کد خبر: 14209
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۶/ بهمن/ ۱۳۹۴ - ۰:۱۰

شهردار اهواز از ادامه پیگیری ها برای خلع ید پیمانکار چینی طرح قطارشهری اهواز خبر داد.

 

 خوزستان سرافراز:شهردار اهواز از ادامه پیگیری ها برای خلع ید پیمانکار چینی طرح قطارشهری اهواز خبر داد.

 سیدخلف موسوی دوشنبه در یکصد و بیست و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اهواز، با اشاره به برخی قراردادهای مشکل ساز شهرداری گفت:قرارداد قطارشهری اهواز در سال های گذشته در شورای اسلامی شهر اهواز تصویب شده که اکنون درگیر آن هستیم و هنوز نتوانسته ایم پیمانکار را خلع ید کنیم.

وی با اشاره به برگزاری نشست های فراوان با استاندار خوزستان، معاون وزیرکشور و معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در این زمینه، اظهار کرد: برای فسخ این قرارداد مشاور حقوقی به کار گرفته شده و موضوع نیز در حال بررسی است.

موسوی تصریح کرد:این قرارداد ۷۰۰ صفحه ای با شرکت چینی کیسون است و بر اساس آن طراحی، اجرا و فاینانس (سرمایه گذاری خارجی) برعهده چینی ها و اتاق داوری در فرانسه است، البته تاکنون از فاینانس خبری نبوده و اعتبارات را دولت تامین کرده است.

وی همچنین از لغو قرارداد با پیمانکار پسماند شهرداری اهواز خبر داد و گفت:بیشترین نشست هایی که با رئیس دادگستری و اداره کل بازرسی خوزستان برگزار شده در رابطه با این موضوع بوده است.

پیمانکار متروی اهواز شرکت چینی کیسون است که سال ۱۳۸۵ کار را تحویل گرفت و قرار بود آن را پنجساله به اتمام برساند اما این طرح اکنون تنها ۲۷ درصد پیشرفت دارد.

بر اساس آخرین وعده مسئولان، مرحله نخست متروی اهواز قرار بود آبان ماه امسال به بهره برداری برسد. پیش از آن وعده افتتاح مرحله اول در فروردین ۱۳۹۳ داده شده بود.

اختلاف پیمانکار قطارشهری اهواز با کارفرمای طرح (سازمان قطارشهری و استانداری) از پارسال تاکنون ادامه دارد و این اختلاف بر نحوه هزینه کرد اعتبار و تعداد کارگران و پیشرفت طرح است به طوری که مسئولان استانی، از شهریور امسال پیمانکار را تهدید به خلع ید کرده اند.

علاوه بر مشکلات همیشگی با کارگران، پیمانکار اخیرا ۳۰۰ کارگر را نیز به صورت غیرقانونی اخراج کرده است.

***حضور پیمانکاران بخش خدمات شهری در صحن شورا

در این جلسه همچنین حدود ۳۰ نفر از پیمانکاران بخش خدمات شهری و فضای سبز شهرداری نیز با حضور در صحن علنی شورای شهر، پرداخت مطالبات معوق خود را خواستار شدند.

نوشهری یکی از پیمانکاران خدمات شهری شهرداری اهواز در این جلسه گفت:به دلیل تاخیر چند ماهه در پرداخت مطالبات، حقوق ۱۱ ماه کارگران را از جیب پرداخت کرده ایم و به همین دلیل فشار زیادی را متحمل می شویم که با نزدیک شدن به پایان سال و انتظار کارگران برای دریافت عیدی و سنوات این فشار دوچندان شده و پاسخی برای کارگران نداریم.

وی افزود:پیمانکاران حدود سه هزار تا چهار هزار از نیروهای شهرداری را تامین می کنند.

طاهری یکی دیگر از پیمانکاران فضای سبز شهرداری نیز، پرداخت تعدیل به پیمانکاران فضای سبز همانند پیمانکاران خدمات را خواستار شد و گفت:باید به کارگران حق اولاد و حق مشاغل سخت و زیان آور پرداخت شود که شهرداری در قبال این پرداختی ها چیزی به ما نمی دهد.

حجت مظفری عضو شورای اسلامی شهر اهواز نیز در این جلسه با انتقاد از پرداخت نشدن مطالبات پیمانکاران گفت: بر اساس قرارداد شهرداری، پرداخت فقط دو ماه حقوق کارگران بر عهده پیمانکار است.

وی اظهار کرد:اگر شهرداری حق پیمانکاران را ندهد، آنها را به سمت تخلف و کاهش کیفیت کار سوق می دهد.
مظفری تصریح کرد:اعضای شورا که از حق پیمانکاران دفاع می کنند به ارتباط با آنها و سهم داشتن در قراردادها متهم می شوند، که ما می خواهیم دستگاه های نظارتی در این زمینه بررسی کنند و ببینند واقعا چه کسانی با پیمانکاران ارتباط دارند.

شهردار اهواز همچنین در پاسخ به مطالبات پیمانکاران گفت: نگذارید تجربه پیمانکاران بومی برای شهرداری تلخ شود.

موسوی افزود:این یک تهدید نیست اما هر کدام از پیمانکاران که نمی تواند با ما کار کند و از قرارداد با شهرداری متضرر شده می تواند به کار خود پایان دهد و ما بر اساس ماده ۴۸ (شرایط عمومی پیمان که شامل خاتمه پیمان است) به این مساله رسیدگی می کنیم.

وی اظهار کرد:در این دوره سعی کردیم از پیمانکاران بومی استفاده کرده و آنها را تقویت کنیم و بیشترین پرداختی های شهرداری به پیمانکاران خدمات و فضای سبز بوده است و اگر حقی باشد آن را می دهیم.

شهردار اهواز با بیان اینکه مطالبه پیمانکاران نباید خارج از عرف و قانون باشد، تاکید کرد:ایرادات زیادی به کار پیمانکاران وارد است و بسیاری از شاخص ها از سوی آنان رعایت نمی شود.

وی همچنین درباره نیروهای مازاد و تحمیلی به پیمانکاران گفت:پیمانکاران حقوق این نیروها را از آنهایی که سفارش استخدام داده اند طلب کنند، نه از شهرداری.

موسوی اضافه کرد: پرداخت تعدیل به پیمانکاران بر اساس نرخ تورم است اما بانک مرکزی در پایان هر سال نرخ تورم را اعلام می کند، به همین دلیل با اداره کل بازرسی برای تعیین تکلیف مکاتبه کردیم که هنوز پاسخی دریافت نشده است.

*** آغاز بازسازی گنبد حرم امام علی (ع)

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان نیز در این جلسه با دعوت از شهروندان برای مشارکت گفت:۲۰ میلیارد ریال برای مرمت گنبد حرم امام علی (ع) مورد نیاز است.

حجت الاسلام سید محمود موسوی با اشاره به واگذاری مرمت دو گنبد از حرم های متبرکه به استان های کشور افزود:طرح مرمت گنبد حرم امام علی (ع) مهر امسال به خوزستان و مرمت حرم گنبد امام حسین (ع) به استان کرمان واگذار شد.

وی اضافه کرد:مرمت گنبد حرم امام علی (ع) آغاز شده و اکنون ۱۰۰ نفر متبرع (داوطلب) در حال کار هستند و باید ظرف ۱۸ ماه تحویل داده شود.

موسوی با اشاره به اینکه این طرح نیاز به مشارکت مردم دارد گفت:برای این گنبد تاکنون ۱۰۰ کیلوگرم طلا از حرم امام علی (ع) گرفتیم و نیاز است ۱۰۰ کیلوگرم طلا تامین کنیم.

وی افزود:برای اینکه افراد بیشتری قادر به مشارکت باشند خشت هایی از طلا به ارزش پنج میلیون ریال تعریف شده که از دو روز پیش تا کنون مردم ۱۱۰ خشت به این طرح اهدا کرده اند و یک هزار خشت دیگر مانده است که همکاری مردم را می طلبد.

موسوی همچنین با اشاره به ساخت و نصب درهای شش حرم عسکریین گفت:حرم حضرت زینب (س) ۱۰۰ درصد بازسای و مرمت شده و مرحله بعدی توسعه و مسقف کردن حرم است.

با توافق اعضای شورای اسلامی شهر قرار شد هر کدام از اعضا دو خشت طلا به این طرح اهدا کنند.

*موافقت با حراست؛ مخالفت با معلولان

بر اساس این گزارش، یکصد و بیست و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اهواز با ۱۶ نفر آغاز شد که مریم ابریشم کار، حجت مظفری و هدایت ممبینی در ادامه جلسه حاضر شدند و سیدمهدی آلبوشوکه و هوشنگ شیرمردی غایبان این جلسه بودند.
عاشور سواری پور، جمشید سلحشور و هدایت ممبینی ناطقان پیش از دستور کار بودند که ممبینی وقت خود را به حجت الاسلام کاظم سواری و جانعلی خورشیدی داد.

در این نشست همچنین لایحه مناقصه تامین ۳۰۸ نفر نیروی انسانی بخش حراست به مبلغ ۳۰۰ میلیارد ریال به تصویب رسید.
همچنین شورای شهر با تصویب اصلاح عوارض بیلبوردهای عمقی سطح شهر موافقت کرد. بر اساس این مصوبه ضریب عوارض بیلبوردهای تبلیغاتی که در اماکنی خارج از معابر شهری قرار دارد (در محوطه دستگاه های اجرایی و یا سازمان ها) ۵۰ درصد افزایش می یابد.

نامه درخواست اردشیر شمس سرمایه گذار ساخت تالارهای عروسی اهواز نیز در این جلسه تصویب شد. این سرمایه گذار طبق مصوبه می تواند به ساخت مجموعه ای شامل ۱۶ تالار در جاده اهواز اندیمشک، جنب پارک آبی ادامه دهد. این طرح ظاهرا هفت سال پیش به دستور شفاهی شمسایی شهردار وقت و برای خروج تالارهای عروسی از شهر، آغاز شده و با مخالفت شهرداران بعدی متوقف شده بود.
طرح مجدد لایحه تمدید مجوز واحدهای تجاری پارکینگ طبقاتی طالقانی و مساعدت ۲۰ میلیون ریالی به مسجد ابوالفضل (ع) شهرک برق نیز از دیگر مصوبات این جلسه شورای اسلامی شهر اهواز بود.

شورای شهر همچنین نامه درخواست ابراهیم دوست بین مبنی بر مجوز فعالیت مرکز خدمات رسانی به معلولان را تصویب نکرد.

رای ندادن اعضای شورا به این درخواست با واکنش مریم ابریشم کار عضو شورا روبه رو شد. وی با انتقاد از عملکرد شورای شهر اهواز گفت: دو سال از عمر شورا می گذرد اما هیچ کاری برای معلولان انجام نداده است و از پیاده رو یا امکانات ویژه برای این قشر خبری نیست.

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:ایرنا

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک