کد خبر: 14141
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۳/ بهمن/ ۱۳۹۴ - ۳:۳۸

اجرای برجام میتواند در بلند مدت و کوتاه مدت اثرات زیر رابر اقتصاد ایران داشته باشد:

یادداشتی از مهدی قمردر خوزستان سرافراز:

اجرای برنامه ی جامع اقدام مشترک برجام سرانجام پس از ۲ سال مذاکرات فشرده بین ایران وگروه ۱ ۵ و فرو پاشی ساختار تحریم های گذشته در این رابطه، مُهر تاییدی بود بر فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران ، همه می دانیم این اتفاق بزرگی بود که افتاد و جمهوری اسلامی ایران در مقابل ۶ قدرت جهانی،مقاومت کرد.در واقع اجرای برجام یک دستاورد تاریخی بود. ایران با اجرای تعهداتش که به تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی رسید، توانست از مزیت رفع تحریمها برخوردارشود.

قبل از اجرای برجام نقل و انتقالات ارزی میان ایران و کشورهای دیگر با سختی مواجه شده بود و بازرگانی و مسائل اقتصادی ما را نیز با مشکل روبرو کرده بود .بخشی از مشکلات اقتصادی ایران بخاطر تحریمها بود که منجر به رشد فرار مغزها بعد از سال ۸۸ شد. وزیر علوم و تحقیقات و تکنولوژی ایران تصریح کرد که “هرساله ۱۵۰ هزار متخصص ایران را ترک میکنند که هزینه اقتصادی سالیانه آن ۱۵۰ میلیارد دلار است”.بانک جهانی خسارت اقتصادی ایران از فرار مغزها از سال ۸۸ به بعد را سالیانه ۵۰ میلیارد دلار برآورد کرد یعنی ۳۰۰ میلیارد دلار ظرف شش سال فقط از بابت فرار مغزها به اقتصاد ایران خسارت وارد شده است. در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد شش قطعنامه علیه ایران صادر شد. یک مقام مطلع به رسانه های ایرانی گفت که هزینه قطعنامه های تحریم ۱۵۰ میلیون دلار در روز یعنی معادل ۵۴ میلیارد دلار در سال بوده است.

از زمانی که افقی برای حل و فصل این موضوعات ترسیم شد و بحث برجام مطرح گشت شاهد فضایی جدید در زمینه همکاری اقتصادی بودیم و می‌بینیم تا زمانی که برجام اجرایی شود کشورهای متعددی جهت فراهم کردن زمینه همکاری برای آینده به ایران سفر کردند و با اتاق بازرگانی نیز رایزنی‌هایی بسیاری در سطوح مختلف صورت گرفت.

اجرای برجام به ایران کمک میکند که وارد اقتصاد جهانی شود،بانکهای ایران ارتباطات جهانی خود را آغاز کنند،داراییهای بلوکه شدن ایران آزاد شود و دربهای فاینانس و سرمایه گذاری و بازرگانی جهانی بسوی ایران گشوده شود. بازگشایی سفارتهای انگلیس و کانادا در تهران و سفر هفته آتی ریئس جمهور به پاریس و رم نیز براعتبار سیاست خارجی دولت میانه روروحانی خواهد افزود.

پیش‌بینی می‌شود تاثیرات اقتصادی پس از ۳ تا ۶ ماه خود را نشان دهد و پول های بلوکه شده در این بازه زمانی آزاد گردد.به لحاظ سیاسی نیز ما شاهد گستردگی روابط خواهیم بود.

اجرای برجام میتواند در بلند مدت و کوتاه مدت اثرات زیر رابر اقتصاد ایران داشته باشد:

-ده‌ها میلیارد دلار سرمایه‌های بلوکه‌شده ایران آزاد خواهد شد.

-بانک مرکزی و بانک‌های بزرگ ایران بعد از سال‌ها از تحریم نجات‌ یافته و تبادلات بین‌المللی را آغاز خواهند کرد که از جمله نتایج آن احیای فعالیت‌های بخش خصوصی ایران و کاهش قابل توجه هزینه‌های پروژه‌ها و بازرگانی خارجی است.

-فروش نفت ایران از تحریم خارج خواهد شد و امکان ورود شرکت‌های مهم جهانی به پروژه‌های نفت و گاز و پتروشیمی ایران فراهم خواهد شد.

-برای اولین بار بعد از انقلاب شرکت‌های هواپیمایی ایرباس و بویینگ قادر به فروش هواپیمای دست اول به ایران خواهند شد.
درب‌های اعتبارات جهانی به سمت ایران باز خواهد شد.

– امکان سرمایه‌گذاری خارجی فراهم خواهد شد.

-سطح روابط سیاسی ایران با کشورهای مطرح جهان که با امضای برجام ارتقاء یافته، امکان رشد وسیع‌تر خواهد یافت.

-با امضای برجام، قدرت‌های جهانی با ایران به عنوان قدرت منطقه وارد گفت‌وگو برای حل بحران سوریه شدند که برای تقویت چنین روندی ظرفیت بالایی به وجود خواهد آمد‎.

-تهدید جنگ به خاطر بحران هسته‌ای کاملا منتفی شد.

-توجه جهان به قدرت دیپلماسی برای حل بحران‌های خاورمیانه جلب‌ شده و بسیاری از ظرفیت‌های مثبت دیگر..

از بعد رضایت مردم هم اشاره ای دارم به نظرسنجی ایرنا که بر اساس آن ۷۹ درصد شهروندان تهرانی از شنیدن خبر اجرایی شدن برجام و رفع تحریم ها خوشحال شدند و ۷۵٫۵ درصد آنان اعلام کردند که با اجرایی شدن برجام و رفع تحریم ها نگاهشان به وضعیت آینده ایران امیدوارانه است.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک