کد خبر: 22018
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۳/ شهریور/ ۱۳۹۵ - ۶:۰۱
سعید آژده

به بهانه ۴شهریور سالروز رحلت شاعر

 

 

♦ اخوان وفادارترین فرد به اندیشه ی نوگرای نیما بود او در حالیکه شعر کلاسیک (سنتی) و کهنه ایران را می شناخت آمد و به تبع از نیما، ظرفیتی تازه به شعر نو داد….

آن چیزی که اخوان ثالث را متمایز از دیگر نوسرایان می کند زبان خاص اوست که زبانی ست که از سبک خراسانی تبعیت می کند

او مشرف به شعر کهنه ایران و یک استاد مسلم در غزل و مثنوی و دیگر گونه یا جنس های ادبی بود ولی زبان وی متفاوت از تمام شاعران قبل از وی است

?م امید به تبع نیما ،آمد و هزار سال شعر فارسی را دستخوش تغییر و تحولات کرد و این قرن ،قطعا به نام او و نوسرایان نامگذاری خواهد شد و همچون اکنون که از قرن پنجم فردوسی و ششم مولانا و هفتم سعدی و هشتم حافظ را به خاطر داریم و نام شاهان را به اندازه شاعران نمی دانیم پس به یقین این قرن هم ،قرن نیما خواهد بود و نوسرایان ،پس از این جهت اخوان شاعری چیره دست بشمار خواهد رفت که زبان آرکاییست (باستانگرایی) علیرغم نو بودن او بیشتر از هر شاعر دیگری حائز اهمیت است حالا شاید شما بگویید چگونه می شود یک شاعر نوگرا آرکاییست می شود !؟

خب توضیح خواهم داد اکنون

?ببینید ،اخوان یک شاعری ست که به همراه شاملو از جدی ترین شاعرانی ست که پس از نیما در محافل ادبی ایران ،آشنا هستند و این دو آمدند و لغات مهجور و باستانی را که کمتر شاعری به آن ها توجه داشت را در اشعارشان به کار بردند مخصوصا شاملو که تحت تاثیر نثر ابوالفضل بیهقی بود. آن ها با استفاده از ظرفیت های شعر قدیم ایران آمدند و با زبانی جدید و تازه،بنایی نو بپا کردند که از باد و باران و طوفان ام مصون خواهد ماند.

♦اشعار اخوان از دیکلماسیون خاصی تبعیت می جویند و ژانر شعری او تنها خاص اوست و هرکس پس از او به این زبان نزدیک شد نتوانست همچون وی موفق شود و تنها مقلد باقی ماند…

فضای هارمونیک در آثار او با لحن موسیقایی و وزن های متنوع گاه در مخاطب ضرباهنگی زیبا تولید می کند که در کمتر شاعری مشاهده شده است…..

♦م امید از معدود شاعرانی ست که ضمن اشراف بر علوم ادبی قدیم و جدید در دانشگاه نیز تدریس می نمود و اشعار زیبای وی نقل محافل ادبی و حتی عوام است……سروده هایی چون آخر شاهنامه یا خوان هشتم،زمستان،شطرنج،سبز و…..از زیباترین آثار وی بشمار می روند ….وی از قابل اتکاترین شاعران امروز ایران است که آثار و زبان خاص وی به یقین جاودانه خواهند ماند….

رهبر انقلاب اسلامی ایران (آیت الله خامنه ای) از دوستان و نزدیکان اخوان ثالث بود و بعدها از ایشان خواست تا به حکومت بیشتر نزدیک شود ولی گویا اخوان از نزدیک شدن به سیاست حذر داشت و اجتناب کرد !

? آنچه بدیهی ست این است که هیچ چیزی قابل قیاس با شعر و هیچ کس برتر از شاعر نیست……

شارل بودلر می گوید : تنها پیامبران ،شاعران و سربازان را تکریم کرد و بقیه را باید به تازیانه کشید!!!!

پیامبران که به آنان وحی می شود ،شاعران که به آنان الهام می شود و سربازان که از مرزها دفاع می کنند

?یارمحمد اسدپور برایم گفتند که :اخوان ثالث را قبل از انقلاب و اوایل دهه پنجاه در دانشگاه تهران ملاقات نمودم و آن زمان هم که من و دیگر دوستانم همچون ( سید علی صالحی،آریا آریاپور،هرمز علی پور و سیروس رادمنش) از مسجدسلیمان و از جنوب ایران توانستیم شعر موج ناب را به فضای ادبی ایران معرفی کنیم و آن موقع دیگر بزرگان شعر ایران همچون اخوان و شاملو و …..با شعر ما آشنا شده بودند و به من (من یعنی یارمحمد اسدپور نه سعید آژده)گفت :تهران نمان ….برو همان مسجدسلیمان……آداب و فرهنگ بد تهران تو را خراب می کند…………یارمحمد هم به مسجدسلیمان می آید و از دهه پنجاه تا کنون هرگز به تهران نرفت!

اخوان ثالث شاعری محجوب برای ادوار ادبیات ایران بشمار خواهد رفت که هرگز دچار حاشیه نشد و علی رغم التهابات سیاسی ،فرهنگی اجتماعی که در زمان عمر وی اتفاق افتاد اما او هرگز خودش را درگیر این مسائل ننمود …..

شعر اخوان شعری پاک ،سلامت و رستگار است که حکمت در او به تکرار و وفور یافت می شود…..

من چهارم شهریور سالروز ارتحال این ادیب و شاعر بزرگ ایران زمین را تسلیت عرض می نمایم و این روز را بهانه ای برای تکریم از مفاخر معاصر می دانم………

?سعید آژده پنج شنبه ۴شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۳ اهواز کوروش

 

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد مسئولان در برگزاری انتخابات شورای شهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک