کد خبر: 14791
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۷/ بهمن/ ۱۳۹۴ - ۸:۲۵

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان گفت: اگر نیشکر در در استان خوزستان کشت نمی شد حدود ۶۰ هزار هکتار از اراضی خوزستان به کانون ریزگرد تبدیل می شدند.

 

خوزستان سرافراز/ کیخسرو چنگلوایی سه شنبه در هشتمین همایش ملی فن آوران نیشکر ایران با محوریت نیشکر، توسعه پایدار، انرژی های تجدید پذیر و صنعت دوستدار محیط زیست در محل دانشکده علوم دانشگاه شهید چمران اهواز بیان کرد:همچنین اگر کشت نیشکر در

استان خوزستان انجام نمی گرفت سالانه باید در حدود ۴۷۰ میلیون دلار شکر از خارج وارد استان می شد.
وی گفت: در صنعت نیشکر هم اکنون بالغ بر ۲۷ هزار نفر به صورت مستقیم و ۴۰ هزار نفر به صورت غیر مستقیم مشغول به کار هستند.

چنگلوایی افزود: نیشکر در اراضی از استان کشت شده است که شوره زار و بی بازده بودند و به دلیل تبخیر زیاد آب دراین مناطق سال به سال وضعیت بدتری پیدا می کردند و با تحقیقاتی که صورت گرفت از این زمین ها برای کشت نیشکر استفاده شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اظهار کرد: ۱۳۸ نوع محصول در صنعت نیشکر ایجاد می شود که سهم زیادی را در اقتصاد استان دارند.

همچنین درادامه همایش رئیس هیات مدیره انجمن صنفی شرکت ها و موسسات پژوهشی نفت، گاز و پتروشیمی استان بیان کرد: صنعت توسعه نیشکر در اقتصاد خوزستان بسیار تاثیر گذار است و باید به صنعت نیشکر به عنوان یک بنگاه اقتصادی در استان و کشور نگاه شود تادر بازار دنیا امکان رقابت و تولید هر چه بیشتر را داشته باشد.

علی میثاقی افزود: یک زنجیره وسیع از محصولات جانبی نیشکر وجود دارد که باید درآمد اقتصادی هر بخش مشخص شود تا توسعه و رونق در این بخش ها امکان پذیر باشد.

وی با اشاره به اهمیت اطلاعات مدیران برای پیشبرد اهداف تولید در کشور گفت: متاسفانه اکثر مدیران در کشور اطلاعات فنی دارند و در بخش اقتصادی و مالی چندان آگاهی ندارند که این مقوله یک بحران در علوم انسانی کشور است.

شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در سال ۱۳۶۹ در خوزستان تاسیس شد. مقرر شد در این شرکت هفت واحد کشت و صنعت نیشکری به وسعت ۸۴ هزار هکتار خالص کشت نیشکر و احداث کارخانجات شکر، تصفیه شکر، خوراک دام، تخته صنعتی (MDF)، کاغذ و کارخانجات بیوتکنولوژی مورد نیاز کشور از قبیل خمیر مایه و الکل با ظرفیت مناسب اقدام کند. کشت و صنعت نیشکر امام خمینی (ره)، امیر کبیر، دعبل خزاعی، میرزاکوچک خان، سلمان فارسی، حکیم فارابی و دهخدا واحدهای هفتگانه این شرکت هستند.

ظرفیت اسمی تولید شکر این شرکت۷۰۰ هزار تن است.

این همایش به مدت دو روز در اهواز با حضور تعدادی از صنعتگران و کارشناسان و تولید کنندگان حوزه نیشکر در محل دانشگاه شهید چمران اهواز در حال برگزاری است.

در حاشیه این همایش، چهارمین نمایشگاه تخصصی نیشکر و صنایع جانبی شامل فرآورده های نیشکر، و تجیهزات و ادوات مربوط به کشت و برداشت نیشکر در محوطه این دانشگاه برپا شده است.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک