کد خبر: 15615
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۷/ فروردین/ ۱۳۹۵ - ۵:۵۸

بیماری تب برفکی یکی از مهلک ترین بیماری های دام است که همیشه با تلفات سنگین همراه بوده

 مدیرکل دامپزشکی خوزستان نسبت به کمبود واکسن و شیوع دوباره بیماری تب برفکی در دام های استان هشدار داد و گفت: برای انجام مایه کوبی ضد تب برفکی دو میلیون و ۲۵۰ هزار دوز دارو نیاز است.

مصطفی کنارکوهی اظهار کرد: بخشی از واکسن مورد نیاز دام های خوزستان تامین شده اما به شدت با کمبود واکسن روبه رو هستیم زیرا مایه کوبی باید تا پایان فروردین انجام شود.

وی تاکید کرد: برای مایه کوبی این دوره و فصل پائیز نیاز به دو میلیون دوز برای دام سبک و ۲۰۰ هزار تا ۲۵۰ هزار دوز برای دام سنگین داریم.

خاطرنشان کرد: هم اکنون تب برفکی کنترل شده و بیماری روبه کاهش است.

کنارکوهی با اشاره به اینکه کانون های بیماری به ۲۷ رسیده بود، افزود: با توجه به اینکه بحران بیماری تب برفکی از زمان کوچ عشایر شدت گرفته بود، با خروج عشایر از خوزستان این کانون ها رو به کاهش است؛ البته در مسیر کوچ عشایر در شمال خوزستان همچون لالی و اندیکا این بیماری وجود دارد.

به گفته وی، بازگشت این بیماری را در شوش و دزفول در روزهای اخیر شاهد بودیم.

وی اظهار کرد: پارسال یک میلیون و ۶۰۰ هزار راس دام مایه کوبی شدند که یک میلیون و ۳۰۰ هزار راس در سه ماه اخیر بوده است.

* برآورد تلفات ۲۰ هزار راس

مدیرکل دامپزشکی خوزستان همچنین آمارهای غیررسمی درباره میزان تلفات دام در این استان بر اثر بیماری تب برفکی را غیرقابل استناد دانست و گفت: بیماری تب برفکی یکی از مهلک ترین بیماری های دام است که همیشه با تلفات سنگین همراه بوده اما آمار دقیقی از تلفات این بیماری در استان در دست نیست زیرا بسیاری از روستائیان و عشایر میزان تلفات را اعلام نکرده اند.

وی با بیان اینکه بر اساس فرمول موجود می توان میزان تلفات را تخمین زد افزود: همه تلفات در بره های زیر سه ماه اتفاق می افتد و احتمالا ۲۰ هزار راس دام سبک زیر سه ماه در خوزستان به واسطه این بیماری تلف شده اند.

کنارکوهی اظهارکرد: به دلیل پوشش ایمنی قوی در دام های سنگین، این بیماری در این گروه تلفات سنگین نداشته و حداکثر ۲۰۰ راس دام سنگین بر اثر تب برفکی از بین رفته اند.

به گفته وی، تلفات این دام ها روی اقتصاد امسال خوزستان تاثیر نگذاشته اما در تولید سال آینده می تواند تاثیرگذار باشد.
وی در ادامه با بیان اینکه تب برفکی از طریق گوشت به انسان منتقل نمی شود اظهار کرد: این بیماری احتمال دارد باعث آلودگی ثانویه به انسان شود.
کنارکوهی ادامه داد: دامپزشکی روی کشتارگاه و اماکن عرضه دام نظارت دارد و با متخلفانی که گوشت ناسالم عرضه می کنند برخورد می کند.
وی با اشاره به نقش مردم به عنوان خریدار فرآورده های دامی تاکید کرد:مردم گوشت و مرغ مورد نیاز خود را حتما از اماکن مجاز خریداری کنند و گوشت حتما مهر یا برچسب دامپزشکی را داشته باشد.

بر اساس این گزارش، خوزستان دارای چهار میلیون راس دام سبک و ۴۵۰ هزار راس دام سنگین به جز دام های عشایری است.
دامپزشکی خوزستان از مهر امسال نسبت به تامین واکسن و خطر شیوع تب برفکی و تهدید ۴۰۰ هزار راس دام سنگین خوزستان هشدار داده بود.

بیماری تب برفکی یک بیماری عفونی و گاهی کشنده، بسیار واگیردار دامی است که به عنوان طاعون برای صنعت دامداری محسوب می شود. کنترل بیماری منوط به مایه کوبی، مراقبت شدید نقل و انتقال حیوانات، قرنطینه کردن، اعمال محدودیت در خرید و فروش و گاهی معدوم کردن دام هاست.

این بیماری از زمستان پارسال و با کوچ عشایر ۹ استان به خوزستان در این استان شدت گرفت و دام های روستائیان را نیز درگیر کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا/

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare




نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد مسئولان در برگزاری انتخابات شورای شهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک