کد خبر: 18632
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۱۷/ مرداد/ ۱۳۹۵ - ۱:۴۵

بختیاری ها درتمام صحنه های انقلاب و مشروطیت خودشان را ثابت و در صفوف اول انقلاب حضور و رشادت ها ایجاد کردند.

یادداشتی در خوزستان سرافراز:


در هر شهر یا شهرستان با توجه به وجود قومیت ها و فرهنگ ساختاری مردم آن شهر می توان اسم آن شهر را نسبت به مردمان و اقوامش نامگذاری کرد که امروزه با گذشت زمان و تحول جمعیت شهری و ظهور فرهنگ ها می توان دیدگاهی نو آن هم بر مبنای واقعیت امروزی در سیستم شهری اتخاذ کرد که می تواند یک اتحاد و انسجام را در بین اقوام هرشهرستان ایجاد کند و فضای دوگانگی را از بین ببرد.

با نگاهی به شهرستان دزفول می توانیم با وجود خیل جمعیتی و یکپارچگی یک قوم در بیشترین وسعت زندگی شهری و اقتصادی دزفول ، شهرستان دزفول را تنها با دزفول بشناسیم یا دزفول بختیاری ؟

با کمی تحقیق و اندیشه می توانیم دیگر دزفول را با نام دزفول بختیاری بشناسیم چون شهرستان دزفول با جمعیتی بیش از ۵۰۰هزارنفر دومین شهرستان بزرگ استان خوزستان بعد از اهواز می باشد که بیشترین قشر مردم این شهرستان را بختیاری ها تشکیل میدهند که این ازدحام جمعیت تمام حاشیه و بیشترین نقاط شهرستان دزفول را تشکیل میدهند و بیان کننده حضور قوم بزرگ بختیاری در تمام دزفول است و بیانگر پیامی روشن با نگاه مطالبه گرایانه است و حرف های زیادی را برای مردم و مسئولین شهرستانی و کشوری دارد .

اگر بخواهیم نگاه بسیار دقیقی به وضعیت جمعیت و قومیت های این شهرستان داشته باشیم خواهیم دید که نیم بیشتر دزفول را بختیاری ها آن هم با پیشینه ای قوی تشکیل میدهند بی آنکه نام یا اسم میدان یا خیابان مهمی به نام یکی از بلندقامتان شهید و عدالتخواه بزرگ بختیاری نامگذاری شده باشد تا برای شناخت مشاهیر و بزرگان بختیاری قدمی برداشته شود و باعث شناخت همگان شوند ولی ما شاهد وجود این نابرابری ها وتضادهای فرهنگی در این شهرستان هستیم که تمامیت تبعیض را در فرهنگ و شناخت قومیت ها بیان میکند و این رفتارها و تصمیم گیری ها می تواند روحیه اتحاد و انسجام را بین مردم از بین ببرد و تضادهایی ایجاد کند که امروزه شاهد آن هستیم.

باید این واقعیت را بپذیریم که همه مردم ایران شهرستان دزفول را بانام مردم دزفول می شناسند و جایگاه مردم بختیاری دراین شهرستان برای همه ناآشنا بوده و شناخت و زمینه سازی فرهنگ و پیشینه بختیاری ها به عنوان مرکز بختیاری ها در شمال دزفول رو به افول و انزوا رفته و این چهره را بسیار خشک و خشن جلوه داده اند.

در حالی که بیش از ۶۰درصد این شهرستان را بختیاری ها تشکیل میدهند و این ملموسی و عدم شناخت فرهنگ و قومیت قوم بزرگ بختیاری برای ملت ایران در شهرستان دزفول بی رنگ می باشد که عواملی نظیر رسانه های بسیار قوی نظیر رادیو دزفول که تاثیر بسزایی دارد و به عنوان یک رسانه جمعی و ملی تمام اقشار جامعه را تحت نفوذ فرهنگی خود قرار میدهد و اما اینکه این رادیو چقدر در تهیه برنامه های روزانه خودبصورت جدی به فرهنگ وگویش و سنت های این قوم بزرگ در شهرستان پرداخته و بیشترین مخاطبان خود را فراموش کرده است و از فضای تک قطبی رسانه ای و فرهنگ سازی خارج نشده است که این امر مهم بسیار بازدارنده و تاثیرکزار بوده است عواملی دیگراینکه در کدام موزه یا کانون فرهنگی هنری به فرهنگ بختیاری در شناخت آن به همگان گام برداشته شده است؟ و چقدر از روشنفکران و فرهیختگان ادبی بختیاری در این شهرستان حمایت میشود.

اما برسی وضعیت و جایگاه نیروی کار در شهرستان دزفول بسیار جای اندیشه دارد که در اکثر پست ها و جایگاه های اداری از نیروهای نخبه و فعال بختیاری استفاده نمی شود واگر هم استفاده می شود با تخریب های رسانه ای و بعد از مدت کوتاهی به ناکامی منتهی می شود که می توان گفت تبعیض در بعضی امور حاکم است اما باید توجه داشته باشیم با وجود قدم گذاشتن در عصر اطلاعات و ارتباطات و وجود دنیای پست مدرن و سرازیر شدن بهمن انقلاب فرهنگی در جهان باید از وجود سنتهای کهنه و تفکراتی با جاهلیت مدرنیته جلوگیری و بذر این تفکرات را از بین برد و عدالت امکانات چه در زمینه نیروی کار و مباحث فرهنگی اقتصادی اجتماعی برای همگان یکسان شود.

مهمتر از همه باید بدانیم که بختیاری ها درتمام صحنه های انقلاب و مشروطیت خودشان را ثابت و در صفوف اول انقلاب حضور و رشادت ها ایجاد کردند که این حضورها مستلزم نگاهی جدی به این مردم و مطالبات قانونی شان می باشد تا در این خصوص پیگیری و نشست کارشناسی شده ای انجام گیرد و دزفول را با نام دزفول بختیاری به همگان معرفی کنند چون دزفول متعلق به مردم دزفول نیست بلکه وجود تمام اقشار دراین شهرستان دزفول بزرگ را بلند آوازه کرده است و امروزه جمعیت حداکثری قوم بزرگ لربختیاری در شهرستان دزفول لازمه جهت دار بودن با هدف شناخت تمام اقوام در این شهرستان می باشد.

سجاد حشمتی

 

 

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
انتشار یافته: ۳ نظر
 • حبیب
  |
  |
  ۹:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۷
  آقای حشمتی عزیز تشکر بابت نگاه ویژه شما به حمایت از اقوام در این مقاله به بحث های مهمی اشاره کردید که واقعا جای تامل دارد . به امید روزی که همه اقوام در این دیار با مساوات و برادری در کنار هم زندگی کنن
 • دزفولی
  |
  |
  ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۷
  جناب حشمتی عالی بود .تشکر فراوان
 • سعید
  |
  |
  ۹:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۳
  واقعا که خیلی وقیحانه نوشتی. این همه رو از کجا آوردی آقای حشمتی. صرف وجود یک قوم در یک منطقه جغرافیایی، بدون داشتن تمدن ویا سازگاری با فرهنگ آن منطقه موجب تغییر نام و یا جایگاه آن نخواهد شد.
 • نظرات بینندگان
  نام:
  ایمیل:
  * نظر:
  نظر سنجی

  آیا از عملکرد مسئولان در برگزاری انتخابات شورای شهر اهواز راضی هستید؟

  Loading ... Loading ...
  تازه ترین اخبار
  آ نتورک