کد خبر: 26538
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۸/ اسفند/ ۱۳۹۵ - ۱:۴۷

به نظر می رسدبزرگترین عاملی که در آینده شهرداری را تهدید می کند نبود کارشناسان خبره در زمینه های املاک ، حقوقی ،شهرسازی ، عمرانی و…بعد از بازنشستگی متخصصین و افراد خبره باشد.

یادداشتی از فضل احمدی نیا در خوزستان سرافراز:

شوراهای اسلامی شهر به عنوان یکی از نهادهای مردم سالاری و از مظهرهای مشارکت و استقبال عمومی در قاعده حقوق شهروندی در اسفند ١٣٧٧ شکل گرفت.

شاید قبل از تشکیل شوراها همگان بر این باور بودند که با مشارکت بیشتر مردم در تصمیمات مدیران شهری از طریق نمایندگان انتخابی خود در شوراهای اسلامی شهر روند توسعه همه جانبه و متوازن در شهرها شکل بهتری به خود گیرد اما در عمل متاسفانه به جز تعداد معدودی از شهرها نه تنها شوراها نتوانستند به روند پیشرفت شهرها کمک کنند بلکه عاملی در جهت پس رفت شهری نیز شدند. بخصوص در شهرهای چند قومیتی این عقب ماندگی ملموس تر می باشد.

در خوزستان به دلیل نبودن احزاب قوی و ریشه دار متاسفانه قومیت جای احزاب را گرفته و اکثر مردم به جای انتخاب افراد متخصص و کارآزموده در امور شهری ،رای قومیتی داده که همین امر باعث تشکیل شوراهای ضعیف و ناکارامد شده است. البته باید متذکر شد در طول این چهار دوره افراد متخصصی هم انتخاب شدند اما چون در اقلیت بودند عملا نتوانستند مثمر ثمر واقع شوند.هنگامی که افراد متخصص انتخاب نشوند سیستم دچار نقصان می شود به عنوان مثال در بحث استخدام ها در شهرداری اهواز از بدو تاسیس شوراها تاکنون چند هزار نیرو استخدام شده اند اما این استخدام ها بدون آزمون و ضابطه و حتی نیاز سنجی و صرفا بر اساس رابطه صورت گرفته است که رقم قابل توجه ای از بودجه که می بایست صرف عمران و آبادی شهر شود به سمت پرداخت حقوق و هزینه های جاری و پرسنلی می رود که نه تنها کمکی به شهرداری نمی کنند بلکه مشکلاتی را نیز بوجودآورده و می آورند.

به نظر می رسدبزرگترین عاملی که در آینده شهرداری را تهدید می کند نبود کارشناسان خبره در زمینه های املاک ، حقوقی ،شهرسازی ، عمرانی و…بعد از بازنشستگی متخصصین و افراد خبره باشد.چرا که هیچ کادر سازی منطبق بر نیاز صورت نگرفته است. بطوری که درصدی از پرونده های املاک و شهرسازی دارای اشکال کارشناسی هستند که بخشی از این مشکلات به فساد سیستمی بر می گردد که امید است مراجع ذیصلاح با برخورد قاطع این قسمت را اصلاح و پاکسازی کنند و بخش زیادی هم به عدم دانش و تخصص کارشناسان برمی گردد که موضوع بحث ماست که مجموعا عاملی شده است که رقم بسیار زیادی از مطالبات شرعی و قانونی شهرداری وصول نگردد.لذا شورای شهر و شهردار می بایست با کادرسازی و بکار گیری نیروهای خبره که اکثرا به دلیل نداشتن لابی در حاشیه هستند به انتقال دانش و تجربیات آنها به نیروهای جوان که آینده شهر و شهرداری به آنها وابسته است را فراهم نماید تا زمینه ای را برای تربیت نیروهای متخصص هموار گردد.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد دولت روحانی و سیاست هایش راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک