کد خبر: 13987
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۷/ دی/ ۱۳۹۴ - ۵:۵۹

پایان بخش نشست خبری امروز رئیس جمهور، مسائل سیاست داخلی و انتخابات آتی مجلس بود که روحانی گفت به عنوان رئیس جمهور از همه اختیاراتش در این زمینه استفاده می کند.

 

حجت الاسلام حسن روحانی در پاسخ به روزنامه اعتماد که به اخبار انتخاباتی اخیر و رد صلاحیت چهره های پرسابقه اشاره داشت و از او می پرسید برای احقاق حقوق این افراد چه خواهید کرد؟، ابتدا به شوخی گفت: همین مدل برجام را باید در داخل اجرا کنیم! او سپس ادامه داد: اخباری که به من رسیده هم خیلی خوشحال کننده نبود. در مرحله ثبت نام استقبال بسیار خوبی از سوی مردم شد. در هیات های اجرایی هم بررسی صلاحیت ها امیدوار کننده بود. در هیات های اجرایی بسیاری از افراد احراز صلاحیت نشدند. امیدواریم شورای نگهبان به این موضوع به خوبی رسیدگی کرده و با دخالت در این موارد، صلاحیت افراد را احراز کند.

وی با بیان اینکه «به عنوان رئیس جمهور از همه اختیاراتم در این زمینه استفاده می کنم»، خاطرنشان کرد: شورای نگهبان که پاسدار قانون اساسی است با بنده که رئیس جمهور هستم در این پاسداری و نگهبانی از قانون اساسی، وظیفه مشترک دارد. امیدوارم شورای نگهبان با رسالت سنگینی که بر دوش دارد، این مساله را حل و فصل کند تا به گفته رهبری، انتخابات پرشوری داشته باشیم. امیدوارم شورای نگهبان این دغدغه قاطع را حل کند و نگذارد دلواپسی به وجود بیاید.

رییس جمهور همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایتالیایی حاضر در نشست خبری امروزش که به روابط ایران و اروپا اشاره داشت، از توسعه این روابط سخن گفت و افزود: ما در پی توسعه رابطه با کشورهای دوست منطقه نیز هستیم. سابقه روابط اقتصادی ایران و ایتالیا هم سابقه سنتی و خوبی است. در شرایط پساتحریم هم انشالله بهتر خواهد شد.

او از سفر دو روزه هفته آتی خود به رم و مذاکرات دوجانبه اقتصادی در حاشیه آن یاد کرد و گفت: به واتیکان هم سفری خواهم داشت.

روحانی در پاسخ به سوال شبکه خبر سیما درباره تاثیر برجام بر بازار بورس و اقتصاد کشور نیز گفت: آثار پسا برجام را بر بازار مالی کشور خواهیم دید. دولت در بورس نقشی ندارد. «بورس» گوش شنوایی دارد و شرایط اقتصادی کشور و منطقه را می بیند. از همین روست که در این روزها شاهد شرایط بهتر بورس هستیم. با حل و فصل مسائل بانکی و اعتباری، شاهد تحرکات اقتصادی بهتر و بیشتر نیز خواهیم بود. البته همه مشکلا حل و فصل نمی شود اما آغازی برای رفع مشکلات خواهد بود.

او در پاسخ به سوال دیگری که علت سفر آمانو به ایران را جویا می شد نیز گفت: با آقای آمانو از این به بعد کار داریم. ما عضو ان پی تی هستیم و همواره با آژانس همکاری داشته ایم و خواهیم داشت. از امروز بار دیگر داوطلبانه پروتکل الحاقی را اجرا خواهیم کرد.

به گفته وی، فردو از این پس تبدیل به یک مرکز تحقیقاتی خواهد شد. از این پس ایران به تولید، صادرات و واردات دستاوردهای هسته ای خواهد پرداخت. موقعیتی که از ابتدای انقلاب بی سابقه بوده و به قول معروف «در بهار آزادی جای شهدای هسته ای خالی».

روحانی ابراز امیدواری کرد که زودتر از ۸ سال آینده با آژانس به توافق برسیم و آنها همه فعالیت های هسته ای اعلام شده و اعلام نشده ما را صلح آمیز بدانند. راکتور اراک هم در جریان رابطه ایران با آژانس مدرن سازی می شود و تحرکات تجاری و فناورانه بیشتری با آژانس خواهیم داشت.

رییس جمهور در پاسخ به این سوال که در فضای بعد از برجام از چه زمانی شاهد آغاز اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی خواهیم بود، اظهار داشت: همین الان هم سیاست های اقتصاد مقاومتی در حال اجراست. اینکه توسعه صادرات غیرنفتی ما در حال افزایش یا سرمایه گذاری های گسترده در فناوری و توسعه شرکت های دانش بنیان است و اینکه امسال اتکای ما به نفت در بودجه از همه سال های قبل کمتر است، از مصادیق اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

روحانی افزود: برجام و برداشتن تحریم ها به معنای حل همه مسائل نیست. قرار نیست همه آثار رفع تحریم ها به سرعت خود را نشان دهد. اما در برخی موارد بلافاصله آثار آن را خواهیم دید. مثلا در فروش نفت از همین امروز میزان فروش نفت ما بیشتر شده است. همینطور در مسائل بانکی محدودیت های ناروا داشتیم اما از همین امروز شاهد بودیم که هزار ال سی باز شده است.

رییس جمهور با بیان اینکه برجام و برداشتن تحریم شرط لازم برای توسعه اقتصادی کشور است، اما شرط کافی نیست؛ افزود: الان مانع برداشته شده است و نوبت کارافرینان و جوانان است که بتوانند رشد اقتصادی و اشتغال را دنبال کرده و با افزایش صادرات غیرنفتی بتوانیم فضا را برای رشد و توسعه اقتصادی فراهم کنند. ما نمی توانیم از طریق مسائل داخلی تقاضا را به اندازه کافی تحریک کنیم. بلکه باید با افزایش صادرات تقاضا را بیشتر تحریک کنیم. در مجموع در پساتحریم شرایط برای تحرک خوب اقتصادی فراهم است.

وی در پاسخ به این سوال که “اسرائیل از برجام ناراضی است؛ حل بحران سوریه و یمن با وجود جنگ افروزی های برخی کشورها و رژیم صهیونیستی چگونه ممکن خواهد بود؟” نیز گفت: اگر ما می شنیدیم که رژیم صهیونیستی از برداشتن تحریم های علیه ایران خوشحال است، تعجب می کردیم! دشمنان امنیت منطقه و دشمنان ایران از این موضوع ناراحت هستند. امروز روز خوشحالی برای دوستان ایران است و نه برای فتنه افکنان منطقه و دشمنان ارامش منطقه.

رییس جمهور ادامه داد: ایران به دنبال حل مشکلات سوریه و عراق و یمن و حمایت از آنها در برابر تروریست ها بوده است. هر کشوری که بخواهد با تروریست ها مبارزه کند و از ما کمک بخواهد، ما به انها کمک خواهیم کرد. در نهایت ملت عراق پیروز خواهد بود و انها که دنبال نابودی یمن هستند ناامید خواهند شد. امیدوارم با رایزنی ها مسائل سوریه هم به زودی در ماه های اینده حل شود.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک