کد خبر: 16063
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۶/ اردیبهشت/ ۱۳۹۵ - ۶:۳۷

مدیر فنی ومهندسی شرکت کاغذ پارس خوزستان ،خواستار ورود بخش خصوصی برای سرمایه گذاری درصنایع جانبی باگاس نیشکر شد.

مدیر فنی ومهندسی شرکت کاغذ پارس خوزستان ،خواستار ورود بخش خصوصی برای سرمایه گذاری درصنایع جانبی باگاس نیشکر شد.

موسوی در خصوص مزایای باگاس نیشکر گفت : قریب یکصد  هزار هکتار از مزارع خوزستان زیر کشت نیشکر است و از این مقدار حدود ۳ میلیون تن باگاس بدست می اید که می توان برای تولید کاغد نئوپان ،الکل ، ام دی اف ،خوراک دام ،چوب وپلاستیک از آن استفاده کرد .

وی اظهار کرد : هر هکتار اراضی کشت شده نیشکر بطور متوسط ۹۰ تن محصول نیشکر می دهد واز هر تن نیشکر نیز ۳۰ درصد  (معادل یک سوم ) باگاس بدست می آید .

این مقام مسئول گفت : از مجموع سه میلیون تن باگاس ،حداکثر یک میلیون تن درصنایع جانبی استفاده و بقیه سوزانده می شود.

موسوی به سوال ما که ” آیا امکان صادرات باگاس دراستان وجود دارد یا خیر ؟” اینگونه پاسخ داد : به علت حجیم بودن باگاس محدودیت هایی برای انتقال آن وجود دارد ولی به علت کمبود مواد اولیه فیبری می توان برای انتقال آن فکری کرد که بهترین راهکار احداث کارخانه در خود استان است تا مردم  ازمزایای باگاس نیشکر بهره مند شوند .

وی افزود: هزینه اولیه احداث کارخانجاتی مانند کارخانه کاغذ سازی بالا است وامروزه سرمایه گذارن نمی خواهند تمام سرمایه خود را یک جا هزینه کنند ولی اگر انتخاب تکنولوژی به درستی صورت گیرد احداث کارخانه بصرفه خواهد بود .

مدیر فنی ومهندسی شرکت کاغذ پارس خوزستان ، میزان مصرف کاغذ در کشور ایران را یک میلیون و۵۰۰ هزار تن در سال خواند که اگر تمام کارخانجات کشور با ظرفیت کامل تولید کنند فقط ۵۰۰ هزار تن آن را می توانند تولید کنند ومابقی از طریق واردات تامین می شود .

موسوی،همچنین به هزینه های حمل وسوزاندن هر کیلو باگاس که قریب ۵ میلیون تومان است اشاره کرد وافزود : بار مالی این کار بر دوش کارخانجات است درحالیکه می توانست منبع درآمد خوبی  باشد .

این مقام مسئول،درپاسخ به سوال ما که “آیا می توان از باگاس برق هم تولید کرد ؟” اینگونه پاسخ داد : از باگاس می توان به عنوان سوخت نیروگاه ها وجایگزین سوخت های فسیلی استفاده کرد ولی این آخرین راه است که توصیه می شود .

وی افزود: باگاس خروجی از آسیاب های نیشکر دارای ۵۵ درصد رطوبت و۳۰ درصد پیت است ودرکشورهایی مانند مصر ،برزیل از باگاس بهترین استفاده را می کنند وحتی فرهنگ جامعه برای ا ستفاده از مواد اولیه غیر چوبی مانند باگاس را ترویج می دهند.

کابان نیوز / شهرزاد امیری

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد مسئولان در برگزاری انتخابات شورای شهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک