کد خبر: 18554
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۴/ مرداد/ ۱۳۹۵ - ۲:۳۳

استاندار خوزستان با تبیین ظرفیت ها و فرصت های اقتصادی شهرستان ایذه گفت: توسعه صنعت ، فرشته نجات بیکاری نیست.

 

غلامرضا شریعتی عصر روز پنجشنبه در جریان سفر به ایذه و نشست بررسی مشکلات این شهرستان در محل فرمانداری افزود:در شهرستان ایذه فرصت های نظیر گردشگری و کشاورزی و دامداری وجود دارد که هنوز از این ظرفیت ها برای توسعه این شهرستان استفاده مطلوب نشده است.

وی این نظریه که صنعت می تواند فرشته نجات باشد و این شهرستان را از معضل بیکاری برهاند رد کرد و اظهار داشت:در شهرستانی مثل ماهشهر که صنایع پتروشیمی وجود دارد صنایع بلای جان مردم شده و محیط زیست را به خطر انداخته است.

نماینده عالی دولت در این نشست که شماری از مدیران کل اجرایی ،محلی و نماینده ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی حضور داشتند با تاکید بر اینکه هر برنامه ای توسعه ای باید بر اساس آمایش سرزمین باشد افزود: در اجرای طرح ها باید جوانب و الزامات زیست محیطی و ظرفیت های بالفعل مد نظر قرار گیرد و از بخشی نگری در اجرای طرح ها اجتناب شود.

شریعتی با تاکید بر راه اندازی صنایع سبز که متضمن حفظ محیط زیست باشد را مورد تاکید قرار داد وافزود: ما به تازگی جیوه را که ماده بسیار خطرناک و آلوده کننده محیط زیست بود را در پتروشیمی حذف کردیم واین بدین معناست که تاکنون در توسعه صنعتی استان مسایل زیست محیطی رعایت نشده است.

استاندار خوزستان درادامه افزود:هنوز محیط های بکر در بخش های گردشگری آبی و کشاورزی وجود دارد که استفاده چندانی در راستای توسعه اقتصادی این منطقه نشده است و این وظیفه ما را نسبت به گذشته سنگین تر می کند.

وی با تاکید بر اینکه نباید اصرار به کاری کنیم که لطمات و مضرات آن بیشتر از منافع آن باشد اظهار داشت: مطالعاتی که در ایذه انجام شده این منطقه بهترین نقطه گردشگری پشت سدی در کارون ۳ را دارد و می توان این منطقه را با جذب سرمایه گذاری به قطب گردشگری آبی در استان تبدیل شود.

•در فاز دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری ، ایذه در اولویت است.

استاندار خوزستان گفت: در فاز دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری مقام معظم رهبری شهرستان ایذه در اولویت قرار دارد که در این راستا ۳۵هزار هکتار از اراضی این منطقه زیرپوشش این طرح قرار می گیرد.

شریعتی افزود: مطالعات این طرح در حال انجام است وقرار است با احداث کانال های درجه یک و دو توسط سازمان آب و برق خوزستان و احداث کانال های درجه ۳و ۴ توسط سازمان جهاد کشاورزی بخشی از اراضی ایذه زیرپوشش این طرح کشاورزی قرار گیرد.

وی گفت: در اجرا نشدن طرح ۵۵۰هزار هکتاری مقام معظم رهبری نباید جهاد کشاورزی مورد سرزنش قرار گیرد چون کانال های اصلی آبیاری در این منطقه ساخته نشده است.

شریعتی در پاسخ به انتقاد نماینده ایذه و باغملک که چرا این طرح در ایذه و باغملک زیرپوشش این طرح کشاورزی قرار نگرفته است افزود: در مناطق ایذه و باغملک کانال های آبیاری درجه ۱ و ۲ وجود ندارد تا بتوان طرح ۵۵۰هزار هکتاری مقام معظم رهبری را دراین منطقه اجرا کرد.

•فقط به نداشته ها نپردازیم

استاندار خوزستان با انتقاد از افرادی که معتقدند هیچ کاری در این منطقه صورت نگرفته است گفت: فقط به نداشته ها نپردازیم به کارهایی که انجام شده نیز توجه کنیم.

شریعتی با اشاره به اینکه بیان نداشته ها تنها باعث یاس و نومیدی وایجاد بی انگیزگی در مسئولان می شود افزود: انصاف آن است که دو جنبه را درنظر بگیریم و واقع بینانه قضاوت کنیم.

•راه آهن اهواز –ایذه – اصفهان این منطقه را از بن بست نجات می دهد

استاندار خوزستان گفت: احداث راه آهن اهواز- ایذه – اصفهان این منطقه را از بن بست نجات می دهد و اشتغال و رونق اقتصادی این منطقه را بدنبال دارد.

وی گفت: این طرح با توجیه اقتصادی قرار بود در سال ۱۳۴۷ توسط یک شرکت ایتالیایی انجام شود ولی به دلایل اجرایی نشد.

شریعتی افزود: این طرح با هزینه ۴٫۵ تا ۵ میلیارد یورو اجرا خواهد شد که نیمی از این اعتبار از محل صندوق توسعه ملی و نیمی دیگر از محل فاینانس خارجی تامین می شود که در اجرای این طرح کره ای ها در اولویت هستند.

وی گفت: احداث این خط آهن ، ایذه را در مسیر توسعه پایدار قرار می دهد چرا که راه آهن عامل توسعه در همه کشورها و مناطق است.

در این جریان سفر مشکلات و چالش های پیش رو در شهرستان ایذه مورد بحث و بررسی مدیران قرار گرفت.
این پانزدهمین سفر شهرستانی استاندار خوزستان در مدت انتصابش است.

ایرنا/

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد مسئولان در برگزاری انتخابات شورای شهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک