کد خبر: 18754
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۲/ مرداد/ ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۵

ظهر امروز جمعی از فعالان ، اساتید دانشگاه و پژوهشگران تاریخ و فرهنگ بختیاری مهمان مدیرکل صدا و سیمای مرکز البرز ، دکتر رامک بودند.

به گزارش خوزستان سرافراز:ظهر امروز جمعی از فعالان ، اساتید دانشگاه و پژوهشگران تاریخ و فرهنگ بختیاری مهمان مدیرکل صدا و سیمای مرکز البرز ، دکتر رامک بودند. در این دیدار که آقایان دکتر اردشیر صالح پور ، دکتر محمود کرم پور ، خانم کرم پور ، دکتر محسن خسروی بابادی ، مهندس پیروز راکی پور ، مهندس همایون اسدی بهداروند ، رضا خصالی ، سیاوش جهانبخش زلکی و علی دهقان حضور داشتند و به عرضه فرهنگ بختیاری در سیمای البرز صحبت هایی ایراد نمودند.

در ابتدا دکتر اردشیر صالح پور ، استاد دانشگاه و بختیاری پژوه پرتجربه به بیان سخنانی پیرامون جایگاه تاریخی و ارزش های فرهنگی قوم بختیاری پرداختند. وی با اشاره به خطاهای سریال سرزمین کهن نسبت به اقدامات مثبت و موثر فرهنگی در شناسایی فرهنگ غنی بختیاری ابراز امیدواری کرده و خاطرنشان کردند : باید کارهای محلی و داشته های فرهنگ بومی و محلی را در سطوح ملی عرضه نموده و پس از آن در ابعاد بین المللی عرضه نماییم.

دکتر صالح پور افزود : شخصیت هایی مانند سردار بی بی مریم و شیرعلیمردان خان قابلیت شناسایی و عرضه در سطوح ملی و حتی فراتر از آن را دارند. وی همچنین با اشاره به گوهرگران بار فرهنگ بختیاری ها در کرج ، مقبره استاد مسعود بختیاری اشاره کرد و افزود ، بهمن علاءالدین مختص به قوم بختیاری نیست و آثار وی باید در رسانه ملی به طور برجسته ای در معرض دید همگان قرار گیرد. این استاد دانشگاه در آخر ، پیشنهاداتی مبنی بر تعاملات فرهنگی و عرضه فرهنگ بختیاری به مدیرکل صدا و سیمای مرکز البرز عرضه نمود.

در ادامه این دیدار ، دکتر محمود کرم پور از دانشجویان پیرو خط امام در نوفل لوشاتو و از یاران انقلاب با اشاره به نقش موثر و پر افتخار بختیاری ها در تاریخ ایران خواستار تجلیل از مقام شامخ آنها شد.

دکتر کرم پور ضمن بیان خاطراتی از امام خمینی (ره)و حجت الاسلام حسن روحانی ، به توجه و نگاه ویژه امام به بختیاری ها اشاره نمود.

این فعال فرهنگی افزود : کارهایی که در سطوح مختلف برای بختیاری ها انجام شده قابل تقدیر است و ابراز امیداوری نمود که تداوم داشته باشند. وی از زحمات و خدمات دکتر رامک در صدا و سیمای مرکز چهارمحال و بختیاری که قابل توجه و تامل می باشند تقدیر ویژه به عمل آورد.

رضا خصالی لالوی فعال فرهنگی بختیاری در ادامه این نشست ضمن تقدیر و تشکر از بانیان جلسه خواهان توجه ویژه رسانه استان البرز به بختیاری ها شد.

وی افزود : بختیاری ها در کرج دارای نفوس قابل توجه ای هستند اما توجه و نگاه به آنان چندان متمرکز نیست ؛ این فعال فرهنگی با اشاره به روند فکری و فرهنگی بختیاری و توجهات ویژه علمای نجف به بختیاری ها در قیام مشروطه خواهان مجالی برای عرضه این داشته های غنی فرهنگی تاریخی شد.

خصالی در آخر افزود:بختیاری ها در عرصه فرهنگ حرف های برای گفتن دارند و این غنای فرهنگی در راستای اهتمام به مسائل فرهنگی در سطوح ملی است و خواهان تعاملات بیشتر بختیاری پژوهان با رسانه استان البرز شد. 

در ادامه این دیدارمهندس اسدی بهداروند به نقش امید و انگیزه در تحولات اجتماعی و توسعه اشاره کرد و افزود : مادامی که امید و انگیزه در میان همه مردم باشد تحرکات اجتماعی بالایی را شاهد خواهیم بود و رسانه ها به عنوان محرک های اصلی امید و انگیزه در جامعه شناخته می شوند.

این فعال فرهنگی گفت : توجه ویژه رسانه مرکز البرز به بختیاری ها باعث ایجاد امید و انگیزه در نفوس بختیاری و تحرک بیشتر در سطوح اجتماعی البرز می گردد که رشد و توسعه را برای این استان نوپا در بر خواهد داشت.

سیاوش جهانبخش از فعالان فرهنگی بختیاری در این نشست به نقش ویژه بختیاری ها در تاریخ اشاره نمود.

وی با بیان اینکه بختیاری ها داشته های خوبی برای عرضه در سطوح مختلف ملی و بین المللی هستند ، خواهان توجه ویژه به این مقوله شد.

جهانبخش افزود : انتقال پیام و مفهوم امروزه از طریق دیدگاه های بصری ، موثری و ماندگاری پایداری دارد و می تواند فرهنگ را در ذهن مخاطبان به طور دائم جای دهد. وی در آخر با بیان فعالیت های فرهنگی انجام شده در راستای فرهنگ بختیاری ، ابراز امیدواری نمود تا توجهات ویژه به مسئله فرهنگ بختیاری تداوم و نتیجه بخش باشد.

علی دهقان ، از فعالان فرهنگی بختیاری مقیم البرز در این نشست ضمن بیان سوابقی از فعالیت های فرهنگی بختیاری های مقیم البرز خواهان توجه و ارائه فضای ویژه به بختیاری ها جهت شناسایی و عرضه فرهنگ غنی ایشان گردید.

وی خاطرنشان کرد ، جمعیت قابل توجه بختیاری در البرز خواستار توجه ویژه نهادهای استان در امور فرهنگی هستند.

دکتر محسن خسروی بابادی ، دبیر همایش های برد شیر و از فعالان فرهنگی با بیان اینکه عشق و علاقه ، وی را وارد فعالیت های فرهنگی بختیاری نموده به مسئله هویت و اصالت اشاره کرد.

محسن خسروی افزود : انسان همیشه به دنبال فطرت و معنویت است و یکی از وجوه بارز معنویت ، هویت و اصالت افراد است که ایران سراسر از اقوام با هویت و با اصالت تشکیل شده است.

وی در ادامه افزود : ما برای مقابله با تهاجم فرهنگی و فرهنگ هایی که از ما نیستند باید بر هویت و اصالت خود پای فشاری کنیم و با عرضه فرهنگ غنی خود از استحاله فرهنگی جلوگیری کنیم. دکتر خسروی در آخر ضمن تشکر از بانیان جلسه خواهان تعاملات موثر و مداوم با رسانه البرز شد.

حسن ختام جلسه بیانات دکتر رامک بود. وی که پیش از این مدیرکل مرکز چهارمحال و بختیاری بود ، ضمن بیان پاره ای از سوابق و فعالیت های خود در راستای اعتلای فرهنگی قوم بختیاری به بیان نکاتی در این راستا پرداخت.

مدیرکل صدا و سیمای البرز، با تایید سخنان حضاربه آشنایی با این دغدغه ها اذعان نمود و قول مساعدت همه جانبه داد. دکتر رامک افزود ، ما در البرز با اقوام متعددی مواجه هستیم که هرکدام دارای غنا و قوام فرهنگی خود هستند و این یکی از موهبت های جامعه ماست. وی خاطرنشان کرد ، صدا و سیمای مرکز البرز آماده همکاری با فعالان و کنشگران فرهنگی بختیاری است و از طرح های عرضه شده حمایت می نماید.

 

 

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد مسئولان در برگزاری انتخابات شورای شهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک