کد خبر: 25556
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۷/ دی/ ۱۳۹۵ - ۴:۳۹

بیش از ۱۴ روز از زمان حادثه می‌گذرد اما تاکنون محل حادثه آواربرداری نشده است به گونه‌ای که روز جمعه گذشته سقف یکی از واحدهای آپارتمانی فروریخت.

خوزستان سرافراز، بعد از ظهر ۲۳آذرماه امسال چند باب منزل مسکونی به دلیل انفجار شدید گاز شهری در یک واحد مسکونی سه طبقه واقع در منطقه باغ‌شیخ اهواز سبب فوت یک خانم و مصدومیت ۱۰ نفر از ساکنان مناطق شد. با پیگیری‌های انجام شده درباره علت حادثه و آخرین وضعیت جسمی و روحی حادثه دیدگان , متوجه شدیم که حادثه دیدگان و افرادی که منازل خود رادر این انفجار از دست داند در وضعیت مطلوبی به سر نمی‌برند و با گذشت بیش از دو هفته از زمان حادثه، محل انفجار آواربرداری نشده است و باقیمانده ساختمان به دلیل سست شدن پایه‌های ساختمان در حال فروریختن است.

بهرام خدادادی فرزند یکی از حادثه دیدگان انفجار منطقه باغ شیخ  دراهواز، در تشریح روز حادثه اظهارداشت: تمام شیرهای گاز در منزل سالم بودند و حتی ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه عصر که از منزل خارج شدم ذره‌ای بوی گاز احساس نکردم. حادثه حوالی ساعت ۱۷ و ۵۲ دقیقه عصر رخ داد؛ قبل از انفجار مادرم وارد پارکینگ شده بود و بوی گاز را احساس کرد و با سرکشی به شیرهای گاز متوجه شد که نشت بوی گاز از لوله‌های شیر گاز داخل حیاط منزل نیست، بعد از اینکه خواست از آسانسور خارج شود تا شیر گاز واحد را چک کند ناگهان ساختمان منفجر شد.

 

وی با اشاره به حفاری‌های صورت گرفته در خیابان باغ شیخ افزود: مدتی است که سازمان آبفای اهواز در حال حفر زمین است و ماشین‌آلاتی مانند بیل‌مکانیکی این سازمان هنگام حفر زمین به نوار لوله گاز توجهی نکرده و آن را ۲۵ سانتی‌متر از محل اصلی اتصال جدا کرد؛ همین عامل سبب انفجار ساختمانی ۴ طبقه، دو منزل ویلایی و نیز دو ساختمان  ۲طبقه شد.

خدادادی با بیان اینکه در این حادثه ۱۰ نفر مجروح شدند، گفت: ناظران شرکت گاز در محل حفاری حضور نداشتند؛ وضعیت مادر بنده بسیار بحرانی است وی از ناحیه مچ دوپا، ساق و ستون فقرات آسیب دیده است و تمام هزینه‌های درمان را به صورت شخصی پرداخت می‌کنیم. تا کنون هیچ مسئول استانی و شهری برای کمک و امداد رسانی به ما توجهی نداشته و خانواده‌های حادثه دیده از لحاظ مسکن، خوراک و پوشاک در تنگناهای سختی قرار دارند.

وی عنوان‌کرد: منزل و لوازم منزل به طور صد در صدی از بین رفتند و هریک از اعضای خانواده‌ام در خانه یکی از اقوام در حال زندگی هستند و هیچ سازمانی مسئولیت این حادثه را به عهده نمی‌گیرد و برای ما جای سوال دارد که اگر این حادثه در یکی از استان‌های دیگر مانند اصفهان یا تهران رخ می‌داد واکنش مسئولان چگونه بود.
علت انفجارمنازل منطقه باغ‌شیخ نشت گازشهری است

امیر نجفی مدیرعامل آتش‌نشانی اهواز گفت: علت انفجار نشت گاز بوده اما هنوز علت نشت و مکان نشت تعیین نشده و در حال بررسی است.

وی افزود: در بررسی‌هایی که در حال انجام، مشخص می‌شود که آیا لوله‌های شیر گاز در منزل سالم بودند و یا مشکل از لوله‌های گاز خارج از منزل بوده اما تاکنون نتیجه مشخصی کسب نشده است.

اظهارنظر درباره علت حادثه به کارشناس رسمی دادگستری محول شده است

غلامرضا براتی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اهواز گفت: موضوع یک مسئله حساس است و  بنده نمی‌توانم در مورد حادثه انفجار باغ‌شیخ اظهار نظر کنم.

وی افزود: اظهار نظر وظیفه کارشناس رسمی دادگستری است که قرار است بعد از پییگری و بررسی منطقه علت  حادثه را مشخص کند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اهواز گفت: مقصر اصلی حادثه با نظر و بررسی کارشناس دادگستری مشخص می‌شود و ما نیز  منتظر نظر کارشناس دادگستری هستیم.

عملیات آواربرداری توسط سازمان خدمات موتوری شهرداری منطقه یک انجام می‌شود

جمشید سلحشور عضور شورای شهر اهواز نیز با اشاره به عملکرد شهرداری در زمینه آواربرداری منازل تخریب شده باغ‌شیخ اهواز، عنوان‌کرد: شهرداری ابتدا معتقد بود که آواربرداری منطقه در حوزه وظایفشان نیست به همین دلیل تا کنون نسبت به آواربرداری محل حادثه اقدامی نکرد.

وی افزود: بعد از  صحبت‌هایی که با مسئولان شهرداری انجام شد قرار است شهرداری با انعقاد قرارداد با یکی از سازمان‌های تابع شهرداری عملیات آواربرداری را انجام دهد.

 

عضو شورای شهر اهواز بیان‌کرد: مجری عملیات  آواربرداری سازمان خدمات موتوری شهرداری منطقه یک است که مقرر شد از فردا با حضور در محل حادثه به ایمن سازی و آواربرداری منطقه بپردازد.

وی افزود:  عملیات آواربرداری رایگان بوده و هیچ هزینه‌ای از خانواده‌هایی که منازل خود را در این حادثه از دست دادند دریافت نمی‌شود.

اینکه پس از ۲۰ روز از وقوع حادثه قرار است عملیات آواربرداری انجام شود نشان دهنده این است که عملیات با تاخیر بسیار و بدون توجه به وضعیت ساکنان درحال انجام است؛ ساکنانی که درک شرایطشان و استرس و نگرانی که به آنها و به ویژه خانواده‌هایشان وارد شده است برای هرکسی آسان نیست.

از طرف دیگر سئوال اینجاست که در فصل سرما و باتوجه به شرایط خاص این افراد جا دارد ادارات دولتی که بودجه و سازمانشان فلسفه‌ای به جز خدمت به مردم و به ویژه مردمی که به دلیل یک حادثه ناخواسته آسیب دیده‌اند ندارد، به یاری این خانواده‌ها بیایند تا کارآمدی دستگاه‌های دولتی به اثبات برسد.

به نظر می‌رسد جادارد کارشناسان معتمد دستگاه قضایی نیز با تسریع در صدور نظریه کارشناسی و منصفانه بتوانند نقش موثری را در احقاق حقوق شهروندان حادثه دیده که بسیاری از آنان از خانواده‌های رزمنده و انقلابی هستند ایفا کنند.

تسنیم/

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد مسئولان در برگزاری انتخابات شورای شهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک