کد خبر: 15106
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۲/ اسفند/ ۱۳۹۴ - ۲:۳۹

سازمان آب و برق، محیط زیست و جهاد کشاورزی در گذشته اشتباه‌های قابل توجهی در زمینه بحث‌های زیست‌محیطی داشته‌اند که باید این اشتباه‌ها را پذیرفت و در جهت اصلاح آنها تلاش کرد.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: سازمان آب و برق، محیط زیست و جهاد کشاورزی در گذشته اشتباه‌های قابل توجهی در زمینه بحث‌های زیست‌محیطی داشته‌اند که باید این اشتباه‌ها را پذیرفت و در جهت اصلاح آنها تلاش کرد.
 
محمدرضا شمسایی در دومین گردهمایی سازمان‌های مردم‌نهاد محیط زیست خوزستان اظهار کرد: در گذشته در اجرای کارهای توسعه‌ای به حفظ اکوسیستم‌های موجود توجه نمی‌شد و اشتباه‌های فراوانی در این زمینه انجام شد که آنها را می‌پذیریم.

وی افزود: در وزارت نیرو بیشتر وقت صرف طرح‌های توسعه‌ای می‌شد بدون آن‌که به تبعات آن پروژه‌ها بر محیط زیست توجه شود و در نتیجه، مشکلات فراوانی را به وجود آورد.

شمسایی تصریح کرد: جهاد کشاورزی و سازمان محیط زیست نیز در جلوگیری از ورود آلودگی به آب‌ها و تغییر کاربری زمین‌ها به درستی عمل نکردند و باید پذیرفت که عدم توجه در این زمینه، مشکلاتی را به وجود آورده است.

وی گفت: همه اشتباه‌های انجام شده در گذشته را قبول داریم و در جهت حل مشکلات به وجود آمده و اصلاح آنها تلاش می‌کنیم.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در خصوص کاهش کیفیت آب در استان خوزستان عنوان کرد: ۱۰ سال قبل EC آب در مقطع اهواز پایین‌تر از ۱۵۰۰ میکروموس بر سانتی‌متر بود ولی اکنون متاسفانه متوسط EC آب در این منطقه بیش ۲۵۰۰ است که این مساله موجب کاهش کیفیت آب و شوری آن می‌شود.

وی ادامه داد: در بخش کشاورزی، مطالعات کاملی در رابطه به زه‌آب‌های اراضی گسترده‌ای که زیر کشت رفته‌اند، انجام نشده است و این یکی از عواملی است که موجب افزایش EC آب می‌شود.

شمسایی اظهار کرد: زه‌آب‌های کشاورزی دارای EC بالای ۱۰ هزار هستند و هنگامی که وارد رودخانه می‌شوند شوری آب را افزایش می‌دهند و مشکلات فراوانی برای کیفیت آب ایجاد می‌کنند.

وی عنوان کرد: برنامه‌ریزی که برای استفاده از منابع آب در رودخانه‌ها انجام شده به گونه‌ای است که بیش از ۸۰ درصد از منابع آب برای بخش کشاورزی اختصاص می‌یابد و این مساله در حالی است که سازمان‌های بین‌المللی می‌گویند نباید بیش از ۴۰ درصد از منابع برای کشاورزی استفاده شود و بدین ترتیب، باید این برنامه‌ریزی نیز اصلاح شود.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: یکی از بزرگ‌ترین معضلات در بخش رودخانه‌ها، مشکلات ناشی از کشت نیشکر است که بیش از ۷۵ درصد مصرف آب آن در ۳ ماهه تابستان است و زه‌آب‌هایی که از این کشت وارد رودخانه‌ها می‌شوند نیز بسیار مشکل‌زا هستند.

وی افزود: اگر در گذشته از الگوی کشت دیگری در این زمینه استفاده و محصولی غیر از نیشکر در استان خوزستان کشت می‌شد، اکنون شاهد مشکلات کمتری در بحث آب رودخانه‌ها بودیم.

شمسایی ادامه داد: پیش از این بخشی از اراضی استان خوزستان هر چند سال یک‌بار زیر آب می‌رفتند و بوته‌زارهایی ایجاد می‌شد که به حفظ خاک کمک می‌کرد ولی اکنون خشک شدن تالاب‌ها و بخش قابل توجهی از اراضی خوزستان موجب شده که شاهد افزایش کانون‌های ریزگرد در درون کشور باشیم.

وی در خصوص پروژه‌های پرورش ماهی و وجود حوضچه‌های پرورش ماهی در بالادست رودخانه‌های خوزستان عنوان کرد: اگر تدبیر وجود داشت، حوضچه‌های پرورش ماهی به جای این‌که در بالادست ایجاد می‌شدند، باید در پایین‌دست رودخانه‌های استان ایجاد می‌شد تا شاهد کاهش کیفیت توسط زه‌آب این حوضچه‌ها نباشیم.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان افزود: خطاها و اشتباهاتی که در گذشته انجام شده باید جبران شود و این امر را می‌توان با کمک مردم و تشکیل NGOها محقق کرد. امروزه به دنبال تقویت NGOهای مردمی در استان هستیم زیرا بخشی از حق مردم خوزستان از این طریق محقق می‌شود.

وی عنوان کرد: NGOهای مردمی بهترین نهادهایی هستند که می‌توانند بر کارهای اجرایی سازمان‌ها نظارت کنند و پیش از آن‌که اتفاقی نادرست اجرایی شود، آن را گوشزد کنند. همچنین باید در این NGOها علاوه بر کارهای رسانه‌ای، فعالیت‌های پژوهشی و مطالعاتی انجام شود.

شمسایی با اشاره به برداشت بیش ۱۱۰ میلیارد مترمکعب آب از ۵۰۰ میلیارد مترمکعب آب ذخیره شده در مخازن استراتژیک کشور، عنوان کرد: در هشت سال دوره ریاست جمهوری قبل و به خصوص در ۵ سال پایانی آن، مجوز برداشت آب در بخش کشاورزی که طبق قانون توزیع عادلانه آب از وظایف وزارت نیرو بود از این وزارت گرفته شد و توسط دولت وقت به کمیته‌ای واگذار شد که در راس آن استاندارهای استان ها قرار داشت.

وی ادامه داد: صدور مجوز برداشت آب از آبی که وجود نداشت موجب شد تا از مخازن استراتژیک آب کشور برداشت شود و این مساله در حالی است که نباید به هیچ عنوان از این آب‌ها استفاده شود.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان اظهار کرد: مشکلاتی که امروزه در بحث آب‌های زیرزمینی در کشور با آن روبه‌رو هستیم به دلیل عدم تدبیر دولت گذشته بوده که می‌گفتند مشکل آب نداریم و این مساله در حالی بود که منابع آب بسیار محدود بود.

وی با اشاره به این که حدود یک‌سوم آب جاری کشور در خوزستان وجود دارد، عنوان کرد: ۲۲۸ ایستگاه اندازه‌گیری در بخش‌های هواشناسی داریم که از این تعداد، ۹۴ ایستگاه در زمینه پایش آب رودخانه‌های استان فعالیت می‌کنند. 

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک