کد خبر: 25568
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۹/ دی/ ۱۳۹۵ - ۱:۰۱

نوشتاری در باب لزوم مصونیت کارکنان استانداری از افراط و تفریط­های جناحی

یادداشتی از امید اسلامی در خوزستان سرافراز:

زیرساخت مهم و اساسی برای توسعه همه جانبه سیاسی، اجتماعی، اقتصادی کشور، برنامه ­ریزی کارآمد و اجرای درست برنامه تدوین شده است. برای دستیابی به این مهم می بایست علاوه بر برنامه ریزان آکادمیک، به مجریان متخصص و حرفه­ ای نیز اتکا کرد، زیرا کارهای اجرایی با مدل­های مفهومی طراحی شده در فضای دانشگاهی یکسان نبوده و چه بسا بسیاری از برنامه ها که در فضای علمی بی نقص هستند؛ ولی در مقام عمل خلاهای آن آشکار می شود.

در این هنگام نقش مجریان متخصص و مدیران حرفه ای برجسته می­شود که با پشتوانه آکادمیک در زمینه اجرا نیز کارآزموده گردیده ­اند و می­توانند به آسانی این کاستی­ها را مدیریت نمایند.

خوشبختانه دستگاه دیوان سالار و حاکمیتی در سطح کشوری و محلی از کارشناسان حرفه­ ای در حوزه ­های گوناگون کاری بهره مند است که درصورت سرمایه گذاری بر روی این قشر خاص و استفاده از توان و دانش آنها در امورات اجرایی و مدیریتی، می توان مسیر توسعه را در سطح کلان و خرد هموار کرد. اما معمولا در بهره گیری از این منابع انسانی متخصص و باتجربه که برای خدمات حرفه ای پرورش یافته اند، موانعی وجود دارد.
مهمترین مانع در این زمینه سیاست زدگی جامعه است که در نتیجه نظام برنامه ریزی کشور به دلایل صرفا جناحی با خلل روبرو می شود. همواره از زمان مشروطه این پیشفرض در ذهن شهروند ایرانی وجود داشته که تغییرات و اصلاح اجتماع تنها از رهگذر دستیابی به قدرت سیاسی بدست می آید و به همین دلیل است که معمولا پس از پایان هر انتخابات ملی و محلی، جریان پیروز برای جایگذاری نیروهای نزدیک به خود در پست های کلیدی و حساس از هیچ تلاشی فروگذار نمی کند.

این رویکرد متاسفانه عمومیت داشته و در هر دو جریان اصلاح طلب و اصول گرا تجربه های آن را شاهد بوده ایم و علاوه بر آن در سطح محلی نیز افزون بر رقابت جناحی، محمل های قومی نیز برای رقابت مزید بر علت گردیده اند. در نتیجه این رویکرد سیاست زده بسیاری از نیروهای غیر کارشناس و بی تجربه در جاهایی گمارده می شوند که هرگونه خطای انسانی به سرعت موجب پیامدهای ناگوار در سطح جامعه می شود.

پس از تغییرات سیاسی، استانداری ها و فرمانداری ها اولین خاکریز برای جابجایی های مدیریتی هستند.

شکی نیست که جابجایی ها اگر محدود و هدفمند باشند، سودمند خواهند بود ولی چنانچه این تغییرات در پیش زمینه سهم خواهی های جناحی و قومی صورت پذیرد، به دلیل روند فزاینده تقاضاها و محدود بودن پست های استانداری و فرمانداری ها، نوبت به پست های کارشناسی و حساس خواهد رسید که در این صورت نظر به جوهر چند بعدی استانداری که شامل ساحت های اجتماعی، سیاسی، امنیتی، انتظامی،فرهنگی، اقتصادی و غیره می شود، و به دلیل عدم تسلط بر کارها باید انتظار پیامدهای ناخواسته در زمان بحران های سیاسی، اجتماعی و امنیتی را داشت، چرا که مدیران بیرونی هرچند که دانش آموخته باشند ولی از تجربه لازم برخوردار نیستند. روی هم رفته به عنوان پیشنهاد یادآور می شود که در آستانه سر باز کردن زخم های چرکین جامعه و تسری آسیب ها به همه حوزه های اجتماع، برای پرهیز از هرگونه آزمون و خطای بی حاصل، مدیریت استان در زمینه انتصابات علاوه بر تخصص، به تجربه نیز چشم داشته باشد و پیش از هر چیز به منابع انسانی حرفه ای و در دسترس استانداری تکیه نماید.

 

 

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک