کد خبر: 16435
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۳/ اردیبهشت/ ۱۳۹۵ - ۰:۲۸

*بیماری اندیشه را تهدید می کند


 عباس هلاکویی دوشنبه در یکصد و بیست و نهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اهواز، شهرداری اهواز باید به طرح مترو پنج هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال اختصاص می داد اما از ابتدای طرح تا کنون فقط یک قطعه زمین به قیمت ۹۹۸ میلیارد ریال به این طرح داده که این زمین هنوز واگذار نشده است بنابراین چطور انتظار دارید مردم اهواز سوار مترو شوند.

وی با بیان اینکه این زمین باید در سال ۸۵ به متروی اهواز واگذار می شد اضافه کرد: این زمین واقع در میدان فرودگاه ۳۱ هزار مترمربع مساحت دارد که هم اکنون در تصرف طرح است و ۱۸ هزار مترمربع آن نیز مربوط به وزارت راه و شهرسازی است که آن نیز هنوز منتقل نشده است.

هلاکویی اظهار کرد: مرحله نخست طرح متروی اهواز (شامل شش ایستگاه) ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بخش ساختمان ۶۰ درصد و بخشی تجهیزات فاقد هر گونه پیشرفت است.

وی تصریح کرد: مرحله نخست مترو قرار بود پارسال به اتمام برسد اما تنها ۱۵ درصد از اعتبارات دولتی به این طرح اختصاص یافت، شهرداری نیز سهم خود را پرداخت نکرد و پیمانکار هم کار را تعطیل کرده است.

هلاکویی افزود: نمایندگان ریاست جمهوری و معاون اول رئیس جمهور برای ارزیابی این طرح که از مصوبات سفر اول رئیس جمهور سابق است هم اکنون در اهواز هستند.

وی همچنین گفت: شرکت کیسون (پیمانکار مترو) یک هزار و ۴۰۰ نفر پرسنل دارد که حدود یک هزار نفر از آنها اخراج شده و اکنون ۴۳۰ نفر باقیمانده اند.

هلاکویی اضافه کرد: طلب کارگران از مطالبات پیمانکار کسر و به آنها پرداخت شده است.

حسین حیدری عضو شورای اسلامی شهر اهواز نیز در این جلسه با اشاره به اینکه نیمی از اعتبارات مترو توسط دولت و نیم دیگر باید توسط شهرداری ها تامین شود گفت: سالانه ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد ریال اعتبار از سوی دولت به متروی اهواز پرداخت شده و شهرداری اهواز به فراخور شرایط مالی خود زمین یا بخشی از هزینه های جاری را پرداخت کرده است.

وی افزود: بر اساس رای دیوان محاسبات در سال ۹۰ شهرداری اهواز ملزم به پرداخت ۵۴۰ میلیارد ریال بابت سهم خود به طرح متروی اهواز شده است و اکنون بابت این بدهی زمینی به قیمت ۹۹۸ میلیارد ریال به قطارشهری واگذار می شود.
در این جلسه لایحه انتقال سند زمین از سازمان خدمات موتوری به سازمان قطارشهری تصویب شد.

*نطق آتشین نمی خواهیم

عضو دیگر شورای اسلامی شهر اهواز نیز در نطق پیش از دستورکار جلسه با اشاره به مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی و تعیین سه نماینده اهواز در مجلس اظهار کرد: این انتخاب فارغ از هر تفکر قومی بوده و نشانه بینش سیاسی مردم اهواز است که امیدوارم منتخبان به این اعتماد مردم پاسخ مثبت بدهند.

علی ناصری تاکید کرد: مردم اهواز نماینده ای نمی خواهند که فقط نطق های آتشین در مجلس داشته باشد و در عمل هیچگونه اقدامی انجام ندهد.

وی افزود: مردم با مدرن ترین نوع گفتمان اعلام کردند که خواهان تغییر وضع موجود هستند.

ناصری از منتخبان مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی خواست که شبکه جامع فاضلاب شهری، لایروبی کارون، ریزگردها، متروی اهواز، تصفیه خانه های فاضلاب شهری را در برنامه های خود قرار دهند.

وی اضافه کرد: آب شرب اهواز و کوت عبدالله قابل شرب نیست و باید برای آن چاره اندیشی شود همچنین دلیل پرداخت نشدن عوارض ارزش افزوده و آلایندگی به شهرداری اهواز باید پیگیری و مشخص شود.

ناصری همچنین ساماندهی سایر دستفروشان و وانت بارهای شهر اهواز را خواستار شد و افزود: خواسته کارکنان شهرداری ثبات مدیریت در شهرداری و داشتن کمترین عزل و نصب هاست.

وی با انتقاد از نحوه نگهداری اموال عمومی شهر، فضای سبز و المان ها گفت: برخی شهروندان نیز به نگهداری از این اموال توجهی نمی کنند، در حالی که این امکانات از پول شهروندان خریداری شده است.

سیدجواد رضوی دیگر عضو شورای اسلامی شهر اهواز نیز در نطق پیش از دستورکار جلسه گفت: اگرچه دولت با تنگناهای زیادی مواجه است و بعضی از این کمبودها نیز قابل درک است اما پرداخت نکردن سرانه مدارس باعث مشکلاتی برای مدارس می شود.

هوشنگ شیرمردی عضو دیگر شورای اسلامی شهر اهواز در ادامه جلسه خواستار تشکیل کمیته صیانت از اموال و زمین های شهری شد و تصریح کرد: غارت اراضی در اهواز بسیار مساله ضروری است و باید جدی گرفته شود.

وی افزود: مطالبات معوق کارگران شهرداری باید پرداخت شود.

*پنج میلیارد بلوکه شده

جمشید سلحشور عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر اهواز نیز گفت: حدود پنج میلیارد ریال از سرمایه در گردش صندوق کارکنان شهرداری نزد مناطق و سازمان هاست و با وجودی که این مبلغ از حقوق کارکنان شهرداری کسر شده اما به این صندوق مسترد نشده است.

وی افزود: یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از مطالبات صندوق نزد شهرداری منطقه یک، یک میلیارد و ۱۱۰ میلیون ریال نزد شهرداری منطقه ۶، ۹۰۰ میلیون ریال نزد شهرداری منطقه ۷، ۴۸۰ میلیون ریال نزد شهرداری منطقه ۴ و ۱۴۰ میلیارد ریال نزد سازمان خدمات موتوری است که به دلیل تسویه نشدن این بدهی ها سایر کارکنان از گرفتن تسهیلات قرض الحسنه محروم شده اند.

جانعلی خورشیدی عضو دیگر شورای اسلامی شهر اهواز همچنین در نطق پیش از دستورکار، با تقدیر از اعضای شورای تامین شهرستان اهواز برای ساماندهی خیابان نادری اظهار کرد: دستفروشان سایر مناطق اهواز نیز باید ساماندهی شوند.

وی افزود: این کار با قوه قهریه قابل اجرا نیست و دستفروشان نیز کسانی هستند که باید برای خانواده خود امرار معاش کنند بنابراین باید اماکنی مانند پارک ربیع برای استقرار آنها در نظر گرفته شود.

خورشیدی تصریح کرد: تا کنون دوبار فرمان نهضت آسفالت صادر شده اما برخی مناطق هنوز مانند کوی بهارستان و فرهنگ شهر هنوز گلایه دارند و مشکل آنها حل نشده است.

وی همچنین با انتقاد از حضور نیافتن شهردار اهواز در این نشست گفت: در این جلسات باید شهردار حاضر باشد اما حتی معاونان او نیز در بیشتر مواقع حضور نمی یابند علاوه بر این جای شهردار در جلسه های علنی همردیف هیات رئیسه نیست و باید در جایگاه پاسخگویی قرار گیرد.
حجت الاسلام قربانعلی سعادت نیا عضو شورای اسلامی شهر اهواز نیز در این جلسه گفت: انتقادها و نصیحت های اعضای شورا به شهردار اهواز در سه سال گذشته بی نتیجه بوده و امسال باید روش قاطعانه ای در برخورد با این مساله در نظر بگیریم.
وی با بیان اینکه مخالفت های اعضای شورا با شهردار نباید در شب نشینی ها حل شود افزود: این رفتار باعث می شود که حرمت شورا شکسته شود و اعضا باید با شهردار اتمام حجت کنند.

رامی علاسوند رئیس شورای اسلامی شهر اهواز همچنین با بیان اینکه تا کنون هیچکدام از اعضای شورا به محل نشستن شهردار اعتراضی نکرده است گفت: در همه کلان شهرها برای شهردار جایگاه خاصی در نظر گرفته می شود.

وی تصریح کرد: شهر اهواز عقب ماندگی های بسیاری دارد و با سخنرانی های حماسی مشکلات حل نمی شود و باید راهکار ارائه شود.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهردار اهواز نیز در واکنش به انتقادات نسبت به شهردار اهواز گفت: در همه جا شهردار شان و منزلتی دارد که باید حفظ شود و اینکه برخی بگویند باید پایین بنشیند و یا رفتار تبعیض آمیز دارد، صحیح نیست.

ابراهیم نوشادی افزود: با وجودی که شهرداری از مناطق حاشیه اهواز درآمدی کسب نمی کند اما به احترام مصوبات شورا و مردم اقداماتی در این مناطق انجام داده که از جمله آنها آسفالت معابر کوی علی آباد (بروال) و برنامه ریزی برای آسفالت خیابان های کوی اندیشه از هفته آینده است.

وی با بیان اینکه شهرداری اهواز همه مصوبات شورا را اجرا کرده است و نسبت به آنها پاسخگوست، افزود: در هیچکدام از کلانشهرها شهردار در همه جلسات علنی شرکت نمی کند.

*دوره های غدیرپژوهی در اهواز

مدیر موسسه غدیرشناسی نیز در این نشست خواستار همکاری شهرداری و سایر سازمان های دولتی برای آغاز حرکت فرهنگی ‘غدیر پژوهی’ در اهواز شد.

حجت الاسلام سعید شاه آبادی با تاکید بر توسعه فعالیت های غدیرپژوهی در همه کشور بخصوص استان های جنوبی که در معرض خطر هستند، گفت: خوزستان همانطور که مدخل مکتب تشیع و تفکر ولایی بوده اکنون نیز محل ورود تفکر مخالفان ولایت است و این مساله کشور را در معرض خطر قرار داده است.

شاه آبادی افزود: موسسه بین المللی غدیرشناسی یک موسسه فرهنگی آموزشی در حوزه ولایت و غدیر است که از سال ۸۹ تاسیس شده است.

وی رویکرد این موسسه را معرفت افزایی عنوان کرد و افزود: مردم با وجود شور و عشق نسبت به معصومان، اما معرفت عمقی نسبت به این مساله ندارند و مسئولان فرهنگی نیز تا کنون اقدامات زیربنایی در این حوزه انجام نداده و به کارهای کوتاه مدت بسنده کرده اند به طوری که حتی نخبگان جامعه از پاسخ به برخی شبهات ناتوان هستند.

شاه آبادی با اشاره به برنامه ریزی های چندین ساله دشمنان اسلام اظهار کرد: نمونه آن بحث داشتن فرزند کمتر است که بر اساس اظهارنظر کارشناسان، توازن جمعیت از اکثریت جامعه دینی و شیعی به اکثریت اهل تسنن تغییر خواهد کرد.

*بیماری اندیشه را تهدید می کند

حجت الاسلام باوی پور امام جماعت شهرک اندیشه نیز در این نشست با تشریح مشکلات این منطقه گفت: مشکلات این منطقه با گذشت ۲۰ سال از زمان تاسیس هنوز پابرجاست و این شهرک فاقد هرگونه خدمات رفاهی، عمرانی و خدماتی است.

وی افزود: این شهرک فاقد شبکه فاضلاب، آسفالت، فضای سبز، بازارچه، اتوبوس و مدرسه است و کودکان این منطقه در زمستان ناچار به تردد از میان گل و لای و طی مسیر طولانی تا اهواز برای رفتن به مدرسه هستند که همین امر موجب تصادف و حتی فوت برخی از آنها شده است.

به گفته وی، جمع شدن فاضلاب در این شهرک علاوه بر چهره نازیبا و بوی نامطبوع یکی از تهدیدات بهداشتی منطقه به شمار می آید.

وی خواستار بازدید اعضای شورای اسلامی شهر از شهرک اندیشه شد.

یکصد و بیست و نهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اهواز از معدود جلساتی بود با حضور همه ۲۱ عضو این شورا برگزار شد. در جلسات اخیر انتقادات بسیاری به غیبت های اعضا مطرح شده و یکصد و بیست و هشتمین جلسه نیز یک بار به دلیل به حدنصاب نرسیدن اعضا لغو شد.

سیدمحمدجواد رضوی، جانعلی خورشیدی و علی ناصری ناطقان پیش از دستورکار این جلسه بودند.

هشت لایحه شامل تفریغ بودجه سال ۹۳ مربوط به سازمان های بهسازی و نوسازی، سازمان آرامستان ها، سازمان پارک ها و فضای سبز، سازمان اتوبوسرانی، سازمان آتش نشانی، سازمان عمران شهری و سازمان پایانه ها همچنین لایحه تفریغ بودجه سال ۹۲ سازمان پارک ها و فضای سبز به صورت یکجا توسط اعضای شورای شهر تصویب شد.

حسین حیدری عضو شورای اسلامی شهر اهواز در این باره گفت: در این گزارش ها تخلفاتی دیده نشده و تشریفات کار رعایت شده است، البته این گزارش ها کماکان اشکالاتی دارد که باید مرتفع شود.

منبع:ایرنا

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک