منطقه برای خطر عمده ای که منطقه ما را تهدید می‌کند و آن هم خطر تروریست و افراط گرایی است. ما این آمادگی را داریم و امیدواریم که سایر همسایگان ما در منطقه و جامعه بین الملل برای مبارزه با این معضل همکاری را داشته باشند .

وزیر خارجه در پاسخ به این پرسش که فکر می‌کنید برجام تا پایان زمان خود با موفقیت اجرا شود؟ گقت: تاکید داریم منفعت همه در این است برجام کاملا اجرایی شود و همه به آن متعهد باشند البته روش ما بر احراز و رصد کردن نحوه پایبندی سایر کشورها است اما عقل حکم می کند کشورهایی که مدت زیادی را صرف این سند کردند با اقدامات نسنجیده باعث نشوند نتیجه مذاکرات به هدر رود.


رئیس‌جمهور آمریکا در آستانه اعلام اجرای برجام، مجوز فروش هواپیما به ایران را صادر کرد

به نوشته روزنامه یو اس ای تودی، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گامی دیگر در راستای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام) و لغو تحریم‌های ایران برداشت و اجازه صادرات هواپیمای مسافربری به ایران را صادر کرد.

بر اساس این گزارش، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است امروز ( شنبه ) گزارش خود از راستی آزمایی تکمیل تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران طبق برجام را ارائه دهد. ایران و گروه ۱+۵ به علاوه اتحادیه اروپا سپس بیانیه اجرای رسمی این توافق را ارائه خواهند داد.

بن رو دز معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه گفت که لغو تحریم‌های ایران پس از تایید اجرای تعهدات ایران توسط آژانس انجام خواهد شد.

وی همچنین دربار‌ه‌ عادی سازی روابط تهران و واشنگتن پس از اجرای برجام گفت که آمریکا به دنبال برقراری روابط دیپلماتیک با ایران نیست، بلکه ممنوعیت تجارت آمریکا با ایران به قوت خود باقی خواهند ماند. بنابراین اغلب تجارتی که پس از اجرای برجام به ایران سرازیر می‌شود، بین‌المللی خواهد بود.

بر اساس این گزارش، این اظهار نظر مقام آمریکایی در حالی مطرح شده است که ایرانی‌ها به ویژه مقامات وزارت امور خارجه بارها تاکید کرده‌اند، مذاکرات با آمریکا تنها درباره‌ موضوع هسته‌ای بوده است.

جهش بورس در آستانه اجرای برجام

شاخص بورس اوراق بهادار در آغاز معاملات امروز (شنبه ۲۶ دی)، ۱۱۰۰ واحد در یک ساعت اول معاملات افزایش یافت.

در آستانه وعده اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌ها، شاخص بورس امروز در یک ساعت اول معاملات به ۶۴ هزار و ۶۱۴ واحد رسید.

امروز تا ساعت ۹:۴۵ حدود ۳۹۴ میلیون سهم به ارزش ۷۴ میلیارد تومان خریداری شده است. ارزش کل بازار سهام نیز بیش از ۲۷۹ هزار میلیارد تومان است.

شاخص بورس در حال حاضر ( ساعت ۱۰:۲۰) به ۶۴۵۸۹ واحد رسیده است.

 

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک