کد خبر: 14690
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۱/ بهمن/ ۱۳۹۴ - ۹:۵۰

تنها افراد خاص و نورچشمی به واسطه ارتباط‌ های خود توانسته‌‌اند وام‌هایی با بهره‌های بسیار کم دریافت کنند و یا دستگاه‌های نظارتی منطقه به نوعی تطمیع شده‌اند تا کاری به کار کسی نداشته باشند.

خوزستان سرافراز/ رئیس کمیته تفحص از مناطق آزاد از ارائه گزارش تحقیق و تفحص از مناطق آزاد به کمیسیون اقتصاد گفت:  منطقه آزاد اروند حتی یک ریال از سرمایه ای را که در اختیار داشته است به صورت وام به صنایع اختصاص نداد تا آنها را از ورشکستگی نجات دهد. وام‌های یک میلیارد ریالی به افراد نورچشمی و افرادی که هیچ سنخیتی با مناطق آزاد نداشته‌اند، پرداخت شده است.
کاهش تعداد کارگاه‌های فعال در منطقه آزاد اروند طی ۱۰ سالبه گفته دهدشتی طبق تحقیقی که در سال ۸۵ تاکنون انجام شده ۲۱۴ کارگاه فعال در شهرهای آبادان و خرمشهر در سال ۸۵ وجود داشته که در سال ۹۴ تعداد کارگاه‌ها به ۹۶ رسیده و اکثر این کارگاه‌ها تعطیل شده‌اند.
حمایتی از صنایع مناطق آزاد نشده/ اعطای وام کم بهره به افراد خاص
وی با انتقاد از اینکه در مناطق آزاد هیچ گونه فعالیتی در راستای کمک به صنایع آن منطقه انجام نشده، افزود: تنها افراد خاص و نورچشمی به واسطه ارتباط‌ های خود توانسته‌‌اند وام‌هایی با بهره‌های بسیار کم دریافت کنند و یا دستگاه‌های نظارتی منطقه به نوعی تطمیع شده‌اند تا کاری به کار کسی نداشته باشند.
نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی همچنین به این نکته اشاره کرد که کارخانه فولادی که در منطقه آزاد اروند ایجاد شده مجوز محیط زیست ندارد و در کنار آلایندگی بسیار مصرف بالای آب هم دارد در حالی که مردم منطقه برای آب شرب مصرفی خود دچار مشکل هستند.
نوک پیکان انتقاد رئیس کمیته تحقیق و تفحص از منطقه آزاد اروند این بار کمک‌های مالی این منطقه آزاد اروند را نشانه گرفت و گفت: مشکلی با کمک‌های مالی به سازمان‌هایی همچون بهزیستی، کمیته امداد یا آموزش و پرورش را نداریم اما جالب اینجاست که این کمک‌ها در دوره ی انتخابات سال ۸۸ و ۹۴ افزایش چشم‌گیری داشته که جای تامل و بررسی دارد.
دهدشتی تصریح کرد: همان پول‌های کثیفی که آقایان ادعا می‌کنند وجود دارد باید پرسید که این پول‌ها اکنون نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد یا نه.
شورای عالی مناطق آزاد گزارش جامع ارائه کند
وی با انتقاد از اینکه شورای هماهنگی مناطق آزاد طی این ۳۰ سال تاکنون گزارش جامعی از وضعیت مناطق آزاد ارائه نکرده است،‌ خاطرنشان کرد: باید این شورا برنامه جامعی را ارائه دهد و سهم هر منطقه آزاد در تولید ناخالص داخلی را مشخص کند که ظرف ۵ سال باید چه کارهایی در منطقه انجام شود و به کجا برسیم.
نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با ایجاد هر منطقه ‌آزاد یکسری معافیت‌های مالیاتی ایجاد می‌شود که عملاً خزانه دولت را از آن منابع درآمدی محروم می‌کند که به تبع آن باید اقتصاد پایدار و توسعه در منطقه رخ دهد و باید پرسید، با این همه هزینه‌ای که تحمیل شده آیا تاکنون این اتفاق در هر منطقه آزاد رخ داده است یا خیر؟

وی تاکید کرد: دستگاه‌های نظارتی در مناطق آزاد تطمیع می‌شوند چراکه هیچ نظارت و شفافیتی در عملکرد مالی آنها وجود ندارد.

عضو کمیسیون اصل نود گفت: زمانی که منطقه‌ای به عنوان منطقه آزاد اعلام می‌شود عملاً دولت مرکزی به خاطر معافیت مالیاتی این مناطق از درآمدهایی بی‌بهره می شود و ۲۰ درصد از این درآمدها در اختیار سازمان مناطق آزاد قرار می گیرد. به عنوان مثال از شهرستان های آبادان و خرمشهر حدود هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی به خزانه دولت واریز می‌شد که به دلیل معافیت‌های مالیاتی ناشی از تبدیل این شهرستان ها به مناطق آزاد، این درآمدها حذف شد و حدود ۲۰۰ میلیارد تومان به منطقه آزاد اروند اختصاص یافت که به اختیارخود و بر اساس برنامه ریزی دقیق و تعیین اهداف کوتاه و بلند مدت هزینه کند اما سازمان مناطق آزاد این بودجه را بدون برنامه و با اعمال  سلیقه‌ و بدون نظارت هزینه کرده است.

رئیس کمیته تفحص از مناطق آزاد از ارائه گزارش تحقیق و تفحص از مناطق آزاد به کمیسیون اقتصاد خبر داد وگفت: مناطق آزاد حیاط خلوت و لقمه چربی برای دولت‌هاست که هیات مدیره‌های سفارشی رامنصوب کنند.
سید حسین دهدشتی  با اشاره به پایان بررسی تحقیق و تفحص از مناطق آزاد و ارائه آن به کمیسیون اقتصاد گفت: تحقیق و تفحص، ناکارآمدی مناطق آزاد را اثبات کرد.
نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تحقیق و تفحص ما حول محور منطقه آزاد اروند بود و مشکلاتی که مورد بررسی قرار گرفت مشمول مناطق آزاد در نقاط مختلف کشور است.

مناطق آزاد حیاط خلوت دولت ها است

وی مناطق آزاد را حیاط خلوت دولت ها خواند و گفت: مناطق آزاد همیشه حیاط خلوتی برای دولت‌ها بوده و هیچ‌وقت برنامه‌ریزی برای سرمایه گذاری و رشد این مناطق وجود نداشته و شفافیتی در عملکرد مالی آنها وجود ندارد؛ لذا در عمل مناطق آزاد به صورت سلیقه‌ای اداره می‌شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: این بررسی عملکرد مناطق آزاد از شش ماه پیش آغاز شد، اما مسئولان همکاری نمی کردند و طی سه ماه گذشته اطلاعات محدودی در اختیار ما قرار گرفت.

شیطنت مسئولان مناطق آزاد در ارائه اطلاعات به تیم تحقیق و تفحص

وی تصریح کرد: مسئولان مربوطه به شدت در ارائه اطلاعات شیطنت کردند و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار ما قرار نمی‌دادند که چند علت داشت اولاً اینکه اشرافی بر اطلاعات نداشتند و ثانیاً مغایرت‌هایی در اطلاعات آنها وجود داشت.

دهدشتی گفت: آنچه برای ما محرز شد، این بود که منطقه آزاد اروند در چند سال گذشته اثر مثبتی در جذب سرمایه‌گذاری و اشتغال نداشته است.

عضو کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: تعداد شهرک‌های صنعتی و کارگاه‌ها و کارخانه‌های فعال پیش از تشکیل سازمان مناطق آزاد بیش از امروز بود و امروز به تدریج بسیاری از کارگاه‌ها غیرفعال شده‌اند که نشان می‌دهد این سازمان نقشی در حفظ و ادامه حیات آنها نداشته است.

دهدشتی با تاکید بر اینکه سازمان مناطق آزاد هیچ برنامه‌ای برای رشد و توسعه شهرستان های مستقر ندارد گفت:در طول این ۱۰ سال برنامه مشخصی برای مدیریت منطقه آزاد اروند وجود نداشته است بنابراین نمی‌توانیم نظارتی داشته باشیم چراکه نمی‌دانیم قرار بوده به کجا برسند و الان در چه وضعیتی هستند.

هیات مدیره های سفارشی، مدیران دیپلمه و نظارت ناپذیری علت نا کار آمدی مناطق آزاد

وی با انتقاد از عملکرد سلیقه ای سازمان مناطق آزاد گفت: هیات مدیره‌های این سازمان به صورت سفارشی منصوب می شوند که از سابقه، تخصص و تجربه مدیریتی خاصی برخوردار نیستند. بعضاً تحصیلات مدیران عامل و اعضای هیات مدیره این سازمان ها در سطح بسیار پایینی قرار دارد. دهدشتی گفت:حتی مدیرعامل دیپلمه نیز در منطقه آزاد داشته‌ایم در حالی که مدیران مناطق آزاد باید دارای تجربه، تحصیلات و نگاه کلان اقتصادی باشند. هم در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد مدیران دیپلمه داشتیم و هم در دوره فعلی چنین مدیرانی منصوب شده اند.

لقمه چرب مناطق آزاد برای دولت ها/هزینه سرسام آور پروژه ها در مناطق آزاد

 وی مناطق آزاد را لقمه چربی برای مدیران و دولت ها خواند گفت: سازمان مناطق آزاد به راحتی می‌تواند به صورت سلیقه‌ای عمل کند. واگذاری‌ها در این سازمان سلیقه‌ای است و قراردادها برای اجرای پروژه های طولانی به صورت طولانی مدت بسته می شود.

دهدشتی عدم وجود ثبات مدیریتی در مناطق آزاد را نتیجه انتصاب مدیران ضعیف دانست و گفت: سازمان مناطق آزاد اروند طی ۱۰ سال اخیر اجرای  ۵۰۰ تا ۶۰۰ پروژه را در دست گرفته است اما گزارش ها حکایت از آن دارد که اکثر پروژه‌ها در طولانی مدت اجرا می‌شدند و دو برابر ارزش‌شان هزینه برایشان انجام شده است که در نتیجه در سایه عدم وجود نظارت، هزینه پروژه‌ها به طور سرسام آوری افزایش یافته است.

 

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک