کد خبر: 18608
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۶/ مرداد/ ۱۳۹۵ - ۱:۰۰

خوزستان با داشتن هفت بندرتجاری از مزیت های بالایی برخوردار است چرا که تنها از بندر امام خمنی( ره ) حدود ۴۰ درصد واردات و ۱۷ درصد صادرات کشور صورت می گیرد که همین امر باعث ایجاداشتغال و گردش پول در استان شده است.

به گزارش خوزستان سرافراز مسعود مصدقی روز چهارشنبه درنشست خبری با اصحاب رسانه استان که درمحل این اداره کل برگزار شد بر ارتقاء سطح ایمنی راه های استان و برخورد جدی با متخفان تاکید کرد و گفت: در ارتباط با ارتقاء سطح ایمنی جاده ها سال گذشته یک همایش سراسری سیستم های حمل و نقل هوشمند برگزار و در این همایش مقالات و مطالب ارزشمندی ارائه شد که کمک شایانی در این زمینه کرد.وی سرعت و سبقت غیر مجاز را دو فاکتور اساسی درحوادث جاده ای برشمرد و تصریح کرد: ۷۰ درصد تصادفات جاده ای به این دوعامل مربوط می شود.

مصدقی همچنین به نصب و راه اندازی سامانه های مدیریت سرعت در جاده های استان اشاره کرد و گفت: در حوزه سرعت و بحث مدیریت سبقت در جاده های استان ۱۲ سامانه در دو سال گذشته تاکنون نصب و راه اندازی شده و در سال جاری نیز نصب ۳۵ سامانه دیگر با اعتباری معادل ۷۰ میلیارد ریال در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: این سامانه ها در جاده اصلی پل زال از سمت استان لرستان به سمت اهواز و به سمت خروجی استان از شهر دهدز نصب خواهند شد که علاوه بر کنترل سرعت خودروهای سواری و سنگین، تخلفات نبستن کمربند را نیز ثبت کرده و تصاویر مربوطه را به راهنمایی و رانندگی استان ارسال می کنند.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های خوزستان گفت:همچنین این سامانه ها قابلیت ثبت سرعت لحظه ای خودروها را داشته ومی توانند تا یک کیلومتر سرعت متوسط خودروها را به ثبت رسانده و از بسیاری از تخلفات پیشگیری کنند.

وی بیان کرد: باتوجه به اهمیت ارتقاء سطح ایمنی راه های استان، در سال جاری ۵۰۰ کیلومتر از شبکه راه های خوزستان به سامانه مدیریت سرعت مجهز می شوند.

مصدقی تصریح کرد:اگربتوانیم از سرریز اعتباری استان هایی که در این زمینه عملکرد ضعیفی داشته اند اعتباری را جذب کنیم درنیمه دوم سال جاری بر تعداد سامانه ها درجاده های استان خواهیم افزود.

وی افزود:همچنین در بحث مجتمع خدمات رفاهی نیز خوزستان همواره پیشتاز بوده و در زمان حاضر ۳۶ مجتمع خدمات رسانی در سطح استان با سرمایه گذاری یک هزار میلیارد ریال راه اندازی شده که باعث شده خوزستان در زمینه احداث مجتمع خدماتی رتبه چهارمی کشور را به خود اختصاص دهد.

وی بیان کرد: یکی از نیازهای این بخش ورود بخش خصوصی است که در این زمینه نیز امتیازات خوبی برای این بخش درنظر گرفته شده است و اگر بخش خصوصی در این زمینه ورود کند مبلغ سه میلیارد ریال به صورت بلاعوض برای احداث دراختیار آن ها قرار داده می شود.

مصدقی همچنین در رابطه با جابجایی کالا و مسافر از طریق پایانه های مسافری استان گفت: دربخش مسافر در چهار ماه نخست سال جاری۳۰۰هزار سفر با ناوگان عمومی را در استان انجام شده است که بر اساس آن دو میلیون و ۴۰۰ نفر با ناوگان عمومی جابه جا شده اند.

وی افزود: همچنین در بخش سفر به رغم این که با ظرفیت خالی ۵۰ درصدی ناوگان مینی بوس و اتوبوس مواجه هستیم با کاهش ۱۲ درصدی و در بخش مسافر نیز با کاهش ۱۷ درصدی مواجه بودیم.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های خوزستان گفت: یکی از مزیت های استان بحث خوردوهای اروندی است چرا که ضریب ایمنی این خودروها بالاتر است اما از طرفی نیز وجود این خوردوها باعث کاهش حمل و نقل شهروندان با ناوگان های عمومی شده است.

وی ادامه داد: تردد با وسایط شخصی در زمان حاضر به صرفه نیست و اگر مردم به سمت ناوگان عمومی روی بیاورند این ناوگان نیز توجیه اقتصادی پیدا کرده و در زمینه اشتغال جوانان نیز موثر خواهد بود.

مصدقی با بیان این که ۲۰ درصد ترافیک کشور در خوزستان است گفت: درسال گذشته حدود یکصد میلیون تردد در شبکه راه های استان به ثبت رسید که کنترل این شبکه را برای متولیان راه های استان دشوار کرد.

وی تصریح کرد: خوزستان با داشتن هفت بندرتجاری از مزیت های بالایی برخوردار است چرا که تنها از بندر امام خمنی( ره ) حدود ۴۰ درصد واردات و ۱۷ درصد صادرات کشور صورت می گیرد که همین امر باعث ایجاداشتغال و گردش پول در استان شده است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های خوزستان گفت:همچنین در حوزه کالا در چهارماهه نخست سال جاری ۷۱۳ هزار سفر به ثبت رسیده است که ۱٫۵ درصد افزایش را نشان می دهد.

وی افزود: دراین مدت بیش از ۱۲ میلیون تن جابجایی کالا داشته ایم که دو درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش را نشان می دهد.
مصدقی اظهارکرد: کاهش میزان واردات در استان نشان دهنده افزایش حجم تولید و گردش محصولات در استان است.

وی همچنین به پایانه های مرزی استان اشاره کرد و گفت: پایانه های مرزی چذابه و شلمچه جایگاه خاصی را از نظر معنوی و صادرات به خوزستان بخشیده اند چرا که این پایانه های مرزی هرساله محل عبور زائران اربعین حسینی بوده و همین امر بر اهمیت این دو پایانه می افزاید.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های خوزستان گفت: دربحث صادرات نیز باتوجه به بازارهدفی که در کشورعراق پیش بینی شده است سعی می شود که به ایجاد اشتغال ومعیشت مردم استان کمک شود.

وی افزود: سال گذشته حدود پنج میلیون تن صادرات از دومرز چذابه و شلمچه داشتیم که سهم چذابه ۱٫۵ میلیون تن و سهم شلمچه۳٫۵ میلیون تن بوده است.

مصدقی گفت: همسایگی خوزستان با عراق یک فرصت برای رونق اقتصادی استان است و باید با توسعه زیرساخت ها این فرصت را غنیمت بشماریم چرا که اگر دیرعمل کنیم سایر کشورهای منطقه بازار عراق را در دست خواهند گرفت.

وی یادآور شد: تاکنون حدود ۵۰۰ میلیارد ریال در دو پایانه مرزی چذابه و شلمچه از اعتبارات ملی هزینه شده است اما شهرداری بستان در پایانه چذابه تاکنون عملکرد خوبی در زمینه تجارت نداشته و منطقه آزاد اروند نیز درپایانه مرزی شلمچه است که با تخلیه مضاعفی که در این پایانه صورت می گیرد مشکلاتی برای تردد ایجاد شده است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های خوزستان گفت: در زمان حاضر پایانه مرزی چذابه دو سالن مجزای تجارت و مسافربری دارد و پایانه شلمچه نیز دارای یکی از بزرگترین سالن های مسافربری در کل کشور است که در مساحت هفت هزار متر مربع احداث شده است.

وی افزود: همچنین از اعتبارات سازمان حمل و نقل و پایانه های کشور برای بهسازی محور سوسنگرد به چذابه حدود یکصد میلیارد تومان هزینه شده است.

مصدقی همچنین به سامانه ۱۴۱ سازمان حمل و نقل جاده ای اشاره کرد و گفت: شهروندان به کمک این سامانه می توانند تمامی اطلاعات مربوط به مسیرهای مورد نظر خود، مکان مجتمع های خدمات رفاهی بین راهی و شرایط آب و هوایی آن منطقه را دریافت کنند.

وی تصریح کرد: سالانه بین یک هزار تا یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال از اعتبارات ملی به راه و شهرسازی استان به منظور امور راهداری پرداخت می شود و اگرچه راهداری جزو وظایف سازمان حمل و نقل و پاینه های استان است اما این مسئولیت هنوز عملیاتی نشده است.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد مسئولان در برگزاری انتخابات شورای شهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک