کد خبر: 15642
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۹/ فروردین/ ۱۳۹۵ - ۲:۱۸

دست اندرکاران برگزاری انتخابات، هیچ تشخیص و تکلیفی غیر از قانون و رعایت آن در این انتخابات ندارند.

به دلیل رعایت قانون و مقررات از ۲۰۶ حوزه انتخابیه هم فقط در یک حوزه ابطال صندوق داشتیم و بر این مبنا تاکید بر آن است که هر اقدام در انتخابات مستند به قانون و مواد و تبصره های قانون انتخابات انجام شود تا همان اعتراض های معدود و اندک هم به صفر برسد.

 رئیس ستاد انتخابات کشور تاکید کرد: دست اندرکاران برگزاری انتخابات، هیچ تشخیص و تکلیفی غیر از قانون و رعایت آن در این انتخابات ندارند.

محمدحسن مقیمی روز پنجشنبه در همایش آموزشی، توجیهی منطقه ای دست اندرکاران انتخابات استانهای خراسان رضوی، تهران، گلستان، مازندران و هرمزگان، ویژه برگزاری مرحله دوم دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در مشهد افزود: رعایت کامل قانون، اعتقاد تمام به حق الناس بودن آرای مردم و بی طرفی مجریان در انتخابات موجب برگزاری انتخاباتی با کمترین مشکل، حواشی و شکایت در کشور شد.

وی اظهار کرد: دور اول انتخابات در هفتم اسفندماه در حالی به سرانجام رسید که سه اصل حق الناس بودن رای مردم به عنوان نظر موکد رهبر معظم انقلاب و رعایت کامل قانون و بی طرفی در انتخابات محورعمل بود و مردم هم این بی طرفی مجریان و دولت را در برگزاری انتخابات بخوبی احساس کردند.

اهم اظهارات رییس ستاد انتخابات کشور را در ادامه بخوانید؛

– نتیجه این قانونمداری و بی طرفی را هم در حضور گسترده مردم دیدیم و نظرات مردم در مناطق مختلف کشور اعم از نواحی عشایری، مرزی، روستایی، شمال و جنوب شهرها حاکی از این است که انتخاباتی بی طرفانه و قانونمند برگزار و از آرای مردم به خوبی صیانت شد.

– عملکرد دولت به حدی در برگزاری انتخابات شفاف و روشن بود که امروز همه افراد اعم از کسانی که رای آورده یا نیاورده اند، همراهان دولت، منتقدان و حتی کسانی که با دولت خیلی زاویه دارند به برگزاری بی طرفانه انتخابات و صحت کامل آن معترفند.

– این محورها همچنان در برگزاری مرحله دوم انتخابات در دهم اردیبهشت ماه مبنای عمل خواهد بود، انتخابات در عین آنکه پروژه ای بزرگ و وسیع وهمه جانبه با حضور یک میلیون نفرعوامل دست اندرکار بود در نهایت امنیت برگزار شد و رضایت مردم را در پی داشت. در عین حال در برخی موارد کمبودها و نواقصی نیز وجود داشت که وظیفه ما به عنوان مسئولان اجرایی به حداقل رساندن این ضعف ها است.

– {با اشاره به ثبت نام ۱۲ هزار نفر برای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی}: برخی نمی توانستند این حضور چشمگیر و گسترده را بدرستی تحلیل کنند در حالی که هرگاه مردم در امر خیری پیشقدم می شوند یعنی می خواهند سهم و حق خود را ادا کنند و این حضور را مجریان انتخابات به فال نیک گرفتند و نتیجه آن مشارکتی حداکثری و ارزشمند برای کشور بود.

– مردم هم عموما به افرادی تحصیل کرده و متخصص رای دادند که ترکیب منتخبان به طور نسبی خوب است.

– به دلیل رعایت قانون و مقررات از ۲۰۶ حوزه انتخابیه هم فقط در یک حوزه ابطال صندوق داشتیم و بر این مبنا تاکید بر آن است که هر اقدام در انتخابات مستند به قانون و مواد و تبصره های قانون انتخابات انجام شود تا همان اعتراض های معدود و اندک هم به صفر برسد.

– نصب بنر تنها در برابر ستادهای اصلی تبلیغاتی مجاز است،در انتخابات مرحله نخست در مقابل همه ستادها و سطح شهرها این بنرها زده شد که در این مرحله نباید این امر روی دهد و باید قانون اجرا و رعایت شود. نامزدهای هر منطقه دعوت و توجیه شوند که اگر خارج از چهارچوب قانونی اقدام کنند تبلیغات غیرقانونی آنها امحا می شود و اجرای قانون برای همه نامزدها یکسان خواهد بود.

– با رفتارهای غیرقانونی چون شام و ناهار و کارت هدیه و خرید رای و غیره باید برخورد قانونی شود ضمن آنکه افراد در مرحله دوم می توانند در همان حوزه ای که در مرحله نخست رای داده اند، آرای خود را به صندوق بیندازند و از جابه جایی و انتقال رای دهندگان هم جلوگیری می شود.

– در مرحله قبل برای نخستین بار انتخابات بدون هیچ برخورد امنیتی و بی نظمی که نیاز به قوه قهریه باشد، برگزار شد و در هیچ نقطه ای از کشور مشکلی نداشتیم.در مرحله دوم انتخابات مجلس نیز باید بررسی شود اگر مشکل امنیتی و درگیری های قومی، قبیله ای و طایفه ای در جایی وجود دارد برای آن نسخه عملیاتی و اجرایی تدوین و از درگیری ها پیشگیری شود.

– هیچ فردی از هیچ قوه، نهاد و دستگاهی، به جز هیات های اجرایی و نظارت، بازرسان وزارت کشور و نمایندگان داوطلبان حق حضور در شعب اخذ رای را ندارند.هرچه بی طرفی دست اندرکاران در انتخابات محسوس تر باشد و همه اقدامات شفاف و مستند و بر اساس قانون باشد، حضور و مشارکت مردم گسترده تر خواهد بود.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد دولت روحانی و سیاست هایش راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک