کد خبر: 24908
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۰/ آذر/ ۱۳۹۵ - ۵:۱۸

یادداشتی در خوزستان سرافراز بقلم رضا شیرالی

خبرنگار که باشی خواسته یا ناخواسته در غم و شادی میلیون ها انسان شریک می شوی، خبرنگار که باشی از کنار هر حادثه ای، رویدادی به راحتی عبور نخواهی کرد…….پا به پای مردم اشک میریزی و با شادی آن ها خنده بر لبانت نقش می بندد.

خبرنگار که باشی انسان های جامعه را خانواده خودت فرض می کنی، باید خودت را به آب و آتش بزنی تا بلکه صدایی از مظلومان را به گوش مسئولین برسانی و تا رسالت خود را انجام ندهی آرام نمیگیری..

پاسی از شب باشد و حتی هوا گرگ و میش باشد، رویدادی اتفاق بیفتد، تا خبر را اطلاع رسانی نکنی، نمی توانی پلک روی هم بگذاری..زمین هم بلرزد، دریا هم طغیان کند و طوفان ها ویران کنند، باز هم یک جایی از دنیا، خبرنگاران مشغول مخابره هستند..

حس کنجکاوی زمانی که حادثه ای رخ می دهد، خبرنگار را به سمتی سوق می دهد که باید باشد، حقایق را درک کند، حتی در مرکز حادثه، آغوش خطر هم باشد، خبرنگار به مرور زمان جسارت را در ذات خودش تقویت می کند…

اگر کنجکاو نباشی، کافی است که خبرنگار باشی، آنوقت هست که دیگر  تمام وجودت مملو از حس کنجکاوی می شود و زمانی که از یک خیابان عبور می کنی دنبال سوژه خاص خبری هستی، ناخودآگاه تیز بین می شوی..

خبرنگار که باشی باید مسئول باشی، مسئول در برابر تمام حرف هایی که در رسانه منتشر میکنی تا حقایقی به جامعه برسد، خدایی ناکرده اگر در رسالت خود کوتاهی کنی و دروغی را به خاطر ترس از کسی در جامعه ترویج کنی، در این دنیا هم نباشد، در دنیای دیگر پاسخگو خواهی بود.

خبرنگار کسی است که با اتکا به ذوق و استعداد شخصی، پس از گذارندن دورهٔ آموزش تخصصی و همچنین با توجه به مسئولیت اجتماعی که این پیشه بر گردن او می‌گذارد، وظیفه بدست‌آوردن، آماده‌کردن، گردآوری و سامان‌دادن اخبار و انتقال آنها را با وسایل ارتباط جمعی (مطبوعات، رادیو، تلویزیون و خبرگزاری) به مخاطبان بر گردن دارد.

برپایهٔ اعلامیه سازمان یونسکو، خبرنگاران باید کوشش کنند تا اخباری که در اختیار عموم می‌گذارند درست، دقیق و معتبر باشد و در درستی اخباری که به دست می‌آورند، پژوهش و اندیشه کنند. خبرنگاران نباید حقیقتی را عمداً تحریف یا خراب کنند و نیز هیچ گونه مطلبی را نباید از دید مردم پنهان نگهدارند.

متاسفانه این روزها جو نامطلوب حاکم بر مطبوعات و خبرگزاری های استان شرایطی به وجود آورده است که بی مایه ترین افراد به راحتی وارد عرصه رسانه و مطبوعات استان شده اند و روز به روز کیفیت مطالب و محتوای مطبوعات را پایین آورده اند. در مقطع کنونی بعضا افرادی عناوین دهن پرکنی مثل مدیر مسئولی، سردبیری و سرپرستی را یدک می کشند که کمترین آشنایی با اصول و فنون روزنامه نگاری و ژورنالیسم ندارند  و با ایجاد لابی ها و باندهای مافیایی، مانع ظهور و بروز و پیشرفت خبرنگاران مستعد و واقعی می شوند.

 رفتارهای زننده و نامناسب همین افراد کم مایه که جایگاه قشر نخبه روزنامه نگاران و فرهیختگان واقعی جامعه را به ناحق به یغما برده اند و باعث تضییع حقوق ده ها جوان مستعد و تحصیل کرده شده اند در مراسم های مختلف گاها به نوعی است که موجب نگاه تحقیرآمیز و توام با توهین جامعه، بوی‍ژه مدیران رده بالا به عموم خبرنگاران گردیده و همین بعضا بی احترامی ها و تعمیم شخصیت خبرنگارنماها به کل خبرنگاران باعث شده است تعداد معدود خبرنگاران واقعی هم در عرصه های مهم و اساسی استان کمتر حضور یابند و همین امر باز هم عرصه را به نفع خبرنگارنماها وسیع تر کرده است، همه اینها موجب شده است تا صفحات مطبوعات استان بیشتر از اینکه دردهای مردم را فریاد زنند و جامعه را به سمت تعالی فرهنگی سوق دهند، بوی فاکتور بگیرند.

فاکتورهایی که هرچند مبالغشان چندان چشمگیر نیست؛ روی هم رفته رضایت صاحبان مناصب را جلب می کنند.

گیریم مردم عادی نخواهند روزنامه های محلی را مطالعه کنند، در عوض برخی از مسئولین با مشاهده عکس های بزرگ خود در تمامی مطبوعات و پایگاه های خبری استان چند ساعتی را صرف تماشا می کنند و بهایش را هم می پردازند حال چه اصراری است مثلا یک دانشجو محتویات مطبوعات استان را بی آنکه مبلغی هم پرداخت نماید مطالعه کند تا سطح سواد سیاسی و اجتماعیش بالا رود…

ما امروز به خبرنگار در جامعه نیاز داریم نه خبرنگارنما,خبرنگاران قشر بسیار زحمت کشی هستند و همیشه مورد احترام جامعه هستند، ولی متاسفانه برخی خبرنگاران به ظاهر خبرنگار یا همان خبرنگارنماها رسالت خبری خبرنگاران واقعی را زیر سوال برده اند!

برخی از روابط عمومی ها نیز با مبالغی ناچیز خبرنگاران را از عرصه نقد و انتقاد خارج کرده اند، امروزه در استان ما این روابط عمومی ها هستند که اخبار را تولید وبه خبرنگاران دیکته می کنند!

 خبرنگار و روزنامه نگار همانند یک قاضی و پلیس عمل می کند که اگر ایمانش بلغزد و روحش آسیب ببیند دیگر نمی تواند جایگاهی که در آن قرار دارد را حفظ کند.

باید افزود که یک خبرنگار باید صداقت در گفتار، رعایت انصاف، داشتن تقوای سیاسی و اخلاق حرفه‌ای، درستی و امانت‌داری در حرفه خبرنگاری و ولایت‌مدار و انقلابی بودن را مد نظر قرار دهد تا بتواند در همه جوانب در پیشگاه خداوند رو سفید بوده و پرچم را بدست صاحبش ولی امر، صاحب الزمان(عج) برساند.

*انتشار= امیری

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد مسئولان در برگزاری انتخابات شورای شهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک