کد خبر: 26492
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۴/ اسفند/ ۱۳۹۵ - ۰:۴۵

بنای تاریخی کوشک نورآباد ایذه براثر باران و بی توجهی مسولان میراث فرهنگی فرو ریخت . فرو ریختن این اثر تاریخی که بخشی از هویت شهر این شهرستان به حساب می آید اعتراض فعالان و دوستداران میراث فرهنگی استان را به دنبال داشته است.

به گزارش خوزستان سرافراز: کوشک نورآباد مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان ایذه، روستای نورآباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۷۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بنا به گفته مسئولان منطقه , به دلیل نفوذ آب‌ بین لایه‌های عمارت‌ کوشک ‌نورآباد و عدم نگهداری این بنای تاریخی‌ توسط اداره میراث فرهنگی به دلیل اختلاف مالکیت با شبکه بهداشت و درمان قسمتی از این بنا تخریب شد.

۴۲۶۰۰۵۲۱۹_۲۱۰۸۱۸

در سال۸۷ این‌ بنا به صورت ۱۰۰ درصد مرمت شد، اما چون مالکیت این عمارت در‌ اختیار شبکه بهداشت و ‌درمان‌ بوده حفاظت از آن توسط سازمان میراث فرهنگی انجام نشده است.

کوشک نورآباد تنها یادگار تاریخی این شهر است که در یک دهی رو به قبله شهر ایذه و پشت کوه الحک قرار گرفته که در یک مسیر به یک آبشار منتهی می‌شود که از جمله دلایل ساخت این بنا وجود همین آبشار بوده است.

بنای سنگ و گچی کوشک نورآباد از سنگ قواره و لاشه سنگ بااستفاده از گچ نیم‌کوب بر روی یک صخره ساخته شده است. در این بنا هیچگونه چوبی بکار نرفته و منبع روشنایی آن پنچ دری‌ها و سه دری‌هایی به شیوه معماری دهدشتی (بهبهان) بوده است.

این بنا یک بنای تفریحی بوده که در زمستان‌ها و بهار مورد استفاده قرار می‌گرفت و ساکنان آن برای کوچ پاییزه به چغاخور چهارمحال وبختیاری می‌رفتند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بنای کوشک نورآباد مرکز حکومتی خوانین بختیاری بوده که برای گردآوری سهم مالکانه و مالیات مدتی از سال را در آنجا می‌گذراندند.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد دولت روحانی و سیاست هایش راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک