کد خبر: 15710
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۲/ فروردین/ ۱۳۹۵ - ۹:۴۸

دولت اختصاص بودجه برای ریزگردها در لایحه بودجه را غیرضروری می‌داند

مجلس در سال ۹۲ منابعی برای ریزگردها در لایحه بودجه لحاظ کرد که برای سال‌های ۹۳ و ۹۴ نیز آن را تکرار کرد اما دولت در این سال‌ها به هیچ وجه آن را محقق نکرد تا آنکه در لایحه بودجه ۹۵ آن را به طور کلی حذف کرد

عضو ناظر مجلس در شورای عالی محیط زیست از حذف بودجه ریزگردها در لایحه بودجه سال ۹۵ انتقاد کرد و گفت: دولت بودجه مصوب ریزگردها در بودجه سال ۹۴ را نیز اختصاص نداد.

عباس پاپی‌زاده در توضیح بودجه ریزگردها در لایحه سال جاری، گفت: دولت در لایحه بودجه ۹۵ علیرغم تلاش نمایندگان در کمیسیون تلفیق بودجه ریزگردها را حذف کرد این در حالی است که دولت بودجه مصوب ریزگردها در بودجه سال ۹۴ را هم اختصاص نداد.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجلس در سال ۹۲ منابعی برای ریزگردها در لایحه بودجه لحاظ کرد که برای سال‌های ۹۳ و ۹۴ نیز آن را تکرار کرد اما دولت در این سال‌ها به هیچ وجه آن را محقق نکرد تا آنکه در لایحه بودجه ۹۵ آن را به طور کلی حذف کرد.

وی افزود: نمایندگان طبق ماده ۲۲۴ برنامه پنجم توسعه، برای ریزگردها در لایحه بودجه ۹۵ اعتباری را در نظر گرفتند اما با مخالفت دولت روبه‌رو  و حذف شد.

پاپی‌زاده با انتقاد از عملکرد دولت درخصوص ریزگردها، گفت: دولت و به خصوص سازمان حفاظت محیط زیست باید مسئولیت رفع ریزگردها را بپذیرد، البته نمایندگان در کمیسیون تلفیق اعتباری برای سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری جهت کاهش بیابان‌زایی در نظر گرفته‌اند.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست اعتبار لازم جهت رفع ریزگردها را ندارد، گفت: برای این منظور امکان ارائه طرح از سوی مجلس نیز به دلیل بار مالی وجود ندارد اما دولت می‌تواند با ارائه لایحه‌ای هزینه‌های حل مشکل ریزگردها را در نظر گیرد البته پیش از این از دولت جهت ارائه لایحه درخواست شده بود که با مخالفت دولت مواجه شدیم.

دولت اختصاص بودجه برای ریزگردها در لایحه بودجه را غیرضروری می‌داند

وی دلیل دولت برای حذف بودجه ریزگردها در لایحه بودجه سال ۹۵ را غیرضروری دانستن این اعتبار خواند وگفت: با این حال رئیس‌جمهور، وزیر بهداشت و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در سفر‌های خود به استان خوزستان خواستار رفع مشکل ریزگردها به عنوان یک معضل ملی شدند.

پاپی‌زاده با بیان اینکه ۲۲ استان کشور درگیر ریزگردها هستند، گفت: عزم جدی در بدنه تصمیم‌گیر دولت برای کمک به سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت جهادکشاورزی و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور جهت رفع ریزگردها وجود ندارد.

نماینده مردم دزفول در مجلس نهم یادآور شد: در روزهای پایانی سال گذشته اعضای شورای عالی محیط زیست جلسه‌ای را با رئیس جمهور داشتند که در این جلسه بر موضوع بودجه ریزگردها و اختصاص ردیفی تاکید شد اما متاسفانه تاکنون اقدام عملی صورت نگرفته است.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی محیط‌زیست با تاکید بر انتقاد نمایندگان نسبت به حذف بودجه ریزگردها از سوی دولت، گفت: در فصل گرما معضل ریزگردها مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد که به اقتصاد کشور و سلامت مردم آسیب خواهد زد، در واقع دولت باید حق مردم را اجرا سازد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، گفت: دولت تنها مسئول معضل ریزگردهاست، مشکلی که به زودی دردسرآفرین خواهد شد، در حقیقت دولت در شرایط آب و هوای سالم می‌تواند بهترین برنامه‌ریزی عملیاتی برای رفع معضل ریزگردها را تدوین کند.

 

 

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد مسئولان در برگزاری انتخابات شورای شهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک