کد خبر: 14767
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۵/ بهمن/ ۱۳۹۴ - ۴:۰۸

رئیس جمهور خودش رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالاست و اگر از تخلفات عده ای خبر دارد وظیفه اش این است که برخورد کند و کلی گویی نکند.

به گزارش خوزستان سرافراز:سخنگوی قوه قضائیه در واکنش به اظهارات روحانی درباره دست داشتن یکی از دستگاه ها در قاچاق کالا تصریح کرد: رئیس جمهور خودش رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالاست و اگر از تخلفات عده ای خبر دارد وظیفه اش این است که برخورد کند و کلی گویی نکند.

 غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه در نود و دومین نشست خبری خود به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

محسنی اژه ای در ابتدای این نشست اظهارات قبلی خود درباره حمید بقائی، از مدیران دولت دهم را اصلاح کرد و گفت: من پیش از این گفته بودم که قرار بازداشت موقت ایشان هر دو ماه یک بار و حدود سه بار تمدید شده، اما با توضیحاتی که وکیل ایشان ارائه دادند و تحقیقاتی که کردم مشخص شد که بر اساس قانون، قرار بازداشت، شش بار و هر یک ماه یک بار تمدید شده است.

اژه‌ای افزود: طبق ماده ۲۴۲  قانون آیین دادرسی کیفری و تبصره ذیل ماده ۳۰۲ این قانون قرار بازداشت موقت حمید بقایی هر یک ماه یکبار تمدید شده است و در مجموع شش باز قرار بازداشت وی تمدید شده است.

در ادامه این نشست، خبرنگاران سوالات خود را مطرح کردند.

سخنگوی دستگاه قضا در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوالی پیرامون روند پیگیری قضایی حادثه کارواش سعادت آباد اظهار کرد: معمولا در این گونه موارد که شاکی خصوصی وجود داشته باشد پرونده تشکیل می شود و رسیدگی قضایی صورت می گیرد.

وی ادامه داد: در حادثه مزبور تاکنون ۷ نفر شکایت کرده اند و در رابطه با آنها پرونده تشکیل شده است  و از شهرداری، مأموران شهرداری و از مسئولان آن منطقه شهرداری درخواست شده برای ادای توضیحات مراجعه کنند.

حجت الاسلام و المسلین محسنی اژه ای تصریح کرد: در این پرونده کسی بازداشت نشده است اما افرادی برای تحقیقات احضار شده اند.

سخنگوی دستگاه قضا در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا این موضوع را تأیید می کنید که فردی به نام (ه) اموال  بابک زنجانی در امارات را به نام خود کرده است، گفت: من در این زمینه اطلاعی ندارم اما به وی در همان هفته های اول گوشزد شد که چنانچه در رابطه با اموالی که در داخل و خارج کشور داشته و دارد همکاری کند و هر چه سریعتر اموال را برگرداند به نفع خود اوست و هرچقدر پرونده طولانی تر شود ممکن است افرادی به صورت قانونمند یا غیر قانونی تعرضاتی را به اموال او داشته باشند.

وی ادامه داد: وی برای بخشی از اموالش نماینده و وکیل معرفی کرده و من اطلاعی ندارم که آن نماینده یا وکیل حقش را ادا کرده یا اینکه خیانت کرده است.

حجت الاسلام وا لمسلین محسنی اژه ای در ادامه در پاسخ به سوالی پیرامون آخرین پیگیری ها در رابطه با ماجرای حمله به سفارت عربستان و اینکه آیا پرونده متهمان این  حادثه با قرار مجرمیت به دادگاه فرستاده شده است یا خیر؟ بیان داشت: این پرونده همچنان در دادسرا در حال رسیدگی است و هنوز کیفرخواستی برای آن صادر نشده است.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی پیرامون  گزارش کمیسیون اصل ۹۰ در مورد فساد در فوتبال و اینکه آیا امکان دارد افرادی از قوه قضائیه که در فدراسیون فوتبال هم هستند در رابطه با این گزارش سنگ اندازی کنند، اظهار کرد: گزارشاتی که از مجلس به قوه قضائیه ارسال می شود دونوع است؛ نخست آن دسته از گزارشاتی که در صحن علنی مجلس قرائت می شود و نمایندگان تشخیص می دهند که آن را به قوه قضائیه ارسال کنند و نوع دوم گزارشاتی است که در کمیسیون اصل ۹۰ تدوین می شود و به قوه قضائیه ارسال می گردد.

وی ادامه داد: در هر دو نوع، دستگاه قضائی تمام اقدامات لازم را انجام خواهد داد واگر فردی از طرف قوه قضائیه در دستگاهی مشغول به فعالیت باشد نمی تواند در روند رسیدگی قضائی به پرونده هایی که مرتبط با آن دستگاه است دخالتی کند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای در ادامه در پاسخ به سوالی پیرامون جمع آوری بنرهای تبلغاتی یکی از نامزدهای مجلس خبرگان  از سوی نیروهای خودسر و بازداشت تعدادی از اعضای ستاد تبلیغاتی این نامزد در روز ۲۲ بهمن، تصریح کرد: اگر یک جرم مشهود اتفاق افتاد دستگاه انتظامی می تواند اقدامات لازم را در رابطه با آن آغاز کند و در زمینه فوق الذکر نیز در قانون انتخابات تعداد بنرهای تبلیغاتی، ابعاد بنرها و محل نصب آنها پیش بینی شده است.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: اگر فردی قبل از شروع رسمی تبلیغات، به تبلیغات اقدام کند مرتکب عمل خلاف شده است و همچنین اگر در زمان تبلیغات نیز ستاد یک نامزد انتخاباتی یا خود او اقداماتی را خارج از چارچوب قانون انجام دهد قطعاَ برخورد لازم صورت می گیرد و احتیاجی به عمل نیروهای خودسر ندارد.

وی تصریح کرد: آنطور که به من اطلاع داده اند در روز ۲۲ بهمن عده ای  قصد داشتند بنرهایی با محتوای خلاف قانون را که در یک وانت قرار داشت توزیع کنند، اگر این موضوع صحت داشته باشد برخورد صورت گرفته درست بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در ادامه در پاسخ به سوالی در رابطه با هجمه های اخیر به شورای نگهبان و امکان ورود قوه قضائیه به این موضوع گفت: توهین به هر فردی جرم محسوب می شود اما اگر چنانچه به حسب انجام وظیفه قانونی به فردی توهین شود مدعی العموم می تواند توهین کننده را تحت تعقیب قرار دهد اما اگر چنانچه توهین صورت گرفته به فردی هنگام انجام وظیفه قانونی نبوده، در زمره شکایت خصوصی محسوب می شود.

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به ضرورت تمییز قائل شدن میان نقد و توهین افزود: اگر کسی به صورت مستدل نقدی را به فرد یا نهادی وارد کند ما باید استقبال کنیم و این امر اشکالی ندارد اما اگر توهین و افترا و تحریف صورت گیرد بر اساس قانون جرم محسوب می شود و باید تحت تعقیب قرار گیرد.

* رئیس جمهور، خودش رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالاست!

وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا گزارشی بر مبنای اظهارات اخیر رئیس جمهور از سوی دولت در رابطه با نقش یکی از دستگاه ها در قاچاق کالا ، به قوه قضائیه ارسال شده است یا خیر؟ اظهار کرد: اینکه از ناحیه مسئولان عالی به صورت مبهم و کلی سخنی گفته شود هم از لحاظ اخلاقی و هم از لحاظ قانونی کار صحیحی نیست و اگر این امر در حد تشویش اذهان عمومی باشد طبق قانون جرم محسوب می شود.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای رئیس جمهور رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است و اگر اطلاعی از قاچاق کالا وارز توسط فرد یا گروهی دارد می تواند پیگیری کند و از طرف دیگر وزارت اطلاعات جزئی از دولت است و باید در این زمینه پیگیری کند.

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: هر مسئولی اگر اطلاعاتی در رابطه با تخلفی داشته باشد و آن را اعلام نکند مرتکب خلاف شده است و یک مسئول در رابطه با تخلفات اگر جزو وظایفش است باید اقدام کند واگر  جزو وظایفش نیست باید اطلاع دهد.

وی بیان داشت: در دوره های قبل هم عده ای می گفتند لیست مفسدین در جیب من است؛ خب این امر که فایده ندارد بلکه باید پیگیری می کردند و اگر وی ( رئیس جمهور) از تخلفی در جای خاصی اطلاع دارد باید بر حسب وظیفه قانونی و اخلاقی خود پیگیری کند و اجازه ندهد انگشت اشاره به جاهای مختلفی رود و سایر دستگاه های دیگر در مظان اتهام قرار گیرد.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به میزان مبنی بر آخرین وضعیت پرونده یکی از مدیران شرکت ارتباطات زیرساخت که چندی پیش دستگیر شده است، گفت: اجمالا مسئله مالی است، پرونده تشکیل شده و در مرحله تحقیقات است.

وی در ارتباط با آخرین وضعیت پرونده شیخ استخاره گفت: این پرونده مربوط به دادگاه ویژه روحانیت است، تا زمانی که در جریانم حکم اعدام صادر شده بود که اعتراض کرده بودند و برای تجدید نظر رفته بود از حکم نهایی اطلاعی ندارم.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک