کد خبر: 18014
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۵/ تیر/ ۱۳۹۵ - ۰:۱۲

هزینه های گزاف، چک های سنگین، مبالغ کمرشکن و تقسیط ناعادلانه زندگی این معلمان را فلج و ناممکن ساخت

خوزستان سرافراز:


بحث درباره ی فرهنگیان و مشکلاتشان آنقدر تکراری وکلیشه ای شده که شاید دیگر خود فرهنگیان هم امید و رغبتی به پی گیری و حل مشکلاتشان نداشته باشند.مشکلاتی که شاید از دید دیگر دوایر دولتی بسیار جزیی و آسان بنظربرسند ولی توانسته اند زندگی را برای خیلی از فرهنگیان درگیرشان تلخ و سخت کنند.

یکی از این مشکلات که اخیرا به صف چوب های لای چرخ زندگی پرسنل آموزش و پرورش پیوسته جریمه های هنگفت وبعضا ناعادلانه ی صندوق های بیمه ست. جریمه هایی با مبالغ بالا که قطعا هیچ گونه تناسبی با درآمد فرهنگیان ندارند وبیش از آنکه به فکر دخل فرهنگیان باشد ، بفکر خرج صندوقهای بیمه ست.

پس از پی گیری های فراوان فرهنگیان متضررِ از پرداخت هزینه های انتقال سنوات از بیمه ی صندوق خدمات کشوری به صندوق بیمه تامین اجتماعی ، حال این مسئله ابعاد رسانه ای بخود گرفته و تاحدودی افراد مرتبط با این موضوع از چند و چون آن مطلع گشته اند.

بگزارید موضوع را بزبان ساده بررسی کنیم

معلمی را در نظر بگیرید که در ابتدای استخدام با یکی از صندوقهای معمول برای بازنشستگی { خدمات کشوری یا تامین اجتماعی } قرار داد داشته تا مبلغی را هرماه از حسابش بعنوان حق بازنشستگی کسر کنند.این معلم بعد از مدتی به هر دلیلی طبق قانون تصمیم به تغییر صندوق خود میگیردو مراحل اداری آن را انجام میدهد. دوایر ذیربط و مطلع و بعضا مغرض به او میگویند برای انتقال سنوات از صندوقی به صندوق دیگر، مبلغی را بعنوان مابه التفاوت باید بپردازد که مهلت پرداخت آن ضمن ثابت ماندن مبلغ تا زمان بازنشستگی است. خب طبعا معلم مذکور با احتساب کاهش ارزش پول تا زمان بازنشستگی، پرداخت هزینه را به سالهای آتی موکول میکند.

تا اینجای ماجرا همه چیز خوب و دوست داشتنی بنظر میرسد.تا اینکه در ماهای پایانی سال۹۳بطور کاملا ناگهانی بیمه ی تامین اجتماعی اعلام میدارد تمام کسانی که مابه التفاوت معوق دارند فقط تاپایان سال ۹۳فرصت دارند تسویه کنند ودر غیر این صورت از فردای اولین روزسال۹۴ میبایست هزینه را طبق فرمول جدید پردازند که هزینه دقیقا به روز و طبق آخرین حکم و فیش حقوقی محاسبه خواهد شد.موضوع وقتی جالبتر میشود که این بخشنامه اواخر آبان ماه ۹۳به رٷیت فرهنگیان میرسد. و فقط تا اسفند ماه مهلت داده شده است.

اگر فرض کنیم همه ی ذینفعان همان روز از بخشنامه مطلع گشته و همان زمان هم کل هزینه را آماده درحساب خود داشته اند و زمان کافی هم برای پی گیری پرونده های خودکه بعضا درشهرستانهای دور بوده را داشته اند بازهم بعید است طی چهار ماه پایانی سال بتوانند تمام این پروسه را طی کنند.خب نتیجه این شد که تعداد کثیری از معلمان نتوانستند این پروسه را در مهلت مقرر طی کنند ، بالطبع باید جرایم را طبق احکام بروزشان پرداخت میکردند تا سوابقشان محاسبه شود.

هزینه های گزاف، چک های سنگین، مبالغ کمرشکن و تقسیط ناعادلانه زندگی این معلمان را فلج و ناممکن ساخت.اگر از تاخیر بیمه در ابلاغ بخشنامه و اطلاع رسانی نکرد دوایر کارگزینی شهرستانها به همکاران بگذریم ، میتوانیم همان معلم مفروض ابتدای ماجرا را مقصر بدانیم و این تاوان گزاف را حقش قلمداد کنیم.البته قبلش باید وجدان خود را در منزل جا گذاشته باشیم.

بقلم عباس مدحجی 

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک